نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی:

دشمنان تمام توان خود را برای حضور کمرنگ مردم در انتخابات به میدان آورده‌اند

دشمنان تمام توان خود را برای حضور کمرنگ مردم در انتخابات به میدان آورده‌اند

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام والمسلمین رضا نوری، در دیدار شماری از مسئولان استانی، با اشاره به در پیش بودن سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، اظهار کرد: ویژگی مهم انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران مشارکت بالای پنجاه‌درصدی رأی‌دهندگان در چهار دهه گذشته است؛ اما این میزان در انتخابات مختلف دارای فراز و نشیب بوده است و ازاین‌رو بررسی عوامل مؤثر بر میزان مشارکت در انتخابات نظام جمهوری اسلامی موضوع مهمی است.

وی با بیان اینکه منابع اجتماعی و عوامل انگیزشی دو عامل کلی تأثیرگذار در مشارکت عمومی در انتخابات است، افزود: منظور از منابع اجتماعی کیفیت یا موقعیتی است که فرد در جامعه در طول زمان کسب کرده و او را برای انجام برخی امور توانمند ساخته است.

وی ادامه داد: به‌طور مشخص تحصیلات، درآمد، دین‌داری، اعتماد سیاسی و میزان نگرش مثبت و حامیانه مردم نسبت به نظام سیاسی، نهادهای سیاسی و کنشگران سیاسی در جامعه، علاقه‌مندی به سیاست، احساس اثربخشی سیاسی و مهارت‌های مشارکتی ازجمله منابع اجتماعی به شمار می‌روند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری گفت: علاوه بر منابع اجتماعی، عوامل انگیزشی مشارکت در انتخابات و انگیزه‌های شرکت در امور و فعالیت‌های سیاسی نیز قابل‌توجه است.

وی افزود: انگیزه‌های افراد برای مشارکت در انتخابات که می‌تواند کاملاً متفاوت باشد شامل تقویت انسجام ملی، احساس تکلیف شرعی، احساس مسؤولیت نسبت به کشور، پیروی از ولی‌فقیه برای مشارکت در انتخابات، ادای دین به شهیدان و خانواده آن‌ها، بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم، رضایت از وضع موجود و تمایل به تداوم آن، مخالفت با جناح یا کاندیدای رقیب، مهر خوردن شناسنامه، عادت به رأی دادن، فشارهای محیط کار و فشار خانواده و اقوام است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی در ادامه اظهار کرد: با نزدیک شدن به روزهای انتخابات تب‌وتاب بحث‌های سیاسی بر سر موضوعاتی چون شرکت در این رزمایش سیاسی ملی، سوابق کاندیداها، شعارها و برنامه‌هایشان و سرانجام انتخاب اصلح در بین اقشار مختلف جامعه بالا گرفته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری تصریح کرد: در این میان دشمنان قسم‌خورده انقلاب نیز با شناخت و درک نقش حیاتی انتخابات در استحکام پایه‌های نظام جمهوری اسلامی از یکسو تمامی توان خود را برای کمرنگ کردن حضور ملت در پای صندوق‌های رأی به میدان می‌آورند و از سوی دیگر می‌کوشند تا با اثرگذاری بر آرای آحاد ملت آن‌ها را از انتخاب گزینه‌ای همسو با آرمان‌های انقلاب دور کنند؛ ازاین‌رو همه باید هوشیار بوده و برای تحقق مشارکت حداکثری و بر روی کار آمدن دولت جوان حزب‌اللهی تلاش کنیم.

اخبار مرتبط

تهدید ملت ایران را منسجم تر می کند

حضور مردم ایران در انتخابات تضمین‌کننده حرکت انقلاب اسلامی شد

مردم با وجود گلایه مندی حماسه آفریدند

0 نظر

ارسال نظر

capcha