تقرب به درگاه خداوند در گِرو بهره‌برداری از شب‌های قدر است

تقرب به درگاه خداوند در گِرو بهره‌برداری از شب‌های قدر است

به گزارش سراج24، حجت الاسلام سید احمدرضا شاهرخی ر جلسه آموزه‌هایی از قرآن کریم در سخنانی با تسلیت شهادت امام علی (ع) اظهار داشت: ایشان با شهادتش ارکان هدایت از بین رفت، تقرب به درگاه خداوند در گرو بهره برداری از شب‌های قدر است.

وی با بیان اینکه رحمت خدا در ترحم به نیازمندان است بیان داشت: رمز عبور از صراط صدقه دادن در شب‌های قدر است، رسیدن به بهشت در سایه تسبیح، یاد و ذکر خدا در شب‌های قدر است، رضای خدا در نماز و عبادت شب‌های قدر است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان بیان داشت: خداوند به پیامبر اسلام می‌فرماید که تو چه می‌دانی که شب قدر چیست؟ در شب قدر ملائکه و روح به اذن خداوند فرو می آیند، «نَزَّلُ الْمَلَائِکَةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ»، در شب قدر هم ملائکه و هم روح اعظم برای تقدیر و تعیین سرنوشت‌ها و آوردن هر خیر و برکتی نازل می‌شوند، البته همه امور در ید و قدرت خداوند است، تدبیر به دست خداوند است، اما فرشتگان و روح هم مأموران خداوند هستند و از جانب خداوند برای تعیین سرنوشت و هر امر خیر و با برکتی می آیند.

حجت الاسلام شاهرخی افزود: «سَلَامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ»، شب قدر، شبی است که تا اذان صبح همراه با سلامت، خیر، رحمت و… است پس از لحظات این شب بهره کافی را ببریم، نکند به طلوع فجر برسیم در حالی که بهره لازم را از آن نبرده ایم و خدایی ناکرده بیهود وقت خود را تلف کنیم.

وی، گفت: برخی گفته اند که کاربرد کلمه سلام برای این است که فرشتگانی که از جانب خدا مأمور می‌شوند برای تعیین سرنوشت و تقدیر انسان، به یکدیگر سلام می‌کنند، فرشتگان بر مومنینی که در حال راز و نیاز هستند سلام می‌کنند، فرشتگان بر پیامبر اسلام نازل می‌شوند و سلام می‌کنند، پس از پیامبر بر جانشین پیامبر اسلام نازل می‌شوند و سلام می‌کنند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان افزود: در حدیثی از امام باقر (ع) سوال می‌کنند که آیا میدانید شب قدر، چه شبی است؟ ایشان فرمودند که چگونه ما ندانیم که شب قدر چه شبی است در حالی که در آن شب ملائکه بر گرداگرد ما می‌چرخند؟ پس ملائکه در شب قدر بر امام عصر نازل می‌شوند، بر گرد امام نازل می‌شوند و سرنوشت ما را تعیین می‌کنند.

حجت الاسلام شاهرخی با بیان اینکه وقتی فرشتگان بر حضرت ابراهیم نازل شدند و خبر آوردند که صاحب فرزندی می‌شوید، اینها بر حضرت ابراهیم سلام کردند، حضرت ابراهیم نیز پاسخ آنها را داد، ایشان فرمودند که سلام این فرشتگان لذتی داشت که تمام لذت‌های دنیا با آن برابری نمی‌کند گفت: درک این امر برای کسانی است که چشم و دلشان به حقیقت باز شده است.

وی ادامه داد: در شب قدر گروه گروه فرشتگان نازل می‌شوند، بر یکدیگر سلام می‌کنند، بر مؤمنین در حال مناجات سلام می‌کنند، این سلام همراه با لذت معنوی، خیر، رحمت و برکت است که اهل دل و عرفان می‌توانند به عمق آن پی ببرند.

اخبار مرتبط

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در لرستان در پی درگذشت مادر شهیدان علی‌پناه

لزوم ترویج پیام های انقلاب در جامعه

توزیع ۲۱۷ هزار پُرس غذا در بین نیازمندان به مناسبت عید غدیر

0 نظر

ارسال نظر

capcha