پویش نذر هر ایرانی 5 هزار تومان برای بازسازی عتبات

پویش نذر هر ایرانی 5 هزار تومان برای بازسازی عتبات

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام حسن علیدادی‌سلیمانی ضمن قدردانی از تلاش‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات بالاخص ستاد استان کرمان اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط صدام، برنامه‌ها و پیشنهادات بسیار خوبی برای توسعه و بازسازی اعتاب مقدسه توسط این ستاد عملیاتی شد که حقیقتاً جای تشکر دارد.

وی افزود: نگاه اعتقادی ما به اماکن مقدسه در نجف، کربلا، سامرا و کاظمین سابقه‌ چند صد ساله دارد و در طول تاریخ هر وقت اعتاب مقدسه آسیب دیده‌ و نیاز به بازسازی داشته‌، ایرانی‌ها نقش مهمی در این اماکن که ائمه شیعه دفن هستند، ایفا کرده‌اند.

امام جمعه کرمان خاطرنشان کرد: در طول سالیان گذشته اجداد ما یا با حضور در عتبات و پرداخت نذورات و یا از راه دور با ارسال مصالح در امر توسعه و بازسازی عتبات مشارکت داشته‌اند.

علیدادی‌سلیمانی عنوان کرد: بعد از سقوط صدام شرایطی فراهم شد که ایرانیان با همه‌ ظرفیت فنی و مهندسی و با احساسات و عواطف عمیق اعتقادی به بحث بازسازی و توسعه عتبات ورود کنند و با اقدامات خود برگ درخشانی در تاریخ به نمایش بگذارند که از محضر و دید هیچ زائری پنهان نباشد.

وی نقش کرمانیان در این مهم را بسیار چشمگیر ارزیابی کرد و گفت: سهم استان کرمان در توسعه و بازسازی عتبات، سهمی بزرگ و ماندگار است.

رئیس هیات امنای ستاد بازسازی عتبات استان کرمان با اشاره به شبهاتی که در این رابطه در جامعه مطرح می‌شود، ابراز داشت: یک نگاه انتقادی، نگاه وهابیت به این موضوع است که آن‌ها اصلا اعتقادی به بازسازی قبور انبیاء و ائمه و معصومین ندارند و نگاه مقابل آن معتقد است که این مکان‌ها با حفظ برجستگی‌هایی باید کانون معنویت و زیارت باشند و متناسب با مراجعات مردم، بازسازی و ظرفیتی فراهم شود که مردم در این بستر معنوی، ضمن زیارت به دعا و نیایش بپردازند.

وی تصریح کرد: ممکن است برخی بگویند امروز مردم نیازمندی‌هایی دارند که باید به آن‌ها توجه شود، در حالی‌که هزینه‌ بازسازی و توسعه عتبات هم توسط همین مردم تامین می‌شود و دولت‌ها هیچ نقشی ندارند؛ کما این‌که ممکن است یک فرد خیّر خواهان ساخت مدرسه یا بیمارستان و دیگری خواهان کمک در ساخت مکانی معنوی باشد.

امام جمعه کرمان گفت: خدای متعال راه‌های خیر بسیاری مقابل بندگانش گشوده و آن‎ها را مخیر گذاشته که راه مورد نظر خود را انتخاب نمایند، ضمن آن‌که وقتی کسی مبلغی را برای نیت خاصی نذر و هزینه می‌کند، نمی‌توان آن را در راه و جای دیگری صرف کرد.

وی یادآور شد: همان‌گونه که مردم به غذای جسم نیاز دارند، به غذای روح هم نیازمندند و آن‌چه در بازسازی و توسعه اعتاب مقدسه صورت می‌پذیرد، همان غذای معنوی روح است که موجب هدایت انسان می‌شود.

علیدادی سلیمانی با اشاره به اقدامات چشمگیر ستاد عتبات افزود: به‌کارگیری مهندسی نوین و تلفیق آن با هنرهای سنتی، دستاورهای بزرگی در پی داشته و می‌توان ادعا کرد کارهای انجام شده فراتر از محاسبات مادی است.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان اظهار کرد: کارهایی که ستاد عتبات کرمان در کربلا و کاظمین انجام داده، در تاریخ ماندگار بوده و برگ برنده‌ای برای استان کرمان خواهد بود.

وی گفت: خادمین کرمانی در شرایطی در حرم‌های کربلا و کاظمین کار کردند که حتی یک روز هم زیارت مردم تعطیل نشد و هرچه جلوتر برویم ارزش و اهمیت کار کرمانی‌ها بیشتر دیده می‌شود.

امام جمعه کرمان حضور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان شخصیتی برجسته و استثنایی در رأس ستاد بازسازی عتبات و به‌عنوان بنیانگذار این ستاد را نقطه‌ قوت این مجموعه دانست و افزود: شهید سلیمانی که همه‌ وجودش خیرات و برکات بود، هم در صحنه‌ جنگ و درگیری موفق شد چند کشور را از شر داعش نجات دهد و هم با ورود به بحث بازسازی و توسعه عتبات توانست سهمی ماندگار از این کار معنوی را به خود اختصاص دهد.

رئیس هیات امنای ستاد بازسازی عتبات استان کرمان پویش نذر هر ایرانی 5 هزار تومان برای بازسازی عتبات را بسیار خردمندانه برشمرد و گفت: هر خانواده می‌تواند به تعداد افراد خانوار و حتی عزیزان مرحوم، در این پویش شرکت کند و سهمی ماندگار داشته باشد.

علیدادی سلیمانی تاثیر نذورات مردم در رونق اقتصادی کشور را هم مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: همه‌ مبالغ اهدایی توسط مردم، صرف خرید مصالح از داخل کشور و رونق چرخه‌ اقتصاد شده است که جای قدردانی دارد.

اخبار مرتبط

اجتماع بزرگ سرود «سلام فرمانده» در کرمانشاه برگزار می‌شود

زلزله ۴.۴ ریشتری قصرشیرین را لرزاند

پویش بهجت عارفان

0 نظر

ارسال نظر

capcha