سواد رسانه‌ای از انتخاب غلط جلوگیری می‌کند

سواد رسانه‌ای از انتخاب غلط جلوگیری می‌کند

به گزارش سراج24، مهرداد توکلی راد شامگاه سه شنبه در گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه کرونا ابعاد اجتماعی، سیاسی و فرهنگی مردم را تغییر داده است، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از نیمی از مردم عضو شبکه‌های اجتماعی هستند و این شبکه‌ها منشأ تغییر بوده و رفتارهای سیاسی را شکل داده و ادراک و عمل مخاطب را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

استاد دانشگاه با اشاره به اینکه پدیده‌های مدرنیته دو وجهی هستند و می‌توانند باعث رشد و تعالی یا سقوط ما شوند، افزود: شهروند مجازی مرز ندارد و حاکمیت بر آن تأثیرگذار نیست و اخبار و داده‌های زیادی را گزینش کرده و می‌تواند افکار ما را منحرف کند.

وی با بیان اینکه تمام رسانه‌ها جهت گیری دارند، اضافه کرد: سواد رسانه‌ای از ملزومات امروز است و ابعاد مختلفی دارد و دو شاخصه رسانه شناسی و تفکر انتقادی در زمان انتخابات اهمیت زیادی دارد.

توکلی راد با اشاره به اینکه رسانه‌های خارجی در پی ناامید کردن مردم هستند و تفکر انتقادی در این زمینه بسیار کمک کننده است، بیان کرد: در بسیاری از رفتارهای سیاسی نقش رسانه‌ها اثرگذار است و آنها با ارائه اطلاعات غلط در پی گمراه کردن مردم هستند.

وی با بیان اینکه فضای سیاسی حاکم بر انتخابات مستعد جنگ روانی است، گفت: برخی داوطلبان به جای مسابقه خدمت، مسابقه قدرت دارند که ممکن است باعث خروج آنها از اخلاق شود و در شرایطی که مسائل اقتصادی در اولویت است نباید اجازه دهیم عده‌ای اولویت‌ها را جا به جا کنند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه عده‌ای با برجسته سازی امور غیر مهم رفتارها را قالب ریزی کرده و دروغ را باورپذیر می‌کنند، افزود: انتخاب نباید تحت تأثیر احساسات شود و اگر سواد رسانه‌ای داشته باشیم می‌توانیم خود را در برابر فشارها واکسینه کنیم.

اخبار مرتبط

بزرگداشت حضرت آیت‌الله عظمی بهجت فومنی(ره) در رشت برگزار شد

مراسم بزرگداشت حضرت آیت‌ الله بهجت در شهر رشت

رییس جمهور از پروژه راه آهن رشت -کاسپین بازدید کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha