آیت‌الله مدرسی:

کلمه "رد‌صلاحیت" درباره برخی کاندیداها صحیح نیست؛ صلاحیت آنها برای ریاست‌جمهوری احراز نشد

کلمه "رد‌صلاحیت" درباره برخی کاندیداها صحیح نیست؛ صلاحیت آنها برای ریاست‌جمهوری احراز نشد

به گزارش سراج24؛ آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی در گفت‌وگویی در یزد در پاسخ به این سؤال که گاهی مطرح می‌شود که آیا واقعاً انتخابات در نظام جمهوری اسلامی، آزادانه و منصفانه است، آیا با رأی مردمی است یا خیر اظهار داشت: دوستان و دشمنان جمهوری اسلامی هم بیان می‌کنند که انتخابات در کشور ما به تمام معنا واقعی و حقیقی است.

وی گفت: هر انتخاباتی یک چارچوب و الزاماتی قانونی دارد و در هر کشور قانون آن باید اجرا شود، در نظام جمهوری اسلامی ما کنار الزامات قانونی الزامات شرعی هم وجود دارد.

رئیس حوزه علمیه کاظمیه یزد تصریح کرد: هرگاه انتخابات خود را با سایر کشورها مقایسه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که انتخابات در کشور ما به‌مراتب آزادتر از انتخابات در سایر کشورهاست.

مدرسی خاطرنشان کرد: اولاً هر انتخاباتی نوعی رفراندوم برای ارزش‌های نظام اسلامی تلقی می‌شود و ثانیاً نامزدهای متنوع و متعدد بدون در نظر گرفتن حزب سیاسی ثبت‌نام می‌کنند، بسیاری از آن‌ها احراز صلاحیت می‌شوند.

وی ادامه داد: ما کمتر انتخاباتی را در سراسر دنیا و حتی کشورهای پیشرفته صنعتی می‌بینیم که دارای 7 کاندیدای ریاست‌جمهوری از طیف‌های فکری مختلف باشند این افتخار و امتیاز نظام جمهوری اسلامی است که به‌معنای واقعی کلمه انتخاباتی آزاد، مستقل و همراه با توجه کامل به دیدگاه‌های مردم را دارد.

نائب‌رئیس شورای حوزه علمیه یزد در پاسخ به این سؤال که "آیا نباید شورای نگهبان عدم احراز صلاحیت برخی از کاندیداها را اعلام کند تا شاهد التهاب در جامعه نباشیم؟" تصریح کرد: اولاً "رد صلاحیت" نشدند و صحیح آن "عدم احراز صلاحیت" افراد است.

مدرسی گفت: عدم احراز صلاحیت برای تعداد بسیاری از افراد صورت گرفته و در واقع شایستگی آن‌ها برای ریاست‌جمهوری احراز نشده است و چه‌بسا دلیل این عدم احراز برای خود افراد بیان و تبیین شده باشد و در این دوره هم برای برخی به‌صورت حضوری و خصوصی بیان شد اما به‌صورت عمومی قانون اجازه آن را نمی‌دهد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد ادامه داد: یکی از موضوعاتی که سلب امنیت اجتماعی می‌شود، تخریب چهره افراد است بنابراین اگر قرار باشد بیان علت سبب تخریب چهره افراد شود، طبق بیانات شرعی طبعاً فعل حرام و غیرمجاز خواهد بود.

وی افزود: از این جهت قانون به شورای نگهبان اجازه نمی‌دهد که به‌صورت علنی علت عدم احراز صلاحیت نامزدها را برای مردم بیان کند، اما برای خود افراد گاهی بیان می‌شود و قانع می‌شوند.

اخبار مرتبط

رفع تحریم‌ها با قوت دنبال می‌شود

آغاز مراسم سیزدهم آبان ماه 1400 در مقابل لانه جاسوسی آمریکا در تهران +ویدئو

نشانه‌های افول آمریکا آشکار شده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha