حجت‌الاسلام والمسلمین تراشیون:

اساس تربیت فرزند تکریم شخصیت او است

اساس تربیت فرزند تکریم شخصیت او است

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام والمسلمین تراشیون در سخنرانی حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه یکی از وظایف محوری برای والدین تربیت نسل و فرزند است، اظهار کرد: خیلی از کارهای پدران و مادران در محیط زندگی بستر سازی برای تربیت است و باید مراقب باشیم راه را گم نکنیم.

وی با بیان اینکه نیازهای مادی فرزند ابزار تربیت هستند، گفت: برای برخی همین نیازهای مادی مانند خوراک، پوشاک و محل زندگی هدف می‌شود در حالی که این‌ها باید مقدمه تربیت فرزند شود بنابراین مادر در محیط خانه نباید خود را یک نیروی خدماتی بداند که غذا می‌پزد و جارو می‌کند بلکه مادر مسئول تربیت فرزند است و کار او تازه بعد از رفع نیازهای مادی فرزند شروع می‌شود.

استاد حوزه علمیه افزود: بانوان برای تربیت فرزند باید در مرحله اول مهارت‌های تربیت فرزندان را یاد بگیرند و اگر می‌بینند که با کودکان خود درگیر هستند بدانند که مهارت تربیتی آنها کم است و عیب از بچه نیست.

وی با بیان اینکه پیچیده‌ترین ارتباط انسانی ارتباط بین والدین با فرزند است، گفت: در این ارتباط هم باید فرزند را تربیت کنیم و هم او را رشد بدهیم؛ مادر قوی و موفق آن مادری است که بتواند با فرزند خود بهترین ارتباط را برقرار کند.

تراشیون با بیان اینکه برخی به اشتباه می‌گویند اگر انسان سگ داشته باشد با وفاتر از فرزند است، افزود: این حرف از روی نا آگاهی است و اینکه فرق انسان و حیوان را نمی‌فهمد و نمی‌داند که اگر نیاز زیستی حیوان را تأمین کردی وفادار است ولی انسان اینطور نیست و نباید با سیر کردن شکم و خریدن لباس خوب انتظار اطاعت کردن از او داشته باشیم.

*محبت اکسیر و پایه تربیت است 
وی با بیان اینکه مادر هنرمندانه‌ترین کار عالم که تربیت انسان است را انجام می‌دهد، گفت: اگر محبت را از دکترین تربیتی دور کنیم به هیچ وجه انسان را نمی‌شود تربیت کرد؛ زیرا محبت اکسیر و پایه تربیت است؛ محبت باید به گونه‌ای باشد که طرف مقابل هم آن را درک کند نه اینکه ما فکر کنیم که داریم محبت می‌کنیم.

استاد حوزه علمیه افزود: اگر فرزندان به این درک رسیدند که دارند محبت می‌بینند زمینه تربیت را فراهم کرده‌ایم، بنابراین مادر نباید سخت باشد بلکه باید بتواند احساسات خود را به گونه‌ای به فرزند منتقل کند که فرزند بداند مادر او را دوست دارد.

وی با بیان این که امروز انسان ها در ابراز محبت ضعیف هستند و این نکته افول جامعه بشری است، گفت: امروز کسانی که از فقر عاطفی رنج می‌برند بیشتر از کسانی هستند که از فقر مالی رنج می‌برند و ما نتوانستیم در ابراز محبت و انتقال احساسات عاطفی خود به یکدیگر موفق باشیم.

تنبیه، تمسخر و تهدید در تربیت جواب نمی‌دهد
تراشیون با بیان اینکه برای تربیت چاره‌ای جز تکریم شخصیت نداریم، افزود: ما نمی‌توانیم تربیت را با بی احترام کردن، لجن مال کردن و آسیب رساندن به روح و روان طرف مقابل انجام دهیم؛ زیرا بسترگاه تربیت تکریم است و باید کرامت انسانی در طرف مقابل حفظ شود و به همین خاطر تنبیه، تمسخر و تهدید در تربیت جواب نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه خداوند انسان را بر پایه کرامت آفریده و هیچ چیز خوبی بر مبنای غلط شکل نمی‌گیرد، گفت: امیرالمؤمنین(ع) به صراحت فرمودند بچه‌های شما حیوان نیستند که آن‌ها را کتک بزنید بنابراین مادر و پدری که مسیری غیر از تکریم بچه را می‌روند و فکر می‌کنند می‌توانند به نتیجه برسند نمی‌توانند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه در روایت است که وقتی حضرت زهرا خدمت پیامبر(ص) می‌آمدند ایشان از جا بلند می‌شدند و دختر خود را تکریم می‌کردند، گفت: در روایات بر روی تکریم اولاد بسیار تأکید شده است ولی نباید در تکریم افراط هم به خرج داد زیرا باعث اعتماد به نفس کاذب در فرزند می‌شود و در آینده او را دچار مشکل می‌کند.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha