پیام دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت روز جهانی قدس

پیام دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت روز جهانی قدس

به گزارش سراج24 به نقل از شورایعالی انقلاب فرهنگی، دکتر سعید رضا عاملی در پیامی به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی قدس، بر اهمیت سرافرازی و برافراشتگی پرچم مقاومت فلسطین و همچنین ضرورت یکپارچگی میدان مقاومت، تاکید کرد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی متن پیام بدین شرح است:

سرافرازی و برافراشتگی پرچم مقاومت فلسطین ضرورت یکپارچگی میدان مقاومت

«در هفته و ایام روز قدس و ایام شهادت اسطوره مقاومت و پایداری در راه خدا امیرالمؤمنین امام علی (ع) قرار گرفته‌ایم و نیازمند بازخوانی روح مقاومت و فهم پیکره مقاومت اسلامی در طول تاریخ و تجدید عهد با امام مقاومت و امام‌المسلمین در دوره و زمانه خود هستیم.

روح مقاومت و جهاد در راه خدا، هم در عرصه جهاد اصغر و هم در میدان جهاد اکبر نمایان است. ازسوی دیگر، جهاد را با توحید و ولایت پیوند زدن، مایه اصلی و جوهره کانونی مقاومت است.
جهاد اصغر را جهاد در هنگامه جنگ و جهاد اکبر را مقاومت در مقابل نفس و عمل صالح در زندگی و پیشرفت دانسته‌اند. در عین حال روشن است که جهاد اکبر ادامه جهاد اصغر بوده لکن جهاد اصغر بدون جهاد اکبر امکان‌پذیر نیست.

وجه مشترک هر دو جهاد که مصداق یکی میدان جنگ و مصداق دیگری میدان زندگی و تلاش برای استقرار جامعه اسلامی در پهنه سیاست‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی بوده، مقاومت و برخورداری از فرهنگ مقاومت است که خدای سبحان به‌درستی فرمود: «‌انَّ الَّذینَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ المَلائِکَةُ أَلّا تَخافوا وَلا تَحزَنوا وَأَبشِروا بِالجَنَّةِ الَّتی کُنتُم توعَدونَ» (فصلت -۳۰)، استقرار توحید مستلزم مقاومت و برخورداری از روحیه مقاومت است. در این نگاه تفاوتی بین میدان جنگ، میدان دیپلماسی، میدان اقتصاد، میدان تلاش برای استقرار عدالت و میدان مقاومت نیست.

در اینجا امر هدفمند و راهبردی، استفاده از فرهنگ مقاومت و تلاش در میدان مقاومت اسلامی است. از این منظر که نهضت اسلامی مقاومت فلسطین، مقاومت سوریه، مقاومت یمن، مقاومت عراق و افغانستان و حتی مقاومت نهضت اسلامی نیجریه و در کانون محور همه آنها مقاومت و استحکام انقلاب اسلامی ایران اهمیت پیدا می‌کند و انحراف از مسیر مقاومت کار را به عادی‌سازی رابطه با رژیم متجاوز صهیونیستی منتهی کرده و فلسفه‌های پیشینی شکل‌گیری سازمان کنفرانس اسلامی را با ابهام و انحراف مواجه می‌کند.

شخصیت‌های ماندگار تاریخ مانند پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام علی (ع) و همه امامان پاک سیرت، هم در میدان جهاد اصغر و هم در صحنه‌های جهاد اکبر از یک روحیه مشترک برخوردار بوده‌اند که در ثبات قدم و استقامت در مقابل شیاطین وسوسه‌گر و خشونت آفرین ظهور دارد و همواره در سیره و مشی زندگی آنها توحید، عدالت و ولایت، محوریت اصلی داشته است.

در دوره شکوهمند انقلاب اسلامی عزتمندانی بوده‌اند که دوره جهاد آنها هم در جهاد اکبر و هم در جهاد اصغر طولانی بود ولی پایان عزتمند آن شهادت توسط اشقی‌الاشقیا بود که بارزترین و قهرمان‌ترین مصداق آن ابر سردار تاریخ، حاج قاسم سلیمانی بود.

در این مقطع حساس تاریخ که کفار و ابزارهای سلطه به مقابله با اسلام و جبهه مقاومت اسلامی آمده‌اند، نیازمند تقویت و انسجام جبهه انقلاب اسلامی و پرهیز از هرگونه تفرقه در جبهه مقاومت اسلامی هستیم. امروز از هر روز گذشته تاریخ نیازمندتر به وحدت نظر و عمل برای عزت اسلام و جمهوری اسلامی ذیل رهبری توانمند، حکیمانه و دوراندیشانه ولی امر مسلمین حضرت آیه‌الله العظمی امام خامنه‌ای هستیم.

سرافرازی و برافراشتگی پرچم مقاومت با ایمان و عمل صالح در همه عرصه‌ها و میادین جهاد منتهی به پیروزی عزتمند خواهد شد. علم، دانش، فرهنگ پویا و شکوفا، تأمین کننده عقلانیت الهی برای آسایش و آرامش مردم در ایران عزیز، منطقه و جهان خواهد شد، چشم‌ها و دل‌ها به آمدن آن امام منتظر چشم دوخته است و برای دیدار لحظه شماری می‌کند.»

اخبار مرتبط

برای فرزندانتان از قدس روایت کنید و هدیه بگیرید

شب شعر و موسیقی بین‌المللی قدس و رونمایی از قطعه سه زبانه "قدس ای یقین"

مراقب حوزه فرهنگی و فضای مجازی باشیم/ توجه به شاخصه‌های بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

0 نظر

ارسال نظر

capcha