رابط استانی ستاد مرکزی دکتر جلیلی در سیستان و بلوچستان مطرح کرد؛

ضرورت توجه به سیستان و بلوچستان از حیث ملی/استفاده از شایستگان اهل سنت و شیعه در استان ضرورت دارد

ضرورت توجه به سیستان و بلوچستان از حیث ملی/استفاده از شایستگان اهل سنت و شیعه در استان ضرورت دارد

به گزارش سراج24؛ سعید دهنوی در نشست خبری که در محل دفتر خبرگزاری تسنیم برگزار شد، حاضر شد و گفت: انتخابات ثمره مردم سالاری دینی در جمهوری اسلامی ایران بوده و مشارکت مردم در امر انتخابات به عنوان مقوم، پایدار کننده و تضمین کننده نظام جمهوری اسلامی در ۴۳ سال گذشته بوده است.
وی بیان کرد: باید افتخار کرد که نظام جمهوری اسلامی با برگزاری میانگین سالانه یک انتخابات در کنار رفراندوم سال ۵۸ و همچنین راهپیمایی های گسترده مردمی فراوان در هرسال که نشان از علاقه و اعتقاد آحاد مردم جامعه نسبت به آرمان های انقلاب اسلامی دارد، در ایران اسلامی انتخابات چنین جایگاهی دارد.
وی با اشاره به انتخابات 28 خرداد جاری، تصریح کرد: در انتخابات کنونی با توجه به شرایط حاکم که دولت ناکارآمد و ضعیف ۸ سال گذشته، جز اضافه شدن فقر مردم بالاخص در استان سیستان و بلوچستان، افزودن تفرقه میان مردم و کنار زدن شایسته ها در اهل تشیع و تسنن دستاوردی نداشت و متاسفانه اقدامات دولت، کار را به جایی رساند که برخی از مردم البته با وسوسه های رسانه های غربی و دشمن نسبت به کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران دچار تشدید شدند، در صورتی که این ناکارآمدی منصوب به دولتی بود که از آرمان‌های نظام جمهوری فاصله گرفته بود و هرچه از این آرمانها فاصله گرفتیم ضعف و ناکارآمدی در کشور ما بروز و ظهور بیشتری پیدا کرد.
رابط استانی ستاد مرکزی دکتر جلیلی در سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: انقلاب اسلامی نسخه حیات‌بخشی برای اداره تمام دنیا و همچنین رساندن مستضعفان عالم به جایگاه واقعی خودش را در مبنای خود دارد، اما چرا ما باید امروز در اداره کشور ایران دچار مشکل شویم؟.
وی اضافه کرد: دکتر جلیلی با یک زمینه فعالیت هشت ساله از سال ۱۳۹۲تا ۱۴۰۰، امروز به این نسخه حیات‌بخش که استخراج از مبانی گفتمان انقلاب اسلامی به همراه خیل عظیمی از کارشناسان و صاحب نظران دست پیدا کرده است.
وی ادامه داد: در سال ۹۲ دکتر جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری حضور پیدا کرد و کسانی با وی همراهی کردند که مدتها بعد رهبر معظم انقلاب فرمودند"این جماعت که به شما رای داده‌اند جوهره انقلاب اسلامی بودند و سعی کنید شما نخ تسبیح این افراد باشید".
دهنوی تصریح کرد: در هشت ساله دولت تدبیر و امید، دکتر جلیلی با وجود اشراف مناسبی که در سال ۹۲ داشتند به عنوان دبیر شورای امنیت ملی، عالی ترین جایگاه تصمیم گیر در حوزه های امنیت کلان و راهبردی کشور، وارد شهرها و شهرستان‌ها شدند و از نزدیک مشکلات را به صورت کارشناسی مورد بررسی قرار دادند.

حضور متعدد دکتر جلیلی در استان سیستان و بلوچستان تضین کننده توجه ویژه دولت آینده به این خطه از کشور است

وی افزود: نمونه آن در سیستان و بلوچستان است که تنها در ۴ سال گذشته سه بار به این استان سفر کرده و با حضور در میدان، در لابه لای کپرها، در کنار چاه نیمه ها، در کنار واردکنندگان که در گمرک میلک انتقاداتی داشتند، در کارخانه ها، مزارع و سایر نقاط، از نزدیک همه چیز را مشاهده کردند.
وی گفت: ارتباط مداوم با کارشناسان یکی دیگر از برنامه‌های دکتر جلیلی بود، دولت در سایه با رسالت ایجاد بستری برای نقد تشویق و هدایت دولت بر سر کار، فعالیت خود را از سال۹۲شروع کرد و در این حوزه کاری انجام داد که در کارگروه ها مسائل مختلف کشور به بحث و بررسی گذاشته شد و نتیجه آن امروز این است که آقای دکتر در مورد انرژی، معدن، اشتغال، جامعه سلامت، سفرها، سبد تغذیه و تمام مسائل ریز و کلان کشور صاحب برنامه اجرایی مدون است.
وی بیان کرد: دکتر جلیلی بدون حساسیت نسبت به این دولت و سیاست آن، تمام داشته های خود را به دولت ارائه کردند اما گوش شنوا نبود و یا انگیزه ای برای پیاده سازی آنها وجود نداشت، متاسفانه این دولت ضعیف تر از آن بود که نسبت به این برنامه ها بتواند جامعه عمل بپوشاند.

آزاد شدن ظرفیتهای سیستان و بلوچستان باعث تحول کشور است

وی با اشاره به رویکردهای دکتر سعید جلیلی به مسئله سیستان و بلوچستان، تاکید کرد: سیستان و بلوچستان استان محرومی نیست بلکه خطه فرصت هاست، یکی از فرصت های بزرگ، هم مرزی با دو کشور افغانستان و پاکستان است.

دهنوی خاطر نشان کرد: با توجه به ظرفیت ۱۶ میلیارد دلاری بازار پاکستان، اگر بتوانیم این ظرفیت ها را به عنوان دروازه ورود کالاهای کل کشور و همچنین ایجاد کارگاه ها و کارخانه هایی برای تولید محصولات مورد نیاز کشور پاکستان انجام دهیم کوله بران، بدوک ها و سوخت کش های ما تبدیل به تجارت کنندگان رسمی می شوند و این موضوع منجر به ارتقاء شرایط مالی مردم و افزایش ضریب امنیت خواهد شد.
وی ادامه داد: در غرب پاکستان کارخانه های مختلفی وجود دارند که نیاز مبرمی به انرژی دارند و اگر این انرژی بتواند به شیوه مناسبی در اختیارشان قرار داده شود، سیستان و بلوچستان متحول می‌شود و همچنین در کشور افغانستان با توجه به نیاز هایی که دارد می‌توانیم تامین کننده نیازهای آنان نیز باشیم.
رابط استانی ستاد مرکزی انتخاباتی دکتر سعید جلیلی در سیستان و بلوچستان بیان کرد: مسئله حق آبه به عنوان یکی از مشکلات بزرگ ما از طریق ارتباط دیپلماتیک مناسب میان ایران و افغانستان حل خواهد شد، وقتی در ۸ سال گذشته نگاه دولتمردان ما متاسفانه به دستان پر از طمع و نیت های فریب آمیز و نیرنگ غرب بود، طبیعی است که اینها از افغانستان غافل می‌شوند و در موضوع حق آبه نمی‌توانند آن ارتباطی که باید برقرار کنند، اگر افغانستان را همان طور که واقعاً دوست و برادر است به عنوان یک شریک راهبردی در نظر بگیریم مسائلی به مثل حق آبه هم قطعاً قابل حل خواهد بود.
وی تصریح کرد: محصولات گرمسیری و استوایی مختلفی در منطقه جنوب بلوچستان کشت می‌شود که خود ظرفیت دیگری است که باید به آن توجه کنیم، بندر چابهار بندر راهبردی می باشد و به مناطق آزاد متصل است، قابلیت ارتباط با چین و هند را دارد اما یک نکته بزرگ و مهم این است که متاسفانه توزیع ثروت کاملاً نامتوازن در این بندر رخ داده در بخشی منطقه آزاد با امکانات فراوان و لوکس ترین خودرو ها و پاساژها و خانه ها و در برابر آن وضعیت شهر چابهار و حاشیه نشینی و مشکلات دیگری که با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، اگر به این شهرستان به صورت ویژه پرداخته شود، منجر به جهش خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: دکتر جلیلی در سفری که به استان داشتند با گروه‌های جهادی و خیریه متعددی دیدار کردند و هم اکنون این گروه ها و خیریه ها می توانند سند افتخار و پیشرفت استان سیستان و بلوچستان باشند یعنی ضرورتی ندارد افرادی از بیرون بیایند مساله استان را حل کنند.
دهنوی گفت: نگاه ملی به استان سیستان و بلوچستان برنامه دیگری از دکتر جلیلی است و اولین اقدامی که پس از روی کار آمدن دولت ایشان انجام خواهند داد، فردی را به عنوان استاندار این خطه از کشور منصوب خواهند کرد که در قامت یک وزیر معتبر و توانمند کشوری باشد، متاسفانه استان سیستان و بلوچستان در سنوات گذشته عمدتاً حیاط خلوت مدیران ناکارآمد یا مدیران کم تجربه بوده اما در حال حاضر باید استانداری در حد وزیر در این خطه از کشور مشغول به فعالیت شود.
وی تاکید کرد: باید از حیث ملی به سیستان و بلوچستان نگاه کرد، چرا باید این استان توسط استانهای معین حمایت شود؟، سیستان این خطه می‌تواند کل کشور را علاوه بر خود نجات دهد به شرطی که از ظرفیت‌های شناخته شده آن به درستی استفاده شود.
وی افزود: مسئولین در ۸ سال گذشته با سلفی گرفتن و ربان بریدن و حضور در بعضی از نقاط در شهرستان هایی مثل چابهار سعی کردند مشکلات این استان را برطرف کنند که نشد، سیستان و بلوچستان با شو، نمایش، ربان پاره کردن و تجارت از فقر و محرومیت نجات داده نخواهد شد بلکه با برنامه، مطالعه و اعتماد به این مردم نجات داده خواهد شد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص نگاه دکتر جلیلی به اقوام و مذاهب نیز گفت: دکتر جلیلی در خصوص اهل سنت با نگاهی که مقام معظم رهبری دارد که  اهل سنت باید به عنوان برادر در نظر گرفته شود، شایستگان اهل سنت در دولت دکتر جلیلی در حوزه های مختلف به کار گرفته خواهند شد، بدون در نظر گرفتن مسائل قومی، مذهبی، جناحی، باندی، طایفه‌ای و قبیله ای، باید از این توان استفاده کرد تا به وحدت و هم به رشد همه جانبه و متوازن استان کمک شود.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال کناره گیری دکتر جلیلی به نفع جریان انقلاب در عرصه انتخابات، اظهار کرد: دکتر جلیلی تا پایان انتخابات در معرض رای مردم قرار دارند و کنار نمی روند مگر آنکه به همراه 5 نماینده دیگر به نفع یک نفر و پس از اجماع کناره گیری کند.
شایان ذکر است ستاد انتخاباتی دکتر جلیلی در زاهدان واقع در خیابان طالقانی حدفاصل طالقانی ۳ و ۵ جنب حسینیه بیرجندیها واقع شده است.

اخبار مرتبط

پاسخ جلیلی به سؤالی درباره حضور در دولت رئیسی

رئیسی: تصمیم «سعید جلیلی» نشانگر تعهد انقلابی و اخلاص او بود

سعید جلیلی به نفع رئیسی کناره‌گیری کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha