با مدیریت یکپارچه شهری فاصله داریم

با مدیریت یکپارچه شهری فاصله داریم

به گزارش سراج24؛ مسئول بسیج دانشگاه صنعتی شیراز پیرامون مشکلات مدیریت شهری گفت: در مدیریت شهرها همیشه مشکلاتی بوده است درحالی که در شهرهای کوچک مدیریت راحت تر است اما این جا بحث ما در رابطه با شهر و کلانشهر شیراز است. شیراز شهر بزرگی است و مدیریت کردن این شهر با مدیریت کردن یک شهر کوچک بسیار متفاوت است. در شهرهای بزرگ، ما با سه چالش اساسی مواجه هستیم.
وی افزود: چالش اول فضاست. فضای شهر هرچقدر بزرگ تر می شود، سؤالاتی از این دست مطرح می شود که ما باید چگونه فضای شهر را نگهداری کنیم؟ چگونه با این حجم و این وسعت از شهر برخورد کنیم؟ هر چقدر شهر بزرگ تر می شود فضای آن را چگونه گسترش دهیم که مشکلاتی مثل ترافیک شهری و ... به وجود نیاید؟
عبداللهی پور گفت: اما چالش دومی که در شهرهای بزرگ وجود دارد، هزینه است. هرچقدر شهر بزرگ تر می شود گستردگی نیازهای مردم افزایش می یابد، نیاز به کارمندان و کارکنان بیش تری جهت اداره امور شهر داریم، نیاز به خدمات بیش تری داریم و ... تمامی این موارد هزینه ها را افزایش خواهند داد.
وی افزود: چالش سومی که به نظرم از دو چالش قبلی کم تر به آن توجه می شود و در شهرهای بزرگ به وفور این کم کاری از سمت مدیران دیده می شود، صرفه جویی در مصرف انرژی است. اینکه می‌گویم صرفه جویی در مصرف انرژی، منظور فقط مصرف انرژی هایی مانند آب، برق، گاز و ... نیست. این انرژی ها را می توانیم در دسته ی چالش دوم یعنی هزینه های شهر، قرار دهیم. مهم تر از این انرژی ها که به راحتی مقیاس مالی نخواهند داشت، انرژی افراد در شهرهاست.
عبدالهی پور ادامه داد: ببینید تا زمانی که یک شهر کوچک است فاصله من تا محل کارم چقدر می تواند باشد؟ نهایتاً ده دقیقه!! اما در شهری مثل شیراز، آن قدر بزرگ است اگر شخصی محل زندگی اش یک سمت شیراز و محل کارش سمت دیگر آن باشد واقعاً دردسر دارد و باید حدود یک ساعت و نیم فقط برای رفت و یک ساعت و نیم برای برگشت خود وقت بگذارد. یعنی سه ساعت از ۲۴ ساعت این شخص صرف حمل و نقل شده است. حال شما این مشکل را گسترش بدهید برای شخصی که اصلاً وسیله نقلیه ندارد و مجبور است از وسیله نقلیه عمومی استفاده کند. تکلیف این شخص چیست؟ بهتر نبود انرژی این فرد صرف امور مهمی از جمله خانواده یا کار می شد؟
عضو هسته تخصصی عدالت شهری: این ها چالش هایی است که در بحث مدیریت شهرهای بزرگ به وجود می آید. نمی دانم آیا تا به حال هیچ کدام از مسئولین به این سه چالش توجه کرده اند؟ چالش هایی که اگر حل نشوند در ادامه حتماً با مشکلات جدی تری مواجه خواهیم شد.
او خاطر نشان کرد: صحبت ما این است که باید برویم به سمت مدیریت علمی شهرها و ... یک زمانی ما ابتدای انقلاب، مدیران جهادی داشتیم و خوب هم مدیریت می‌کردند اما همان مدیران جهادی زمانی به درد شهر های ما می خورند که مدیریت خود را به سمت علمی شدن ببرند اگرچه در حال حاضر مدیرانی که سال های اخیر مشاهده می‌کنیم نه علمی دارند و نه علاقه‌ای به جهادی بودن.
عضو هسته تخصصی عدالت شهری بسیج دانشجویی استان فارس در انتها گفت: هرچه از عمر شهرهای بزرگ می گذرد، هرچقدر مجموعه ها و اجزای یک شهر بزرگ تر شوند، تعداد مجموعه ها افزایش می یابند، مدیریت شهر کار دشوارتری خواهد شد. ما برای اینکه یک شهر ایده آل داشته باشیم به مدیران جهادی و صد البته عالم نیاز خواهیم داشت. از اینجاست که بحث « مدیریت یکپارچه شهری» آغاز می‌شود و منظور مدیریتی است که تمامی اجزا و قسمت های مختلف شهر را در راستای یکدیگر به کار گیرد تا این سه چالش یعنی فضا، بودجه و انرژی مصرف شده را کنترل و مدیریت نماید. یکی از ملزومات مدیریت یکپارچه شهری، داشتن شهری هوشمند است که در ادامه بیش تر به آن می پردازیم.

اخبار مرتبط

توزیع ۳۰۰۰ پرس غذای گرم میان نیازمندان شیراز و خفردر عاشورای حسینی

توزیع 1500 بسته معیشتی توسط قرارگاه تبلیغی عمار منصوریه شیراز

توزیع ۳۲۰۰۰ بسته اطعام نیازمندان در شیراز

0 نظر

ارسال نظر

capcha