نقش مهم بانوان در مقاومت خرمشهر

نقش مهم بانوان در مقاومت خرمشهر

به گزارش سراج24، سیده کبری عارف زاده در نشست مجازی «نقش زنان در مقاومت خرمشهر» با اشاره به نقش زنان در تشکیل ارتش بیست میلیونی اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در پی دسیسه‌ها و توطئه‌هایی دشمنان بر علیه انقلاب با درایت امام خمینی (ره) فرمان تشکیل ارتش بیست میلیونی مبنی بر مقابله با حرکت‌های استکبار در زمینه‌های نظامی صادر شد.

بانوی رزمنده مدافع خرمشهر افزود: به دنبال این فرمان امام خمینی (ره) در خرمشهر نیز آموزش‌های نظامی برای خواهران و برادران مانند سایر نقاط کشور آغاز شد.

وی گفت: در این دوره آموزش خواهران از انجمن‌های اسلامی دبیرستان‌های دخترانه بودند که اولین دوره در استادیوم شهید جهان آرا کنونی برگزار شد و ۸۰ نفر خواهران آموزش دیدند که بین آنها سه یا چهار نفر انتخاب شدند تا بقیه خواهران مستقر در خرمشهر را آموزش دهند.

وی ادامه داد: از بین خواهران انتخاب شده من و چند نفر دیگر از انتخاب شدیم تا آموزش دیگران را بر عهده بگیریم که ۸ یا ۹ دوره آموزش را در پادگان ۵ کیلومتری خرمشهر که یکی از انبارهای گمرک آن دوران بود و الان به عنوان اردوگاه شهید باکری برای راهیان نور استفاده می‌شود، آموزش دادیم.

عارف زاده گفت: یک دوره آموزش پاسدار ذخیره داشتیم که خواهران را آموزش دادیم و یک دوره آموزشی برای خواهران شادگان داشتیم که تا شهریور ۵۹ به خرمشهر بازگشتیم.

وی در رابطه با تاریخچه جنگ گفت: در حقیقت در خردادماه سال ۵۹ درگیری‌های مرزی در شلمچه آغاز شد و تحرکاتی از سوی رژیم بعث عراق آغاز شد و دو تن از نیروهای سپاه خرمشهر در ۲۱ خرداد ۵۹ به شهادت رسیدند و این درگیری‌های مرزی تا شهریور ۵۹ ادامه یافت و از شهریور ۵۹ که جنگ به شهر کشیده شد و جنگ تحمیلی آغاز شد.

عارف زاده تصریح کرد: در آن دوران رئیس جمهور بنی صدر بود و فرماندهی کل قوا هم بر عهده داشت و کمبود نیرو و مهمات داشتیم و او نمی‌خواست باور کند که تحرکات از سوی عراق آغاز شده است.

وی اضافه کرد: در جنگ تحمیلی علیه کشور مان، کشور عراق تنها نبود بلکه استکبار جهانی با همه قوا و نیروهایش پشت سر آنها بود و رژیم بعث را حمایت و پشتیبانی می‌کردند.

کارهای مختلف بانوان در خرمشهر

بانوی رزمنده مدافع خرمشهر گفت: با برگشت از شادگان به خرمشهر با ما تماس گرفتند که به سپاه که مراجعه کردیم و پس از مسلح شدن در مسجد امام جعفر صادق (ع) مستقر شدیم.

عارف زاده بیان کرد: مأموریت ما در مسجد این بود که مهمات که به دست ما می‌رسید را بین برادران مدافع شهر خرمشهر تقسیم کنیم و اولین اسلحه‌هایی که تقسیم کردیم اسلحه‌های ام یک بود که از سوی سپاه در اختیار ما قرار گرفته بود و بین برادران که خدمت سربازی رفته یا آموزش‌های بسیج طی کرده بودند تقسیم می‌کردیم.

وی گفت: عده‌ای از برادران هم در گوشه‌ای از حیاط مسجد جمع شده بودند و به ساخت کوکتل مولوتف برای دفاع از شهر بودند و همه مردم شهر به نوعی درگیر بود و هر جور می‌توانستند کمک می‌کردند و با چنگ و دندان تلاش می‌کردند تا از شهر دفاع کنند تا به دست دشمن نیافتد.

وی با بیان خاطراتی از آن دوران مقاومت در خرمشهر گفت: مأموریت ما ۸ تا ۹ ماه همین بود و مهماتی که از لشکر ۹۲ زرهی اهواز دریافت می‌شد تحویل می‌گرفتیم و بعد از جاسازی بین برادران در خط تقسیم می‌کردیم و آخرین مقر ما در ضلع شمالی خرمشهر ما هم خانه یکی از تجار شهر بود که زیرزمین بسیار بزرگی بود که مهمات را بارگیری و تقسیم می‌کردیم.

بانوی رزمنده مدافع خرمشهر گفت: اغلب بانوان همراه ما در آن دوران ۱۵ تا ۱۸ ساله بودند و فقط دو یا سه نفر بالای ۲۰ سال سن داشتند و جثه‌ها ضعیف و کوچک بود ولی انگیزه‌های بزرگی داشتند.

عارف زاده بیان کرد: این بانوان علی‌رغم سن پایین کارهای سنگین مانند حمل‌ونقل صندوق مهمات که هر کدام ۹۰ کیلو وزن داشت را انجام می‌دادند و آن‌هم در یک شرایط غیرعادی کار رسانیدن سلاح و مهمات برعهده آنان بود.

وی یادآور شد: به دلیل اینکه کار ما رساندن مهمات بود باید دائم مکان را تغییر می‌دادیم تا از ستون پنجم دشمن نیز در امان باشیم.

وی گفت: این شرایط ادامه یافت تا با رسیدن نیرو و مهمات که بنی صدر هم رفته بود شرایط بهتر شد، تا اینکه به خدمت شهید جهان آرا رسیدم و شهید جهان آرا نامه‌ای دادند که خواهران به پشت جبهه منتقل شوند.

بانوی رزمنده مدافع خرمشهر خاطرنشان کرد: پس از آن دوره آموزش امدادی برای خواهران در اصفهان برگزار شد که خواهران پس از دو ماه آموزش به بیمارستان طالقانی بین آبادان و خرمشهر مستقر شدیم که وظیفه ما در بیمارستان انجام کارها اولیه برای مجروحان و جانبازان و شهدا بود که باید انجام می‌شد تا به پشت جبهه منتقل شوند.

وی با بیان خاطراتی از دوران فعالیت در بیمارستان در دوران دفاع مقدس اضافه کرد: در بیمارستان چندین وظیفه بر عهده ما بود و خواهران در سه شیفت کار می‌کردند و در زمان عملیات که آمادگی صددرصد بودیم و در بیمارستان مستقر می‌شدیم.

بانوی رزمنده مدافع خرمشهر گفت: این وضعیت تا عملیات آزادسازی خرمشهر ادامه داشت که در ۱۷ اردیبهشت به ما آمادگی صددرصد دادند تا اینکه در سوم خرداد خرمشهر آزاد شد.

سوم خرداد فراموش نمی‌شود

وی گفت: سوم خرداد روزبه یاد ماندنی که هرگز فراموش نمی‌شود و برای همه ما بسیار خاطره انگیز و یادآور فداکاری‌ها، ایثار و ازخودگذشتگی‌های مردم و رزمندگان و مدافعان شهر است.

وی ادامه داد: وقتی این خاطرات بازگو می‌شود فقط صرف اینکه خاطره‌ای گفته شود نباشد، بلکه باید بازخورد و نتیجه داشته باشد.

بانوی رزمنده مدافع خرمشهر اضافه کرد: حماسه‌ای که رزمندگان دفاع مقدس و مدافعان حرم در دفاع از حرم هل بیت (ع) و حضرت زینب (س) آفریدند به خاطر این بود که آنها پای مکتب امام حسین (ع) و منبر عاشورا نشستند و درس گرفتند و درس خود را عملی پیاده کردند.

عارف زاده بیان کرد: وقتی که حماسه عاشورا بعد از ۱۴۰۰ سال هنوز هم همان تازگی خود را در خاطرها دارد چون خون مظلومی به زمین ریخته شد، دفاع مقدس و دفاع از حریم اهل بیت (ع) نیز همین اثر را دارد ولی به شرط آنکه بتوان این اثر را در جامعه گسترش داد.

وی گفت: دشمن که با حملات و برنامه‌های و توطئه‌های نظامی خود نتوانست بر علیه نظام و انقلاب اسلامی به نتیجه و اهداف خود برسد و امروز از طریق جنگ نرم و تهاجم فرهنگی تلاش می‌کند تا در افکار جامعه اثر بگذارد و خاکریز هایی را هم تصرف کرده است.

بانوی مدافع خرمشهر تاکید کرد: تنها راه مقابله با جنگ نرم و تهاجم فرهنگی دشمن و پیروزی در این جنگ با دو سلاح بصیرت و روشنگری و قرار گرفتن پشت سر ولی فقیه و اطاعت از رهبری ممکن است و وقتی پشت سر ولایت و رهبری حرکت کنیم یقیناً پیروز این جنگ خواهیم شد و نتیجه خواهیم گرفت.

وی گفت: امروز دشمن در فضای مجازی برنامه‌ها زیادی را بر علیه انقلاب و مردم ما اجرا می‌کند و متأسفانه حتی بسیاری از کسانی که زمانی مسئولیت هم داشته اند به این جنگ دامن می‌زنند که صحبت‌های این چنین در فضای مجازی زیاد است و ما که بعد از شهدا می‌خواهیم کار زینبی کنیم باید رسالت شهدا را به خوبی انجام دهیم.

نشست مجازی «نقش زنان در مقاومت خرمشهر» به مناسبت سوم خرداد سالروز حماسه فتح خرمشهر با همکاری حوزه علمیه الزهرا (س) و دانشگاه پیام نور گناوه برگزار شد.

اخبار مرتبط

اجرای طرح «سلام همسایه» در ۱۵ محله استان قزوین

بانوان برای افزایش مشارکت در انتخابات پای کار بیایند

همایش بزرگ بانوان فرهنگی و انقلابی استان زنجان برگزار می شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha