محسن رضایی:

نهضت مسکن‌سازی راه خواهم انداخت/ عملکرد دولت روحانی افتضاح بود

نهضت مسکن‌سازی راه خواهم انداخت/ عملکرد دولت روحانی افتضاح بود

به گزارش سراج24؛ محسن رضایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در برنامه «شمارش معکوس» رادیو ایران به تشریح دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود در انتخابات پرداخت و گفت: یکی از ویژگی‌های مدیریتی من پیش بینی پذیری است، من سقوط رژیم شاه را پیش‌بینی می‌کردم. به همین دلیل به مبارزه سیاسی پرداختم و در دهه ۶۰ پیش‌بینی می‌کردم که بعد از ترور شهید مطهری، این ترورها ادامه خواهد داشت از این اطلاعات سپاه را تشکیل دادند و در دهه ۶۰ نیز پیش‌بینی می‌کردم که فشار اقتصادی افزایش خواهد یافت و به همین دلیل وارد عرصه اقتصاد شدم.

وی افزود: به مردم ایران اطمینان می‌دهم که اگر یک بار دیگر به فرزند خودشان اعتماد کنند قطعاً بر مشکلات غلبه خواهند کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در خصوص اولویت‌های برنامه اقتصادی خود، گفت مشکل اصلی اقتصاد ایران عدم فهم اقتصادی است و هیچگاه مشاوران اقتصادی دولت مردان نتوانستند مسائل اقتصادی را بفهمند و راه‌حل‌های بومی اقتصاد را ارائه کنند، اقتصادی یعنی اینکه دانش اقتصادی وجود داشته باشد و مسائل ایران را بفهمد و از سوی دیگر با خلاقیت و نوآوری راه حل برای حل مشکلات داشته باشد. متاسفانه دولتمردان ما فهم درستی از مسائل اقتصادی نداشتند.

رضایی افزود: ما از این کشورهای حوزه خلیج فارس بسیار جلوتر بودیم اما سیاست‌های اشتباه ما را به اینجا رسانده است. سیاست‌های دولت متاسفانه اشتباه بود و این دولت به نظر من عملکردی افتضاح داشته است؛ ما باید دست دولت را از بورس و اقتصاد قطع کنیم چون دولت هر وقت کم بیاورد دست به جیب مردم می‌کند.

وی با بیان اینکه راهکار برون رفت از این مشکلات این است که ما ایالت‌های اقتصادی ایجاد کنیم و نقش دولت را در اقتصاد کاهش دهیم، گفت: استان‌ها نیز بر اساس شهرهای اقتصادی و ایالت‌های اقتصادی حرکت کنند. ما می‌گوییم اقتصاد ما نباید اقتصاد تهران باشد پایتخت اقتصادی ما نباید تهران باشد و همه شهرها باید پایتخت ما در حوزه اقتصاد باشند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: وقتی ایالت‌های اقتصادی و شهرهای اقتصادی شکل بگیرد دیگر دولت نمی‌تواند در اقتصاد دخالت داشته باشد، از سوی دیگر پول‌هایی که از مردم جمع می‌شود در همان شهرها هزینه خواهد شد.

رضایی گفت متاسفانه مالیات‌هایی که از مردم گرفته می‌شود تبدیل به ارز و از کشور خارج می‌شود یا در حوزه بیمه باید بیمه‌ها استانی باشند تا ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهند. اولین اولویت من سامان دادن به رابطه دولت و اقتصاد است و مسئله دوم نهضت مسکن سازی را راه خواهم انداخت و با رونق در حوزه گردشگری و انرژی می‌توانیم ایجاد اشتغال کنیم.

وی گفت: اگر صنعت خانه سازی را راه بیندازیم بیش از ۳۰۰ صنعت به دنبال آن پویا خواهد شد و این اشتغال بسیاری را ایجاد خواهد کرد. ما اعطای وام مسکن را از انحصار بانک مرکزی خارج خواهیم کرد و همه بانک‌ها موظف به پرداخت وام می‌شوند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: اولویت من در ساخت مسکن معلمان جوانان و کارگران هستند و هرکس ۱۰ درصد آورده بیاورد ما او را صاحب خانه خواهیم کرد.

رضایی سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری را یکی دیگر از برنامه‌های خود در حوزه اقتصاد دانست و گفت: ملت ایران خواهند دید که چگونه با سیاست‌های اقتصادی ما رونق اقتصادی ایجاد خواهد شد.

وی در خصوص برنامه‌هایش برای جبران آسیب‌های وارد شده به حوزه اقتصاد بعد از شروع کرونا، گفت: ما با یک اقتصاد بیکار روبه‌رو هستیم، البته این موضوع مربوط به امروز نیست و ۵۰ سال است که این موضوع وجود دارد و طبیعی است که مشکلات زیادی برای مردم به وجود بیاید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در حوزه اشتغال ما بحث ایجاد اشتغال را دنبال خواهیم کرد و باید با سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال کنیم. متاسفانه با کاهش سرمایه گذاری، اقتصاد ایران کوچک شده، بیکاری‌ها افزایش یافته و مشاغل زیادی از بین رفته است.

رضایی افزایش آموزش را یکی دیگر از برنامه‌های خود دانست و گفت: متاسفانه دانش‌آموزان ما تنها آموزش‌های ذهنی می‌بینند اما آموزش عملی فرا نمی‌گیرند، ما هنرکده و آموزش‌های فنی و هنری را افزایش خواهیم داد و در حوزه سربازی نیز بخشی از آن را حرفه‌ای خواهیم کرد و بخش دیگر که به صورت داوطلبانه است را با تاکید بر آموزش‌های فنی برای جوانان غنی‌تر خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه‌های او برای ایجاد اشتغال، گفت: ما اشتغالزایی را از خانه‌ها شروع خواهیم کرد و به زنان خانه دار طبق یکسری مقررات حقوق پرداخت خواهیم کرد و خانم‌هایی که وظیفه تربیت و بهداشت خانه را برعهده بگیرند بعد از شش ماه آموزش به آنها حقوق پرداخت خواهیم کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: آینده سازی و گسترش سلامت باید از خانه‌ها شروع شود، از سوی دیگر افزایش مشاغل خانگی یکی دیگر از برنامه‌های ماست که در بسیاری از کشورها به این موضوع اهمیت داده‌اند، کشورهایی مانند تایوان و چین در این عرصه بسیار خوب عمل کرده‌اند، همچنین ما باید هزینه تولید را پایین بیاوریم تا کالاهای ما بتواند در عرصه رقابت با کالاهای خارجی به خوبی عمل کنند همچنین کیفیت این کالاها باید افزایش یافته و رقابت پذیر شود.

رضایی تاکید کرد: متاسفانه دولت با اهمیت دادن به واردات تولید ملی را سرکوب کرده است.

وی در خصوص برنامه‌های او برای افزایش ارزش پول ملی، گفت: فقر و معیشت حقیقتاً آزاردهنده است و من که حتی یک روز هم در این دولت‌ها، مجلس‌ها و قوه قضائیه مسئولیت نداشتم شرمنده مردم هستم و وقتی می‌بینم که کوله‌بری و زباله‌گردی در کشور ما وجود دارد شرمنده می‌شوم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: من در ۲۰ سال گذشته در عرصه سیاستگذاری حضور داشتم اما سیاست‌هایی که با توجه به نظر کارشناسان تهیه شد و می‌توانست فقر را ریشه کن کند با وجود ابلاغ مقام معظم رهبری به قوای سه‌گانه اجرایی نشده است. یکی از دلایلی که من مصمم امروز به صحنه بیایم این است که با این سیاست‌هایی که تهیه و ابلاغ شده و مورد تأیید مقام معظم رهبری است به جنگ فقر بروم.

رضایی گفت: یک روزی کارمندان جزو طبقات میانی کشور محسوب می شدند، اما امروز با توجه به تورم و گرانی‌ها کارمندان و کارگران جزو طبقه ضعیف جامعه قرار گرفتند. ما اولین کاری که خواهیم کرد این است گرانی را کلاً حذف و قیمت‌ها را تثبیت می‌کنم، هیچ قیمتی در دولت من اینگونه نخواهد بود که روزانه افزایش یابد.

وی گفت: متاسفانه کنترل قیمت ارز از دست دولت خارج شده و در زمان همین مدیریت بانک مرکزی، قیمت ارز چندین برابر شده است بنابراین اولین کاری که خواهم کرد مهار نقدینگی است. دولت من نقدینگی را به سمت تولید و اشتغال را هدایت می‌کند. ما با ساماندهی شرکت‌های تعاونی و قطع دست واسطه‌گران اشتغال را افزایش خواهیم داد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در خصوص اولویت‌های تولیدی کشور، گفت: ما در اقتصاد ایران با یک اقلیم بسیار گسترده و متنوع مواجه هستیم و از مزیت‌های بسیاری برخوردار هستیم اما یکی از اولین و اساسی‌ترین اشتباهات دولت‌ها در سال گذشته این بوده که برای همه اقلیم‌های یک نسخه پیچیدن، به همین دلیل ما برای هر اقلیم یک نسخه ویژه تهیه خواهیم کرد اما برخی صنایع مانند مسکن در همه جا اهمیت دارد. ما در این زمینه سرمایه گذاری ویژه خواهیم کرد و سرمایه مورد نیاز در عرصه مسکن را از طریق بورس تامین خواهیم کرد.

رضایی افزود: ما تولید را به بازار سرمایه وصل می‌کنیم و با پشتیبانی بانک‌ها، وام برای خرید خانه به مردم می‌دهیم.

وی گفت: در خصوص استفاده از نظر اندیشمندان اسلامی، گفت: ما مانند همه ملت‌ها باید راه خودمان را طی کنیم. یکی از مشکلات ما این بوده که سعی کردیم با کپی‌برداری پیش برویم اما این درست نیست. ما باید از تجارب و حتی کارشناسان خارجی استفاده کنیم اما راه و مسیر خودمان را طراحی و طی کنیم، بزرگترین اشتباه دولت‌ها این بوده که می‌خواستند ابتدا اقتصاد ملی را درست کنند و بعد به زندگی مردم برسند اما این درست نیست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری مسئله تولید را اولین چالش کشور دانست و گفت: در حوزه تولید نقدینگی را وارد عرصه تولید می کنیم. ما با هدایت نقدینگی تولید را جهت دار خواهیم داد. برای این کار باید برای تولید، جاذبه ایجاد کنیم. برای این کار بهره‌وری در تولید باید بیشتر از سود بانک و بورس باشد یارانه را به ۴۵۰ هزار تومان افزایش خواهیم داد.

رضایی گفت: ما به ۴۰ میلیون نفر هر نفر ۴۵۵ هزار تومان یارانه خواهیم داد. موضوع دیگر بحث تجارت است. ما باید این تجارت را کانالیزه شده و همه توجهات به آمریکا اروپاست را تغییر دهیم. دنیا متحول شده است و ۱۵ کشور در اطراف داریم که اگر با آنها تجارت کنیم می‌توانیم میلیاردها تومان درآمد داشته باشیم.

اخبار مرتبط

همکاری کشورهای مقاوم سیلی محکمی به آمریکا و زورگویان جهان است

نامه محسن رضایی به وزارتخانه‌ها/ الزام ارائه برنامه‌های عملیاتی رشد غیرتورمی تولید تا یک ماه آینده

اقتصاد کشور نیازمند جراحی‌های بزرگ است/ از شعار دادن پرهیز خواهیم کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha