نقد و بررسی کتاب «گلوله برفی که راه افتاد» در دفتر تبلیغات اسلامی

نقد و بررسی کتاب «گلوله برفی که راه افتاد» در دفتر تبلیغات اسلامی

به گزارش سراج24، پانزدهمین نشست از سلسله نشست‌های داستان و خاطره (رواق) با موضوع نقد و بررسی کتاب «گلوله برفی که راه افتاد» نوشته سعید محمدی با حضور این نویسنده در سالن همایش معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد.

محمدی در این نشست با اشاره به روند نگارش رمان «گلوله برفی که راه افتاد»، گفت: این کار از ابتدا با نیت نوشتن رمان آغاز شد و قصدی برای تولید فیلمنامه نداشتم.

این نویسنده عرصه نوجوان گفت: این رمان در بستر اداره ادبی هنری دفتر تبلیغات اسلامی شکل گرفت و به سفارش این اداره و حمایت‌های آنها کار پیش رفت و به نتیجه رسید و جا دارد از مجموعه دفتر تبلیغات اسلامی و مسؤولین این مجموعه به خاطر حمایت از نویسندگان تشکر کنم.

سعید محمدی با اشاره به موضوع کتاب گفت: فضای داستان، نوجوانی است و موضوع صداقت را روایت می‌کند و گاهی برای نشان دادن موضوع مجبوریم عواقب و مضرات نقیض آن را نشان دهیم برای همین در این رمان عواقب و مضرات دروغ را به تصویر کشیدم.

وی ادامه داد: تعمد داشتم تا این اثر چندان طولانی نباشد چرا که نوجوان امروز ما نسبت به کتاب و مطالعه بسیار بی رغبت است و اگر کتاب و رمان هم حجیم و طولانی باشد مورد اقبال نوجوان امروزی قرار نمی‌گیرد، اما اگر کم حجم باشد و شروع جذابی داشته باشد مورد توجه نوجوان قرار می‌گیرد.

نویسنده کتاب گفت: از آنجا که فضای اثر نوجوانانه است به طور طبیعی باید با متن روانی، داستان روایت می‌شد بنابراین از کلام سخت پرهیز شد و داستان شسته رفته و ساده روایت شده و کار پیچیدگی‌های ادبی و روایی را ندارد و تلاش کردم تا کار تا انتها جذابیت‌های خود را حفظ کند تا در وسط کار نوجوان مطالعه را رها نکند.

محمدی در رابطه با تخیلی یا واقعی بودن این رمان، افزود: اصل ایده برآمده از یک روایت است که در آن دروغ گویی به گلوله برفی تشبیه شده و اولین دروغ به معنی حرکت این گلوله برف است؛ گلوله برف هرچه جلوتر می‌رود بزرگ‌تر می‌شود تکرار دروغگویی هم، دروغ‌های بزرگ‌تری را رقم می‌زند.

وی در پایان تصریح کرد: در جزئیات، زمان و مکان داستان به طور طبیعی تجربیات شخصی نویسنده دخیل است و همه ما فضای مدرسه و دیگر مکان‌ها را تجربه کرده‌ایم و از این فضاها و تجربیات در فضای داستان استفاده شده است.

همچنین در ابتدای این جلسه سید محسن امامیان مجری، کارشناس و نویسنده با اشاره به آثار دیگری که از این نویسنده منتشر شده است گفت: دو اثر دیگر از آقای محمدی با عنوان «مأموریت در قصر» و رمان تاریخی «نذر نصرانی» منتشر شده است و رمان «گلوله برفی که راه افتاد» اثر متفاوتی است و با تغییر رویکردی که داشته‌اند به سراغ قشر نوجوان رفته‌اند.

اخبار مرتبط

رحمت و زحمت نمایشگاه برای ناشران

کدام سینماگران کتاب نوشته‌اند؟

آیت الله رئیسی از نمایشگاه کتاب بازدید کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha