در نشست ملی مطالبه گران محیط زیست کشور مطرح شد؛

سازمان محیط زیست باید در تصمیم گیری ها مستقل شود / مافیای فساد محیط زیست همچون یک اختاپوس است

سازمان محیط زیست  باید در تصمیم گیری ها مستقل شود /  مافیای فساد محیط زیست همچون یک اختاپوس است

به گزارش سراج24؛ احمدرضا لاهیجان زاده معاون دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست در  نشست ملی مطالبه گران محیط زیست 1400 که صبح امروز 6 خردادماه 1400 برگزار شد با اشاره به آیاتی از قرآن کریم پیرامون هدایت انسان ها بیان کرد: تخریب مزارع و جنگل ها با تفسیری که بر این آیه است به عنوان فساد بر روی کره زمین از آن یاد شده است.
وی در ادامه افزود: مبحث محیط زیست با یک قدمت چند صد ساله ، در مقایسه با سایر علوم دیگر یک مبحث جدید و یک قوانین جدیدی محسوب می شود که قوانین آن در حال تدوین است.
لاهیجان زاده گفت: هرگونه تغییر یا تخریب در محیط زیست موجب زیان به نسل آینده می شود و باید با آن مقابله کرد و این امر باید در قانون پیش بینی و دنبال شود.
معاون دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست پیرامون وضعیت محیط زیست فعلی در ایران اظهار کرد: درهه 40 شمسی، 45 هزار چاه عمیق و نیمه عمیق در کشور وجود داشت که در حال حاضر 790 هزار چاه حفر شده که از این میزان نزدیک به 50 درصد چاه های غیر مجاز است و چاه های مجاز نیز برداشت آب از مجوزی ست که به آن ها داده شده است.
وی گفت: میزان بارش و نزولات در کشور تا پیش از 15 سال پیش میانگین 125 میلیارد متر مکعب بود که هم اکنون به 89 میلیارد متر مکعب رسید است که در این بین بحث تغییر اقلیم نیز وجود دارد، بنابر این برنامه ریزی های ما باید بر این اساس باشد.

لاهیجان زاده با انتقاد از دولت ها و مجلس ها در خصوص صدور مجوزهای خارج از ظرفیت استان ها ابراز کرد: در این سالها خارج از توان اکولوژیک هر منطقه یا استان مجوز صادر شد. در منطقه کویری یزد صنایع فولاد و پتروشیمی و در کرمان توسعه باغات را در دستور کار قرار دادند در حالی که توان منطقه، تامین آب این قبیل توسعه ها را نداشت.
وی گفت: اگر این روند ادامه پیدا کند ظرف 20 سال آینده با یک تبعات جبران ناپذیر مواجه هستیم که از دست دادن سطح بسیاری از تالاب ها، دریاچه ارومیه، هورالعظیم و هامون از این قبیل است و اثرات بعدی آن وجود گرد و غبارهاست که خساراتی را به مردم وارد کرد و در پی آن مهاجرت مردم را نیز رقم زد.

معاون دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با عدم استقلال سازمان محیط زیست در تصمیم گیری و برنامه ریزی ها گفت: خیلی از تصمیمات علی الخصوص برنامه های توسعه ای در دولت و مجلس گرفته می شود، بنابر این اگر قرار است سازمان مستقلی تحت عنوان حاکمیتی و سیاست گذار تصمیم بر توسعه کشور گرفته شود باید مستقل از قوه های مقننه و مجریه، تحت مدیریت مقام معظم رهبری همچون صدا و سیما یا یکی از ارکان های قوه قضاییه همانند سازمان بازرسی کل کشور باشد که سازمان محیط زیست در حال حاضر این گونه نیست.
وی درباره ی تغییر کاربری زمین ها افزود: وقتی زمین کشاورزی به صنعتی یا تجاری تغییر کاربری ومی دهد، ارزش آن چندین برابر تغییر می کند و همین امر محلی برای ایجاد فساد و دور زدن قانون می شود.

احمدرضا لاهیجان زاده گفت: تبدیل شدن سازمان محیط زیست به وزارت خانه تیر خلاص به سازمان محیط زیست است و این اتفاق کاملا تحت نظر مجلس قرار می گیرد.

 مافیای فساد محیط زیست همچون یک اختاپوس است

در ادامه ی این نشست سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس به سخنرانی پرداخت و‌ این چنین بیان نمود: پیش از مطالبه گری ابتدا باید روشن گری صورت گیرد، در کشور نیاز داریم که حتما در سطح مطالبه گری و نوع نیازمندی های محیطی زیستی آگاهی درستی به مردم بدهیم و پیشرفت کشور حتما باید در بستر محیط زیست سالم باشد.
 وی  از چالش های محیط زیست در خلیج فارس اظهار کرد: به شدت با مسئله ی آب شیرین کن خلیج فارس زاویه و نقد دارم. پیش تر گفته ام در بودجه 1400 اگر قرار است آب شیرین کن احداث شود برای حق محیط زیست ردیف بگذارید که پول حاصل از آن به مردم برسد، در این بین با خیلی از نمایندگان سواحل خلیج فارس گفتگو کردم و پیشنهادی هم ارائه شد، به تلفیق مجلس هم رفت اما در نهایت با لابی وزارت نیرو به نتیجه نرسید.
رفیعی پیرامون پرونده شرکت آریا ساسول در بندر خلیج نایبند گفت: سه هفته ی پیش در این رابطه جلسه ای برگزار شد، تیم 4 نفره ای هم بر روی پرونده ی آن در حال بررسی هستند، با دادستان شهر هم صحبت شد و در حال پیگیری های آن هستیم. اتفاقاتی در این بین رخ داد و گویا در اراضی مستثنیات شروع به احداث کرده اند و متاسفانه سازمان محیط زیست منطقه هم برای آنها در دوهکتار مجوز صادر کرده است.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس از چالش های جاده ی سی سخت یاسوج این چنین اظهار کرد: پیگیری هایی در این رابطه صورت گرفت و رسانه ای هم نشد به جهت اینکه مافیای فساد محیط زیست همچون یک اختاپوس طوری بر روی محیط زیست افتاده که یک بازوی آن را که میزنی از طرف دیگر رشد دارد. جاده سال 98 با پیگیری های ما متوقف شد اما به طریق دیگر مجددا باز شد. یک چالش دیگری که با آن مواجهیم این است که خود مردم را باید آگاه کنیم که چه اتفاقی در بطن ماجرا در حال رخ دادن است و مردم باید در راه مطالبه گری همراه کنیم.
وی با اشاره به جلسات متعدد با مسئولین درباره آتش سوزی های منطقه گفت: سال گذشته در دفتر آقای جهانگیری با حضور دستگاه های مربوطه به طور مفصل صحبت کردیم و گفتم در سال جدید دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم و همگی قول همکاری را دادند اما  باز شنیدم که مجددا در منطقه سی سخت آتش سوزی رخ داد و حتی دیه افرادی که در این حوادث سوختند هم پرداخت نشد.
سمیه رفیعی در ادامه به معظلات محیط زیستی استان سیستان و بلوچستان پرداخت و این چنین اظهار کرد: متاسفانه در حق کل استان خطاهایی داشتیم. در کل کشور سیستان و بلوچستان جزء استان هایی بوده که به صورت میانگین بیشترین بودجه برایش اختصاص پیدا کرده است اما محور توجه و توسعه به سیستان هنوز هم مشخص نیست و نمی دانیم باید کدام مسئله اش را رفع و رجوع کنیم. در یک گفتگویی به من اعلام شد که در زاهدان دانشگاهی داریم که همانند آن در جای دیگر نیست، برای من این مسئله عجیب بود که آیا مشکل سیستان و بلوچستان طراحی دانشگاهش هست یا آب شرب مردم؟! بودجه به استان تخصیص داده شده اما در شکل و شمایل ساختمان هویدا شده است و این یعنی درد و بی لیاقتی در مدیریت استان. در سیستان و بلوچستان اولین و ضروری ترین کاری که دولت باید انجام دهد، نسبتش برای سرمایه گذاری را بداند.

اخبار مرتبط

عدم مدیریت پسماند در سه استان شمالی کشور عامل آلودگی سواحل

هرکجا که شفافیت نباشد ناظران قانون هم به آن عمل نمی کنند/اگر مشکل ریزگردهای زابل حل شود مشکل کشور نیز حل می شود

معرفی زنبور‌های بی‌عسل!

0 نظر

ارسال نظر

capcha