اشتغالزایی و آموزش برای آینده زندانیان بسیار سازنده است

اشتغالزایی و آموزش برای آینده زندانیان بسیار سازنده است

به گزارش سراج24، آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد، در دیدار رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، با اشاره به بهبود شرایط زندان‌ها و حفظ کرامت زندانیان، گفت: ایجاد اشتغال برای زندانیان بهترین راه برای این است که شخص پس از آزادی دوباره به مشکل برنخورد و به زندان بازنگردد، بیکاری بزرگترین مشکل است.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان، با بیان اینکه مبنای دینی ما این است که عطوفت و بخشش و رحمت را در برخورد با افراد داشته باشیم، اظهار کرد: رفتار اسلامی با زندانیان بسیار سازنده و مفید است و رفتار توأم با محبت و دلسوزانه می‌تواند برای زندانیان علاوه بر سازندگی بستری برای اصلاح آنها شود.

وی با تأکید بر اهمیت ایجاد اشتغال برای زندانیان، تصریح کرد: اینکه زندانیان حرفه‌ای یاد بگیرند و بتوانند مخارج خانواده خود را تأمین کنند بسیار مفید است، لازم است تا همواره بستر سازی حمایت از زندانیان به ویژه در حوزه اشتغالزایی ادامه داشته باشد.

آیت الله طباطبایی نژاد خاطرنشان کرد: زندان باید مدرسه حرفه و فن باشد، همین که یک زندانی آموزش ببیند و بتواند شاغل شود باعث علاقمندی او به انقلاب اسلامی و کشور خواهد شد، چرا که شخص می‌گوید من خطایی کرده‌ام و زندانی شده‌ام اما به من در زندان آموزش داده شده و فرصت داده شده که زندگی خود را اصلاح کنم و آینده خوبی برای خود بسازم.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با تأکید بر آموزش‌های فرهنگی و دینی به زندانیان، پرهیز از زندانی کردن افرادی که نیازی نیست مجازات آنها زندان باشد را موضوعی ضروری دانست و عنوان کرد: استفاده از مجازات‌های جایگزین و توجه داشتن به مبانی فقهی و قانونی برای در نظر گرفتن مجازات برای افراد می‌تواند مانع گسترش تعداد زندانیان بشود.

آیت الله طباطبایی نژاد خاطرنشان کرد: هر جرمی را نباید با زندانی کردن مجازات کرد، البته کسی که مالی از دیگران دزدیده است یا کسی که محارب است یا مفسد فی الأرض است باید زندانی شود و قاطع‌ترین برخوردها با چنین اشخاصی صورت گیرد.

رشد چشمگیر اشتغالزایی برای زندانیان

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در این دیدار با بیان اینکه زندان می‌تواند یک مجموعه فرهنگی اثرگذار باشد و دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب و امام خمینی نیز در این خصوص هدف‌گذاری شده است، اظهار داشت: با محقق شدن این هدف‌گذاری فاصله داریم اما در تلاش هستیم با برنامه‌های مختلف از جمله ایجاد اشتغال برای زندانیان بتوانیم مشکلات آنها را برطرف کنیم و بستری برای دوام اقدامات تربیتی و فرهنگی ایجاد کنیم.

محمد مهدی حاج محمدی با اشاره به رشد چشمگیر اشتغالزایی برای زندانیان به منظور استمرار داشتن روند تربیتی و فرهنگی آنها به ویژه پس از آزادی از زندان، تصریح کرد: توجه به خانواده زندانیان و حمایت از آنها بسیار مهم است و غفلت از آنها می‌تواند مشکلات بسیاری به دنبال داشته باشد.

وی عنوان کرد: خوشبختانه طلاب و فضلای حوزه علمیه اصفهان ارتباط خوبی با زندان‌ها دارند در حالی که هنوز در برخی شهرها طلاب و مبلغان ارتباط خوبی با زندان‌ها ندارند.

اعلام آمادگی یک هزار نفر صاحب صنایع برای بکارگیری زندانیان

محمود ضیایی‌فرد مدیرکل زندان‌های استان اصفهان نیز در این دیدار با اشاره به مساعدت‌ها و همراهی‌های آیت الله طباطبایی نژاد با اداره کل زندان‌های استان اصفهان در عرصه‌های مختلف، گفت: برای ایجاد اشتغال برای زندانی‌ها حدود هزار نفر از صاحبان صنایع اعلام آمادگی کرده‌اند تا هم بیرون زندان و هم داخل زندان برای آنها ایجاد اشتغال کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از ۱۵۰۰ زندانی آزاد شدند و نسبت به سال ۹۸ در این زمینه رشد خوبی داشتیم.

اخبار مرتبط

دستگاه‌های خدمات‌رسان، سخت‌گیری‌های اداری را کنار بگذارند/ باید با کارمان از جوانان علاقمند و تولیدگر دفاع کنیم

هواپیمای جنگنده F۱۴ در اصفهان سقوط کرد / سرنشینان نجات یافتند

بیان دغدغه های نمایندگان مجلس در استان اصفهان در حضور رییس جمهور

0 نظر

ارسال نظر

capcha