برجام نافرجام روحانی، از 92 تا 98 + ویدئو

برجام نافرجام روحانی، از 92 تا 98 + ویدئو

به گزارش سراج24؛ 25 خردادماه سال 1392 با کسب ۱۸،۶۱۳،۳۲۹ رأی و در 19 اردیبهشت 1396 برای دومین بار با میزان رای ۲۳٬۶۳۶٬۶۵۲ رای، حسن روحانی با شعار گشایش اقتصادی، برداشتن تحریم های اقتصادی و هسته ای پا به عرصه انتخابات ریاست جمهوری گذاشت و پس از گذر از یک ماراتن بزرگ انتخاباتی، به مدت 8 سال سکان ریاست جمهوری کشور را بر عهده گرفت.
در آغاز به کار دولت روحانی، فصل جدیدی در مذاکرات هسته‌ای ایران و پنج به‌ علاوه یک گشوده شد و او در ۱۴ شهریور ۱۳۹۲ به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی، دستور بازگشت پرونده هسته‌ای ایران به دستگاه دیپلماسی کشور را صادر کرد و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، ریاست تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران را بر عهده گرفت. چند ماه پس از آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای در ۳ آذر ۱۳۹۲ توافق "موقت ژنو" بر روی برنامه هسته‌ای ایران منعقد شد.
توافق‌ نامه‌ ای ۶ ماهه و قابل تمدید پیرامون برنامه هسته‌ ای ایران که میان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ ( ایالات متحده امریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه و آلمان امضا شد.
بر اساس این توافقنامه که برای رسیدن به یک راه‌ حل جامع بلندمدت و مورد توافق طرفین و با هدف  تضمین‌ نمودن صلح‌ آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران امضاء گردید، طرفین  به صورت داوطلبانه متعهد می‌شوند تا اقدامات متقابلی را به عنوان گام اول یک راه‌ حل جامع انجام دهند.
بنا بر این توافق، ایران برنامه هسته‌ ای خود و غنی‌سازی اورانیوم را به شکلی محدود ادامه خواهد داد و نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بر تأسیسات خود تسهیل خواهد نمود. در عوض، طرف مقابل بخشی از تحریم‌های وضع‌ شده علیه ایران را تعلیق می‌کند و از وضع تحریم‌های جدید اعم از بین‌المللی، چند جانبه و یک‌ جانبه خودداری خواهد نمود.
اما در این سال ها، فقط پوسته ای از توافق حاصل شده قابل مشاهده بود و در نهایت  18 اردیبهشت 1397 دیوار اعتماد به ایالات متحده فرو ریخت، حلقه ی اعتماد دولت یازدهم و دوازهم به برجام، ایالات متحده و متحدانش توسط ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا پاره گردید و جوهر امضای توافق 5+1 برجام عملا خشک شد.
واکنش‌ ها به این اقدام در ایران متفاوت بود، برخی نسبت به ترامپ و دولت آمریکا ابزار انزجار کردند و برخی دیگر این تصمیم را کاملاً بیهوده و بی‌تاثیر خواندند.
این موضوع کاملا عیان شد که بی توجهی به توانمندی های داخلی و نگاه داشتن به آمریکا و غرب، جز امتیاز دهی حداکثری و پذیرفتن بی چون و چرا به شروط تحمیلی، آیدی برای کشورمان در بر نخواهد داشت.
در این بین و با شرح وقایع آغاز تا پایان برجام، یکی از نقاط تاریک دولت تدبیر و امید را می توان به سخنان متعدد حسن روحانی طی 6 سال از 92 تا 98 و همچنین سخن محمد جواد جواد ظریف وزیر امور خارجه با موضوع رفع تحریم ها قلم داد کرد که ویدئو ذیل گویای ماجرا است.
روحانی، خرداد 92: مذاکره با آمریکا راحت تر از اروپایی هاست، اروپایی ها کدخدایی دارند، ما برویم با همان کدخدای آنان مذاکره کنیم راحت تر است.
روحانی، تیرماه 96: تمام تحریم های مالی تمام تحریم های بانکی، تمام تحریم های اقتصادی به طور کامل لغو خواهد شد نه تعلیق.
محمدجواد ظریف، شهریور 94: کل تحریم های اقتصادی پولی، مالی از روز اجرا لغو خواهد شد.
روحانی، خرداد 94: تحریم ظالمانه باید از بین برود تا سرماه به کشور بیاید، تا مسئله محیط زیست ، اشتغال جوانان، صنعت جامعه و آب خوردن مردم حل بشود و منابع آبی زیاد بشود.
روحانی، شهریور 94: نخواهم گذاشت امید یک ملت را یک عده افراطی بخواهند ضربه بزنند.
روحانی، اسفند 94: برجام یک مثل آفتاب تابان است، حالا یک نفری چشمش را ببندد میگوید شب است
روحانی، دی 96: برجام یک آثار دائمی دارد الی یوم القیامه می ماند و هیچ وقت از بین نمیرود.
روحانی، آذر 96: به ملت بزرگ ایران می گویم، همه ی تحریم ها تحریم های هسته ای، بعد از اجرایی شدن برجام در 27 دی ماه سال گذشته برداشته شد.
روحانی، اردیبهشت 97: از این لحظه 5+1، یک را از دست داده است، خیلی خوشحال هستم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است.
روحانی، اردیبهشت 96: ما که نمی خواهیم با ذهن و زندگی مردم بازی کنیم، شوخی نداریم که، با شعر و شعار کشور اداره نمی شود.
روحانی، آذر سال 98: ما دیگر حاضر نیستیم کلاه سرمان برود.
ویدئو از رسانه " نصر تی وی"

اخبار مرتبط

آمریکایی ها باید به برجام بازگشته و تحریم ها را لغو کنند

لایحه بودجه در دولت نهایی شد/ لایحه یکشنبه آینده به مجلس می‌رود

نه تعجیل داریم و نه اجازه می‌دهیم کسی با وقت و انرژی ما در وین بازی کند/ دور بعدی مذاکرات آخر هفته جاری

0 نظر

ارسال نظر

capcha