زاکانی:

کشور روی طلا خوابیده اما دعواهای درون دولت نمی‌گذارد مشکلات حل شود

کشور روی طلا خوابیده اما دعواهای درون دولت نمی‌گذارد مشکلات حل شود

به گزارش سراج24؛ علیرضا زاکانی نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز در نشست پرسش و پاسخ دانشجویی در محل لانه جاسوسی سابق آمریکا در ایران که با حضور نمایندگان گروه‌های دانشجویی برگزار شد، ضمن تشریح برنامه‌های دولت خود با عنوان دولت «اصلاح و اقدام»، به سؤالات دانشجویان در حوزه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاست خارجی پاسخ داد. 

دانشجویی از وی پرسید، دولت در حال حاضر پول ندارد و کسری تراز عملیاتی دولت بیش از 350 هزار میلیارد تومان است؛ در چنین شرایطی صحبت کردن از مسائل فرهنگی جایی ندارد. برنامه شما برای کنترل مخارج ودرآمدهای دولت چیست؟ 

زاکانی در پاسخ به این پرسش با تأکید بر اینکه اقتصاد و فرهنگ در جامعه از هم جداشدنی نیست، اظهار داشت: وقتی فرهنگ مصرف کالای ایرانی را ترویج می‌کنیم این موضوع مستقیما بر اقتصاد نیز تأثیر می‌گذارد و علت اینکه من حوزه اقتصاد و مدیریت را به عنوان فوریت دولتم انتخاب کردم این است که اقتصاد ما در حال حاضر مانند یک بیمار تصادفی است که باید به صورت فوری اقداماتی را برای پایدار کردن وضعیت آن و نجاتش انجام دهیم.

وی ادامه داد: کاری که در ابتدا خواهیم کرد این است که بندها را از پای تولید باز می‌کنیم و با مقررات‌زدایی و مجوزها زمینه رونق تولید را فراهم می‌کنیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: بر این اساس تشکیل تیم عملیاتی برای مقررات‌زدایی نخستین کاری خواهد بود که در این زمینه انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه ارز 4200 تومانی یک نوع رانت مفت بود به دولت بدون کار کارشناسی به عده‌ای داد، به جریان تصویب این ارز در نشست کارگروه اقتصادی دولت در سال 97 اشاره کرد و گفت: در آن جلسه بین آقایان سیف رئیس کل بانک مرکزی و آقای روحانی اختلاف نظر پیش آمده بود که قیمت ارز 3700 تومان باشد یا 4700 تومان؟ این باعث دودستگی در جلسه شده و نمی‌توانستند به نتیجه برسند. در این میان یک نفر گفته بود آقایان پورابراهیمی و آل‌اسحاق که از جریان مقابل ما هستند یک جا گفته‌اند که نرخ ارز می‌تواند 4200 تومان باشد؛ حالا نه 3700 و نه 4700. رقم 4200 تومان را تصویب کنید و صلوات بفرستید!

زاکانی تصریح کرد: با این روش‌ها نمی‌توان مملکت را اداره کرد؛ کسی که عرضه ندارد و با کلی‌گویی حرف مفت می‌زند نباید به مردم قول بدهد. 

** وزیر اقتصاد گفت زنگنه نمی‌گذارد منابع حاصل از فروش نفت در اختیار بودجه قرار گیرد

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برنامه‌های اقتصادی‌ام را بر مبنای 15 پژوهش‌های از سال 85 تا امروز توسط مرکز پژوهش‌ها و اتاق بازرگانی انجام شده بیان می‌کنم، اظهار داشت: کشور ما بر روی طلا خوابیده و باید با مردم صادق باشیم؛ در حال حاضر میزان فروش نفت از طرق رسمی و غیررسمی بیش از یک‌میلیون بشکه در روز است و پول آن هم طی دو ماه به کشور برمی‌گردد اما دعواهای درون دولت نمی‌گذارد این پول برای حل مشکلات کشور مصرف شود. 

زاکانی خاطرنشان کرد: در همین رابطه سال گذشته آقای دژپسند وزیر اقتصاد در جلسه‌ای در مجلس به ما گفت که بخشی از منابع حاصل از فروش نفت در اختیار وزارت نفت است و آقای زنگنه اجازه نمی‌دهد این منابع آزاد شود و در اختیار بودجه قرار گیرد. 

وی تأکید کرد: با توجه به همین مشکلات راه‌حل میان‌مدت اصلاح دولت از نظر ما، اصلاح ساختار بودجه و راه‌حل فوری و مقدم آن ایجاد انضباط مالی در دولت است و افق آینده ما نیز واگذاری اختیارات به مردم خواهد بود.

** پذیرش FATF مانند انداختن طناب دار به گردنمان با دست خودمان است **

وی در ادامه و در پاسخ به پرسشی در خصوص در حوزه سیاست خارجی گفت: اوباما رسما اعلام کرد که اگر برجام را دنبال نمی‌کردیم ساختار تحریم‌ها می‌شکست، اما متأسفانه همه چیز کشور معطل برجام شد در حالی که دولت اگر عرضه داشته باشد از ظرفیت‌های منطقه‌ای استفاده می‌کند و می‌تواند بار خودش را ببندد.

وی به مانع‌تراشی های دشمن برای استفاده از ظرفیت‌های ناشناخته اشاره کرد و گفت: پذیرش الزامات FATF مثل این است که از ما دعوت کنند که با دست خودمان طناب دار را به گردن خودمان بیندازیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مشکلات کشور ناشی از آن است که مسئولان فکر می‌کنند فقط باید از رهگذر اروپا و امریکا موانع را برطرف کنند در حالی که ما معتقدیم باید از همه ظرفیت‌ها از جمله رابطه با اروپا و نیز ارتباط با همسایگان و کشورهای منطقه و آسیا نیز استفاده کنیم. 

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه با ارزیابی روند مذاکرات هسته‌ای در دولت فعلی و دولت گذشته اظهار داشت:‌ اشکالی که در مذاکرات قبلی در زمان آقای جلیلی وجود داشت این است که تیم مذاکره کننده درونگرا بودند یعنی محصول مذاکره را به اطلاع مردم نمی‌رساندند در حالی که خیلی خوب مذاکره می‌کردند. 

زاکانی افزود: علاوه بر این نخبگان جامعه هم نسبت به روند مذاکرات و نتایج آن توجیه نمی‌شدند و برای همراه کردن مسئولان نیز آنها را توجیه نمی‌کردند؛ مثلا ما در مجلس توجیه نبودیم. 

وی ادامه داد: اما در دوره اخیر اشکالات تیم مذاکره کننده در حد لالیگا است! یعنی با نوعی وادادگی و مذاکره از سر التماس و انفعال کار دنبال می‌شود. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم تصریح کرد: در دولت اقدام و اصلاح، اولین راهبرد ما توجه به درون خواهد بود و مذاکره هم می‌کنیم اما باید توجه داشت که تصمیم‌گیری درباره اصل مذاکره در حیطه اختیارات شورای عالی امنیت ملی است و باید به تأیید رهبر انقلاب برسد اما آنچه به دولت برمی‌گردد این است که ما مذاکره خوب خواهیم کرد.

** برجام در آستانه مرگ است **

زاکانی با بیان اینکه برجام یک پیکر نیمه جان و در آستانه فوت است، گفت: ما معتقدیم با مصوبه 12 آذر سال قبل مجلس (قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها) می‌توان پیکر نیمه جان برجام را احیا کرد اما دولت اصرار دارد که با مذاکرات وین، آخرین داشته‌ها را حراج کند؛ اما دولت اقدام و اصلاح به دنبال آن است که با اجرای قانون مصوب مجلس، چکِ برجام را نقد کند.

** همتی پاسخگوی دلارهایی باشد که برای خرید کالا به خارج از کشور رفته و کالایی بازنگشته **

زاکانی در ادامه با بیان اینکه وزرا از دولت گلایه مند هستند گفت: آقای همتی باید پاسخگوی دلار هایی باشد که برای خرید کالا به خارج از کشور رفته و کالایی بازنگشته است. وزرا نمی توانند در دولت با هم یک تیم شوند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره حواشی موضوع تجارت خارجی با چین اظهار داشت: چندماه قبل جلسه ای پیرامون احیای فرش قم و صادرات، با صادر کنندگان فرش به اروپا (آلمان، ایتالیا و...) و چین داشتم. یک تاجر اهل قم ساکن چین که صادرکننده فرش به چین بود می‌گفت که ۳۰٪ مردم چین پول بیش از اندازه دارند و بخش زیادی از آنها علاقه مند هستند که با فرهنگ و تمدن ایرانی ارتباط و تعامل برقرار کنند و علاقه به خرید صنایع دستی ایران دارند. اما متاسفانه از سمت ایران هیچ اقبالی نسبت به این ماجرا نیست و متولیان موضوع چه دولتی چه خصوصی کار خاصی نمی کنند و عملا موانع آنقدر زیاد است که ما از این موهبت بزرگ محروم می شویم.

وی ادامه داد: این تاجر که در استانهای مختلف چین هم دفتر و غرفه دارد، اینطور عنوان کرده بود که فرش ایرانی را ترک‌ها هم در بازار چین عرضه می کنند اما چینی‌ها به ترک‌ها اقبالی نشان نمی دهند و به  ایرانی ها اعتماد می‌کنند و نیازمند حمایت بیشتر هستیم. 

** الان بازار مکاره است هر کس می گوید من فلان مقدار یارانه می دهم **

زاکانی درباره وعده‌های نامزدها هم گفت: الان بازار مکاره است هر کس می گوید من فلان مقدار یارانه می دهم، از کجا می خواهند بدهند؟ منابعش را بگویند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس اظهار داشت: تمام تلاش دولت اقدام و اصلاح، معطوف به این است که سنگ های جلوی پای تولید را برداریم، بزرگ ترین سنگ جلوی پای تولید، بانک ها و دولت ها هستند.

وی با بیان اینکه بانک ها ۷۰۰ میلیار تومان ناترازی دارند گفت: بانکی که به درد تولید نخورد به درد لای جرز می خورد و باید از صحنه حذف شود. سند و مدرک دارم که بانک ها پول را از کشور خارج می کنند. بانک های خصوصی آویزان بانک های دولتی هستند و سند و مدرک داریم که در پایان سال ۶۰۰ میلیارد از یک بانک دولتی به بانک خصوصی انتقال یافته است.

وی با بیان اینکه برنامه‌هایش قوی تر و اجرایی تر از ۶ نامزد دیگر است گفت: از سال ۹۰ این برنامه ها را تدوین کرده ایم. برنامه هایم مشکل اشتغال، تورم و مسکن را حل خواهد کرد.

زاکانی ادامه داد: سال ۹۲ احراز صلاحیت نشدم و بعد نامه زدم و از شورا تشکر کردم، سال ۹۶ هم با ۸ نفر از اعضای شورا صحبت کردم و گفته شد که من جزء ۶ نامزدی خواهم بود که تایید صلاحیت خواهم شد اما روز آخر یک برگه بردند که من یک سال زندان دارم لذا فقط ۵ نفر از اعضای شورا به من رای دادند و باز هم احراز نشدم.باز هم نامه زدم و تشکر کردم

** با شعبده بازی نمی‌توان رای آورد، باید پاسخگوی عملکرد دولت باشند **

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: همتی باید پاسخگو باشد؛ با شعبده بازی نمی توان رای آورد، باید پاسخگوی عملکرد دولت باشد.

زاکانی اظهار داشت: تلاش دارم عملکرد و برنامه هایی داشته باشم که اقبال عمومی را جلب کنم. کسی که بداند نامزدهای دیگر بهتر از او هستند و به صحنه بیاید خیانت کرده است.

وی ادامه داد: دولت من، دولت مدیران جوان و حزب اللهی بر مدار مشارکت مردم است و میدان را برای عمل مردم باز خواهد کرد.

** کشور بیمار هست اما به بن بست نرسیده است **

زاکانی گفت: کشور بیمار هست اما به بن بست نرسیده است. کشورداری با آرزو و توصیه امکان ندارد.

وی تاکید کرد: خود و برنامه ام را قوی تر از هر شش نامزد دیگر میدانم، ولی اشتباه بزرگی است که جریان انقلاب با هم نزاع داشته باشند. جریان مهمتر از افراد است و ما همه مادون جریان هستیم هر کدام از ما کاندیداهای جریان انقلاب نقاط قوت و ضعفی داریم، منطق وحدت را قبول داریم اما تا آخر محکم ایستاده ایم.

وی ادامه داد: هرکس از جبهه انقلاب انتخاب شود باید برنامه های همه را بگیرد و از همه استفاده کند، هر کس بهتر می تواند برنامه های خودش را اجرایی کند، اما این برنامه متعلق به جبهه انقلاب است.

اخبار مرتبط

"درویشیان" رییس دفتر بازرسی ویژه نهاد ریاست جمهوری خواهد شد

زاکانی حکم داماد خود را لغو کرد

رئیس سازمان ورزش شهرداری تهران منصوب شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha