برگزاری اولین نشست از سلسله‌نشست‌های اقتصاد و انتخابات

برگزاری اولین نشست از سلسله‌نشست‌های  اقتصاد و انتخابات

به گزارش سراج24، در این نشست، دکتر حسن سبحانی، استاد تمام اقتصاد دانشگاه تهران و دکتر حسین راغفر، استاد تمام اقتصاد دانشگاه الزهراء تهران و صاحب‌نظر و تألیف در حوزه فقر و نابرابری به بیان نظرات خود پرداختند.
در ابتدای این جلسه، حسن سبحانی با بیان اینکه علت اجرا نشدن برخی از قوانین اساسی شامل تامین اجتماعی، آموزش و پرورش، مسکن، اشتغال و... که دولت ها برای رسیدن به این امور موظف هستند که همه امکان خود را به کار گیرند، گفت: ارکان قدرت که در قانون اساسی وظایفی دارند؛ باید به گونه ای سازوکاری را طراحی کنند که باهم، متناسب با هم و مقدم بر کارهای یکدیگر، امور کشور را به پیش ببرند تا حقوق ملت عملیاتی شود که به نظر می رسد از این مهم غفلت شده است.
استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه به تاخیر افتادن جریان اصلاحات اقتصادی حداقل آن چیزی است که تا کنون به وجود آمده است، ابراز کرد: با حذف ربا می توان زمینه های اشتغال ایجاد کرد. آنچه به نام ربا مطرح است، همان کارکرد را امروز بانک ها با عنوان بهره دارند و هر جا صحبت از سود در بانکداری می شود همان بهره می باشد.
وی ادامه داد: سود، ما به التفاوت درآمد از هزینه است و بهره، قیمت پول است که در عرضه و تقاضای پول اتفاق می افتد؛ بنابراین، بهره با ربا به لحاظ کارکردی تفاوتی ندارد.
استاد اقتصاد دانشگاه تهران به عدم تعادل در اقتصاد ایران اشاره و خاطر نشان کرد: این امر موجب شکل گیری نرخ های بهره بسیار بالایی شده که به معنی تعطیلی اقتصاد مولد است. ما با یک سختی عظیمی مواجه هستیم و به سادگی نمی توان آن را حل کرد اما ناگزیریم به سمت این مسئله حرکت کنیم.
وی درباره هدفمندی رایانه ها، آزادسازی نرخ ارز و حامل های انرژی، خصوصی سازی، کوچک ساختن دولت در خدمات آموزشی و بهداشتی و ...، گفت و ابراز کرد: یکی از مسائل این است که دولت ها در ایران برای اداره کردن بودجه خود در اقتصاد ملی به جای رونق، تخریب ایجاد و کسری بودجه را با قرض از مردم و بانک ها و دادن بهره، جبران می کنند.
این اقتصاددان به نبود قانون به روز برای نوشتن بودجه اشاره و خاطرنشان کرد: به همین علت و از آنجا که قانونی وجود ندارد، دولت ها و مجلس ها، به هر میزان و به طور دلخواه در نوشتن و تصویب بودجه دخل و تصرف می کنند.
دکتر راغفر نیز در این نشست با اشاره به نکته اصلی در قانون اساسی یعنی حفظ و ارتقای کرامت انسان، اظهار کرد: کرامت بشر از معناداری زندگی انسان حاصل می شود که داشتن شغل شایسته از آن جمله است.
وی افزود: واگذاری مدیریت و مسئولیت های دولت به بخش بازار و تغییر این ایدئولوژی، موجب حاکمیت تفکر فردگرا در جامعه شد و به طور مکرر این پیام به مردم و جامعه در 32 سال گذشته ارائه شده که مسئولیت های زندگی آنان در وظایف فردی می باشد و دولت و حاکمیت از مسئولیت های اجتماعی اش فاصله گرفته است. در واقع، حاکمیت این تفکر که در دوران بعد از جنگ تحمیلی در کشور حاکم شد، وضعیت بحران عمیق امروز را ایجاد کرده است.
استاد اقتصاد دانشگاه الزهراء تهران اضافه کرد: با این اندیشه، ائتلافی شکل گرفت که بسیاری از کسانی که درون قدرت بودند، صاحب سرمایه های بزرگی شدند که عمدتا از طریق تغییر قوانین به نفع قانون گذاران و مدیران اقتصاد کشور صورت گرفت و در نهایت امروز شاهد اشرافی گری در مسئولان اصلی نظام سیاسی هستند.
وی همچنین با اشاره به تعطیل شدن ارزش های اسلامی اقتصادی در جامعه، ابراز کرد: تغییر ایدئولوژی مخالفت جدی با سازوکارهای جمعی دارد در حالی که روح قانون اساسی اجتماعی است و به همین علت مشخصه های این قانون عملا تعطیل شد.
استاد اقتصاد دانشگاه الزهراء تهران همچنین به مسائل و مشکلات اقتصادی امروز اشاره و با بیان اینکه اکنون، اقتصاد مبتنی بر دلالی، سوداگری و سفته بازی حاکم است، گفت: پایین آوردن ارزش پول ملی یکی از علت های این مسئله می باشد که به نوعی به قاچاق محصولات کشاورزی، دامداری و ... تبدیل شده در حالی که به طور مثال کشور ما وارد کننده گوشت است.
وی با بیان اینکه هیچ فعالیتی به جز فعالیت های قاچاق نمی تواند در حوزه تولید حتی 20 درصد سود در شرایط فعلی بدهد، اظهار کرد: بنابراین، تولید در این وضعیت اقتصادی یک شوخی است زیرا سلطه تاریخی سرمایه های تجاری و نیز سرمایه های مالی، مانع رشد و آزادشدن فرصت های تولید در ایران است.

اخبار مرتبط

حضور مردم در انتخابات دشمنان قسم خورده نظام و انقلاب را مایوس کرد

انتخابات در آرامش کامل برگزار شد

قاضی‌زاده هاشمی: یاری‌گر دولت منتخب خواهیم بود/ مدیران نالایق و ضعیف باید حذف شوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha