عصر امروز؛

دادستان کل کشور از ستاد انتخابات بازدید کرد

دادستان کل کشور از ستاد انتخابات بازدید کرد

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری روز چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه 1400 در حاشیه بازدید از تالار وزارت کشور محل ثبت نام داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران گفت: از آنجا که عضو هیات نظارت بر تبلیغات انتخابات هستم لازم بود سری بزنم و از احوال از کاربران صندوق ها باخبر شوم و هم اگر مشکل خاص قابل پیگیری باشد، پیگیری کنم.

دادستان کل کشور با بیان اینکه روند ثبت نام تاکنون خوب بوده است، ابراز امیدواری کرد که تا پایان ثبت نام افرادی که شایستگی و لیاقت این مسئولیت سنگین را دارند، بیایند و مردم هم با حضورحماسی و مشارکت حداکثری بتوانند منتخبی لایق را برای تصدی این سمت سنگین و مسولیت خطیر داشته باشند.

منتظری با اشاره به وضعیت کشور اظهار کرد: امر انتخابات در شرایط فعلی کشور با کرونا و یک سری محدودیت‌هایی که شاهد هستیم، همراه است و مردم با رعایت همه پروتکل‌ها هم باید بتوانند حضور خوبی داشته باشند و هم مسئولان زمینه حضور بیشتر ومشارکت حداکثری را فراهم کنند. ما هم در خدمت این مجموعه ادای وظیفه خواهیم کرد.  

وی با بیان اینکه مشکل خاصی در روند ثبت نام نبود، گفت: همه مشغول انجام وظیفه هستند و امیدوارم در روزهای باقیمانده شاهد حضور افرادی باشیم که خود را صالح می‌دانند و در نهایت یک انتخابات خوب، سالم، پرشور و بی دغدغه داشته باشیم.

منتظری درباره اختلاف شورای نگهبان و وزارت کشور گفت: به نظر بنده از نظر ماهیتی شورای نگهبان به لحاظ قانون اساسی و وظایف و قوانین، اختیاراتی دارد که می‌تواند شرایط فردی که می‌خواهد مسئولیت سنگین ریاست جمهوری و رییس قوه مجریه کشور را عهده دار شود، تشخیص دهد. اما اینکه شکل قضیه به چه صورت باشد محل بحث است.

 وی با بیان اینکه این نقیصه را در دوره‌های گذشته هم شاهد و ناظر بودیم،‌ اظهار کرد: شورای نگهبان یک نهاد رسمی و قانونی است و اختیارات برای تشخیص و تعیین شرایط رییس جمهوری برعهده آن گذاشته شده است.

دادستان کل کشور تصریح کرد: اگر بین مجلس، شورای نگهبان و درصورت لزوم مجمع تشخیص مصلحت نظام هماهنگی جامع و مانعی باشد تا این اختلاف جزیی را هم شاهد نباشیم، خوب است چون شایسته نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم و ملت نیست در این شرایطی که به وحدت، همدلی، یگانگی و اتحاد احتیاج داریم برخی علیه هم صحبت کنند، مقاله بنویسند یا نقد غیرقابل داشته باشند.

وی افزود: این مساله در حوزه صلاحیت شورای نگهبان از حیث ماهیتی است اما شکل قضیه ممکن است سلیقه‌های مختلفی باشد. در نهایت شورای نگهبان است که باید تشخیص دهد و انتخاب کند و افراد مناسب و مرتبط با قانون معرفی کند.

 نام‌نویسی از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از روز-گذشته ۲۱ اردیبهشت- آغاز شده است. حسین دهقان، سعید محمد، محمد حسن نامی، ‌ محمد زارع فومنی، ‌ محمود احمدی نژاد رستم قاسمی، محمد عباسی،  صادق خلیلیان، قدرت حشمتیان، امیر حسین قاضی زاده هاشمی، محمد شریف ملکزاده از چهره هایی هستند که تاکنون داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شده اند.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری همزمان با انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در ۶ حوزه، میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در سه حوزه انتخاباتی و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در یک هزار و ۳۷۲ شهر و چهل هزار و ۶۲۰ روستا و تیره عشایری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

خراسان شمالی دومین استان پایبند به مشارکت در انتخابات

شورای نگهبان صحت انتخابات میان‌دوره‌ای آستانه اشرفیه را تایید کرد

تشکر آیت‌الله جنتی از دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات ۱۴۰۰

0 نظر

ارسال نظر

capcha