هنر انقلابی توجه ویژه‌ای بر امیدبخشی، عدالت‌جویی و روشنگری دارد

 هنر انقلابی توجه ویژه‌ای بر امیدبخشی، عدالت‌جویی و روشنگری دارد

به گزارش سراج24، «داود کرمی» مدیر هنری و امور سینمایی اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مرکزی، اظهار داشت: هنر واقعی این است که انسان مطلب را به شیواترین و موثرترین نحو بیان کند و در مقابل آن هیچ امتناعی به‌وجود نیاید و هنر انقلابی نیز هنری است که بر تمام جنبه‌های فردی و اجتماعی انسان‌ها مؤثر باشد و این هنر اوج مراتب هنری است.

وی افزود: هنر انقلابی با حفظ آرمان‌های انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای بر امیدبخشی، عدالت‌جویی و روشنگری دارد و همان‌گونه که حضرت امام خمینی (ره) معتقد بودند که انقلاب در حقیقت در فطرت انسان‌ها رخ می‌دهد و اگر کسی خود را بشناسد، خدا را شناخته است، این مباحث در حقیقت باعث شکل‌گیری تکنیک‌ها و روش‌های بیان هنری می‌شود و با توجه به این جمله معروف ایشان که فرمودند: «شهادت هنر مردان خداست»، شهدا هنر انقلابی را با تمام پارامترهای آن عینیت بخشیدند.

کرمی گفت: در بین شش هزار و 200 شهید استان مرکزی، بیش از 20 شهید شاخص از جمع هنرمندان این مرز و بوم حضور دارند که در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل، سعی بر آن داشتند تا با حضور فعال در جبهه‌ها و مبارزه با رژیم بعث عراق، در جهت اعتلای فرهنگی جبهه‌های اسلام و مبازه فرهنگی و هنری با استفاده از پارامترهای هنر انقلابی بپردازند.

مدیر هنری و امور سینمایی اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مرکزی ادامه داد: برای نمونه از بین شهدای هنرمند استان می‌توان به شهید «محمدرضا نوربهشت» که از کاریکاتوریست‌های شهیر استان و کشور بود و همه آثار وی با موضوعیت «ظلم‌ستیزی» و «حمایت از مظلومان» خلق شده است، اشاره کرد. یا در نمونه‌های دیگر، 2 تن از فرماندهان سپاه اسلام در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل به نام‌های شهیدان «ناصر بختیاری» و «سیاوش امیری» بودند که با اجرای نمایش در جبهه‌ها، علاوه‌ بر ایجاد فضایی مفرح، به ارتقاء فرهنگی رزمندگان می‌پرداختند.

کرمی با تأکید بر این‌که هنر انقلابی تنها محدود به ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام دفاع مقدس نیست، گفت: اتفاقاً با شرایط امروز جامعه بشری، به این‌گونه هنر که به مباحث امنیت ملی، فرهنگ ایثار و شهادت و شهدای مدافع حرم را بیان می‌کند، بیشتر نیاز است و با توجه به بحران‌هایی که در کشور و منطقه وجود دارد، ما باید این بحران‌ها را با هنر انقلاب، به فرصتی تبدیل کنیم که هنرمند با خلق اثری تأثیرگذار، به روشنگری جامعه کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مرکزی، با کارویژه‌های هنری خود در جهت تربیت، پرورش و حمایت از هنرمند متعهد و انقلابی، حرکت می‌کند. کارویژه‌هایی نظیر تولید محتواهایی با موضوعات دفاع مقدس، فرهنگ ایثار و شهادت، امنیت ملی، مدافعان حرم و مدافعان وطن و همچنین برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های متعدد هنری چون نمایشگاه عکس، کاریکاتور و نقاشی و جشنواره‌های ترنم فتح، تئاتر سنگر، فانوس و رسام. همچنین در زمینه تولیدات هنری نیز آثاری با موضوعات دفاع مقدس و انقلاب اسلامی و مبارزه با سلطه‌گری در سطح اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مرکزی تولید شده است.

اخبار مرتبط

مسئولان دین خود را به مردم خوزستان ادا کنند

شخصیت قرآنی کربلایی کاظم در جهان اسلام بی نظیر است

اهدای دو هزار بسته کمک مومنانه و هزار بسته نوشت‌افزار

0 نظر

ارسال نظر

capcha