ابعاد و بایسته‌های اجرای الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت احصاء شد

ابعاد و بایسته‌های اجرای الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت احصاء شد

به گزارش سراج24، موسی عنبری کارشناس مرکز الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت، درباره دستاوردهای دهمین همایش این مرکز در آخر اردیبهشت ماه امسال گفت: در همایش‌های قبلی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت، بحث چگونگی نگارش و تدوین الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت مطرح بود به عنوان مثال در همایش نهم مبحث ارتقا و تکمیل الگو موضوعیت داشت که بعد از آن الگوی اولیه‌ای نوشته شد و رهبر انقلاب آن را به جامعه علمی و بسیاری از نهادهای دست اندر کار ارائه کردند و از آنها خواستند راجع به الگو اصلاحات، پیشنهادات و نظرات خود را به مرکز الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت برسانند تا مرکز با استفاده از آنها سند را تکمیل کند.

عنبری گفت: بعد از اصلاحات دوباره، سند اولیه‌ای آماده شده است و سند در فرآیند ابلاغ و ارائه به رهبری و تقریباً تکمیل شده است و برای کارهای کارشناسی اولیه آماده طرح در مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

عضو هیئت داوران دهمین همایش الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت افزود: چون سند الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت به مرحله ابلاغ و اجرا نزدیک شده، مرکز ده‌ها همایش با تاکید بر ابعاد سند و اجرای آن برگزار کرده است.

عنبری ادامه داد: در دهمین همایش الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت، ابعاد سند به خصوص در بخشی که تدابیر و سیاست‌ها وجود دارند جز به جز تشریح شدند. بیش از ۱۰۰ تدبیر و اقدام کلان در این سند وجود دارد که قرار شده در همایش بعدی الگو این تدابیر، راهبردها و سیاست‌های کلان تشریح و تدوین شوند، سپس چگونگی اجرای آنها در جامعه و نهادهای همکار برای آنها شناخته شود و ابعاد کلی آن بندها از سند مشخص شود.

وی تصریح کرد: دهمین همایش الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت نوعی بازخوانی سند، تشریح ابعاد، تیم و اصلاحات اصلی و محورهای کلی آن، همچنین تعیین وظایف و عملکرد نهادهایی که می‌خواهند در اجرای سند فعالیت کنند، بوده است.

کارشناس مرکز الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت گفت: بالغ بر ۷۰ مقاله در همایش ارائه شد و همه افراد ارائه کننده یا اعضای علمی دانشگاه بودند یا در نهادهای اجرایی مسئولیت داشتند. دانشجویان گروه‌های دکتری و کارشناسی ارشد نیز نقش فعال داشتند. تلاش مرکز در این مرحله این بود که به ارتباط مقالات و تاکید آنها بر جزئیات و متن سند توجه شود. لذا تلاش شد که متن مقالات به شکل طرحنامه‌ای از پیشنهادات و انتقادات راجع به جزئیات سند باشند تا در نهایی شدن سند مورد استفاده قرار گیرند.

عنبری در پایان گفت: دهمین همایش الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت دارای دو محور کلان تبیین و تشریح ابعاد سند و بایسته‌ها و ملزومات اجرای سند بود. در هر یک از این محورها چند زیرشاخه تعریف شد به عنوان مثال تشریح مبانی، اصطلاحات و مفاهیم کلان خداشناسی، آرمان‌ها و ارزش‌ها به عنوان زیرشاخه محور تبیین و تشریح ابعاد سند، و تشریح نهادهایی که وظیفه فعالیت در حوزه پیشرفت کشور را دارند و تشریح وظایف نهادها با توجه به بندهایی که در سند آمده به عنوان زیرشاخه محور بایسته‌ها و ملزومات اجرای سند مطرح شد.

لازم به ذکر است این همایش به صورت آنلاین در روزهای ۲۹ و ۳۰ اردی‌بشهت ماه برگزار شد و همه افراد شرکت کننده در همایش امکان سوال و گفتگو با سخنرانان را داشتند.

اخبار مرتبط

سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مبنای برنامه هفتم توسعه

همایش ملی انقلاب اسلامی و افق تمدنی آینده برگزار می شود

هیچ محدودیتی برای چاپ آثار اندیشمندان وجود ندارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha