روایت «هشت سال بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان» در یک کتاب

 روایت «هشت سال بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان» در یک کتاب

به گزارش سراج24، دوم خرداد ۱۳۷۶ با پیروزی سید محمد خاتمی در انتخابات ریاست‌جمهوری هفتم، گفتمان اصلاحات روی کار آمد. این تفکر طی ۸ سال سکانداری قوه مجریه دیدگاه‌ها و نظرات خود را بر بخش‌های مختلف توسعه داد.

کتاب «هشت سال بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان» که به تازگی از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ چهارم رسیده است می‌کوشد کارنامه اصلاح‌طلبان را در دولت‌های هفتم و هشتم بررسی کند.

این کتاب سه بخش دارد: بخش نخست به تبیین چارچوب نظری براساس آرای امام خمینی اختصاص دارد و مفاهیمی چون احزاب، امنیت ملی، آزادی، دموکراسی، قانون‌گذاری، مطبوعات و ... از این منظر تشریح می‌شود. بخش دوم شکل‌گیری، زمینه‌ها و اهداف تاسیس، اجزا و اعضای حزب مشارکت را بررسی می‌کند و بخش سوم که اصلی‌ترین بخش کتاب است، در ۱۵ فصل به طور مبسوط به بررسی عملکرد حزب مشارکت از سال ۱۳۷۸ تا سال ۱۳۸۴ می‌پردازد. در این کتاب بسیاری از مسائل امنیتی و اطلاعاتی مثل ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای، جریان کوی دانشگاه، غائله خرم‌آباد و ... بررسی و موشکافی می‌شود.

در بخشی از این کتاب درباره پرونده قتل‌های زنجیره‌ای می‌خوانیم:

«در فتنه قتل‌های سال ۱۳۷۷ موسوم به قتل‌های زنجیره‌ای، درحالی‌که هنوز موضوع قتل‌ها ابعاد روشنی نیافته بود و همه گروه‌ها این جنایت را محکوم می‌کردند، جوخه‌های ترور شخصیت حزب مشارکت از طریق جراید این حزب شدیدا فعال بود و وفاداران به انقلاب در معرض حملات تخریبی آن بودند. در این میان حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان به افشاگری درباره پشت پرده قتل‌های زنجیره‌ای پرداخت. جریان از این قرار بود که قبل از شروع قتل‌ها، مصطفی موسوی طی ملاقاتی با سیدمحمد خاتمی رئیس‌جمهور وقت، از قتل‌های قریب‌الوقوعی خبر داد و آن را سناریویی برای سقوط دولت خاتمی دانست؛ اما پس از چندی که ماجرای قتل‌ها به اوج رسید، موسوی دوباره به دفتر خاتمی رفت و اعتراف کرد که قتل‌ها را خود او انجام داده است. مصطفی موسوی که سابقه فعالیت در اداره کل اطلاعات استان فارس را دارا بود، پیش از این با دستگاه آقای منتظری، سیدهادی و سیدمهدی هاشمی ارتباط داشت.» 

گفتنی است «هشت سال بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان» به قلم سلمان علوی‌نیک در ۸۵۶ صفحه  توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.

اخبار مرتبط

کتاب «نظام سیاسی در اسلام» به چاپ رسید

کتاب «قیام و قلم» از سوی هیأت رزمندگان اسلام منتشر شد

«آخرین آفتاب» منتشر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha