راه ملاقات با امام عصر(عج) چیست؟

راه ملاقات با امام عصر(عج) چیست؟

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام والمسلمین کاوس روحی‌برندق، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و از شاگردان آیت‌الله بهجت، در درس‌گفتارهای رمضانی ایکنا به شرح ادعیه زبور آل محمد(ص) در صحیفه سجادیه می‌پردازد. این جلسات در ایام ماه مبارک رمضان هر روز  در صفحه اندیشه ایکنا منتشر می‌شود. در ادامه بیست‌وپنجمین جلسه از این درس‌گفتار از نظر می‌گذرد؛

در این جلسه، از دعای چهل‌وهفتم صحیفه سجادیه، فقراتی که در مورد امام زمان(عج) است را مطرح می‌کنیم که امام فرمود: «وَ أَلِنْ جَانِبَهُ لِأَوْلِیَائِکَ وَ ابْسُطْ یَدَهُ عَلَى أَعْدَائِکَ وَ هَبْ لَنَا رَأْفَتَهُ وَ رَحْمَتَهُ وَ تَعَطُّفَهُ وَ تَحَنُّنَهُ وَ اجْعَلْنَا لَهُ سَامِعِینَ مُطِیعِینَ وَ فِی رِضَاهُ سَاعِینَ»؛ یعنی خدایا وقتی امام زمان(عج) ظهور می‌کند، نظر او را نسبت به دوستان خود منعطف بفرما؛ یعنی امام این‌طور عمل می‌کند. همچنین می‌فرمایند: خدایا به امام زمان(عج) علیه دشمنان بسط‌ ید بده. این‌هایی که می‌گویند اسلام رحمانی و ... اشتباه می‌کنند.

اسلام و خداوند، هر دو صفت را دارند؛ یعنی برای کسانی که معاند هستند، خداوند سخت می‌گیرد و غضبش را شامل می‌کند و نسبت به کسانی که به خدا روی آورده‌اند، ترحم ویژه را شامل حال خواهد کرد. بنابراین، به کار بردن تعابیری نظیر اسلام رحمانی و ... به دلیل این است که ما درست عمل نکرده‌ایم و گویی خوب عمل نکرده‌ایم و از اسلام خشن استفاده کرده‌ایم و بعداً باید درست رفتار کنیم، اما باید توجه کنیم که امام زمان(عج) نسبت به کسانی که دوستان خدا هستند، دل‌رحم و نسبت به دشمنان بسط ید دارد.

سپس امام(ع) می‌فرمایند: خدایا رأفت، یعنی مهربانی ویژه، رحمت، تعطف و تحنن امام زمان(عج) را شامل حال ما بفرما. در جملات بعدی، راهش را هم می‌گوید و آن اینکه خدایا ما را مطیع امام زمان(عج) قرار بده و کاری کن که اعمال ما در راه کسب رضای او باشد و البته خشنودی امام زمان(عج)، همان خشنودی خداست. فرمودند یاد ما، یاد خداست یا خدا یاد ماست و رضای خدا رضای ما و رضای ما رضای خداست؛ یعنی اگر می‌خواهیم توجه امام(عج) را به خود جلب کنیم، راهش این است که اعمال و کارهای ما همه در راه کسب رضای او باشد و سمیع و مطیع او باشیم.

خداوند رحمت کند که آیت‌الله بهجت را که می‌فرمودند: خیلی‌ها تلاش می‌کنند امام زمان(عج) را ببینند که فضیلت خوبی است، اما بالاتر از این آن است که امام(عج) به ملاقات شما بیاید که راهش گناه نکردن است. ان‌شاالله خداوند تشرف واقعی را نصیب ما بفرماید.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha