سند گردشگری با محوریت حرم شاهچراغ(ع) تنظیم شود

سند گردشگری با محوریت حرم شاهچراغ(ع) تنظیم شود

به گزارش سراج24، آیت الله لطف الله دژکام بعد از در دیدار با وزیر میراث فرهنگی، گفت: شیراز و استان فارس در مسائل فرهنگی و گردشگری دارای ویژگی‌های خاصی است و تقاضا و خواسته ما این است که نسبت به این شهر و خصوصاً حرم مطهر شاهچراغ (ع) توجه داشته باشد.

وی تصریح کرد: از نگاه گردشگری اگر آمارهای فضاهای گردشگری شیراز را بررسی کنیم خود نشان می‌دهد که کدام قسمت باید مورد حمایت ویژه قرار گیرد و در این میان حرم مطهر شاهچراغ (ع) یکی از پر بازدیدترین و گردشگر پذیرترین مناطق کشور است و باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

امام جمعه شیراز ادامه داد: ما در جوار این حرم، حسینیه نجفی‌ها و حسینیه کربلایی‌ها را داریم که به صورت مستمر از کشور عراق زائرانی به این مکان می آیند و بحرینی‌هایی که آنها نیز در اینجا حسینیه دارند.

آیت الله دژکام تاکید کرد: این تعداد گردشگر داخلی و خارجی با این تنوع از گردشگر مذهبی تا گردشگر تاریخی به شیراز می آیند و علی رغم تفاوت‌های دینی و مذهبی، این اماکن برای آنها مهم است و از این جهت درخواست داریم یک سند ویژه ای طراحی شود و کار کنیم تا بتوانیم این حرم را به عنوان یک مرکز مهم گردشگری معرفی کرده و سرویس‌ها و امکانات لازم را در این خصوص فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: گاهی وقت‌ها گردشگران به بافت تاریخی شیراز می آیند و به خاطر وضعیت موجود، ما شرمنده می‌شویم مقداری البته ناشی از کم لطفی دوستان هست ولو اینکه بنده با یک نگاه میراثی و مشاورهایی که اهمیت مسائل میراث را می‌فهمند کار را شروع کرده‌ام اما خیلی سختگیرانه عمل می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: ما می‌خواهیم طرح توسعه ۵۷ هکتاری حرم مطهر را بالاخره با لحاظ تمام جوانب قانونی و میراثی و با حفظ میراث گذشتگان، تمام کنیم و نباید معطل بمانیم اما در طرف مقابل به نظر می‌رسد شاید سنگ اندازی هایی وجود دارد.

آیت الله دژکام یادآور شد: بنده در خصوص طرح توسعه حرم و بافت تاریخی شیراز دیروز یک جلسه کارشناسی داشته‌ام و عقیده دارم ما می‌توانیم لایه گذاری تاریخی کنیم و در برخی از این قسمت‌ها یک لایه هم مربوط به عصر جمهوری اسلامی داشته باشیم و این کار شدنی است.

وی افزود :۱۳۰ سال از ساخت مسجد نصیر الملک بیشتر نمی‌گذرد و در ۱۳۰ سال پیش و در دوره قاجار که اوج انحطاط سیاسی حکومت ایران بوده، چنین کار فاخری در شیراز تولید شده اما در عهد طلایی و شکوفای جمهوری اسلامی آیا نمی‌توانیم یک لایه گذاری به تناسب نیازهای معماری شهری خود داشته باشیم.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: ما می‌خواهیم در آینده هر کسی به شیراز بیاید دقیقاً متوجه باشد که چطور یک شهر باستانی را با وجود حفظ آثار و نگاه باستانی، از آن استفاده و کاربری جدید داشته‌ایم.

ایت الله دژکام افزود: این حرف‌ها در دنیا مطرح است و نیاز به حمایت از این نگاه احساس می‌شود البته بنده اصراری ندارم که حتماً فقط حرف بنده ملاک باشد بلکه بیایید این نوع نگاه علمی را با تشکیل کمیسیون و یا کارگروه‌های ویژه ای شروع کنیم تا به نتیجه کارشناسی برسیم و همه بپذیریم و بعد اقدام کنیم.

وی تاکید کرد: وزارت میراث، فرهنگ و گردشگری، وزارت مسکن و حرم مطهر به عنوان ۳ ضلع این قضیه باید جلسه کارشناسی مشترک بگیرند و به تفاهم برسند اینکه کار بر اساس دل بخواهی باشد درست نیست بلکه کارشناسی دقیق مسئله مطرح است و هرجا تفاوت دیدگاهی هست باید بحث علمی کنیم تا به نتیجه و تفاهم برسیم و بیش از این اگر چیزی از ما نقل کردند خلاف واقعیت است.

امام جمعه شیراز تاکید کرد: نهایتاً باید با کار مداوم کارشناسی یک ارتباط و انسجام خوبی بین عناصر مختلف در بافت و حرم ایجاد شود و هرکسی می‌آید حس کند که اینجا با همه زیبایی‌ها و ارتباطات معنادار در بافت تاریخی، یک شهر است و اگر این اتفاق را می‌خواهیم باید فضا به کار کارشناسی و اصولی دهیم تا شیراز را به مرتبه‌ای که باید، برسانیم.

اخبار مرتبط

اثر هنری «سردار بی سر» توسط بسیج دانشجویی فارس رونمایی شد

هفته خبرنگار در جوار تربت شهدا در فارس آغاز شد

ولایت امیرالمومنین علی (ع) دژ مستحکم شیعیان است

0 نظر

ارسال نظر

capcha