نقش بانوان و محافل خانگی در ترویج سبک زندگی اسلامی

نقش بانوان و محافل خانگی در ترویج سبک زندگی اسلامی

به گزارش سراج24، سرکار خانم احمدی، ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه مؤمنین و مومنات در ماه مبارک رمضان و با اشاره به اینکه سازمان تبلیغات اسلامی در راستای هویت مأموریتی خود، تبیین مؤثر اسلام ناب محمدی (ص) و گفتمان سازی بر اساس اولویت‌های انقلاب در جامعه را دنبال می‌کند، گفت: در همین راستا طرح نهضت پیشرفت بانوان، در راستای راهبری زیست بوم فرهنگی، تبلیغی بانوان استان قم و به دنبال فعال سازی بانوان مؤمنه و انقلابی در عرصه‌های اجتماعی و نقش آفرینی مؤثر ایشان در محیط زندگی خود و ویرایش محیط توسط آنان می‌باشد.

کارشناس امور بانوان اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم در ادامه با بیان اهداف این طرح، تصریح کرد: شکستن حصر رسانه‌ای دشمن و مردمی سازی تبلیغ توسط بانوان، از اهداف دیگر این طرح می‌باشد. راهبرد طرح نهضت در محقق نمودن اهداف فوق آن است که جامعه انقلابی بانوان به جای آنکه مخاطب تبلیغات قرار گیرد، همکار و همیار تبلیغ تلقی می‌گردند.

شکل‌گیری حرکت عمومی طبق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

احمدی همچنین با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و محوریت اصلی بیانیه مبنی بر شکل‌گیری حرکت عمومی در آحاد جامعه، افزود: محوریت جوانان در این حرکت برای تحقق پیشرفت حقیقی و همه جانبه بر همه آشکار می‌باشد و قطعاً بانوان محترمه نیز در جهت تحقق این حرکت، نقش محوری و بسیار مهمی دارند، همانگونه حضرت امام (ره) فرمودند: «بانوان رهبران نهضت هستند»

وی ادامه داد: برای اجرایی شدن این نهضت در گام اول و با توجه به اینکه طرح نهضت پیشرفت بانوان، اهداف خود را بر اساس ویرایش محیط اجتماعی نزدیک، دنبال می‌نماید و نقطه تمرکز نهضت پیشرفت، محیط خانواده و خاندان می‌باشد، امور بانوان اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم، نقطه حرکت نهضت پیشرفت را تا رسیدن به نقطه مطلوب طرح، بر مبنای ویرایش محیط خانواده و خاندان قرار داده و برای این منظور، از راهبرد ایجاد، تقویت و رشد و بالندگی محافل خانگی در محلات و خانواده‌ها بهره برده است.

خانواده، مهمترین مسئله اجتماعی در نظام اسلامی

احمدی با اشاره به فرمایش رهبر فرزانه انقلاب که می‌فرمایند: «مسئله خانواده، مسئله‌ی بسیار مهم و پایه‌ی اصلی در جامعه و سلول اصلی در جامعه است»، گفت: جامعه اسلامی بدون بهره مندی کشور از خانواده‌های سالم، سرزنده و با نشاط، اصلاً امکان پیشرفت ندارد. خانواده مهمترین سنگر برای فعالیت بانوان در کشور ما می‌باشد و هر خانواده برای خود یک سلول فرهنگی است. اگر اصلاح سبک زندگی خانواده توسط بانوان انجام شود، می‌توان ادعا کرد در راستای تمدن نوین اسلامی حرکت نموده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه محافل خانگی به عنوان پیشران پیشرفت مردم بنیان برای جامعه پردازی اسلامی ایرانی بر مدار خودسازی و در راستای تمدن سازی می‌باشد، افزود: سبک زندگی به عنوان نرم افزار رسیدن به تمدن نوین اسلامی، محتوای محوری در محافل می‌باشد. شناسایی و شکل گیری ۱۰۰۰ محفل خانگی در سال ۱۴۰۰ اولین اقدام در راستای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است.

کارشناس امور بانوان اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم، افزود: منظور از محافل خانگی، اجتماعات مردمی است که با هدف انس با قرآن و احیا امر اهل بیت (علیهم السلام) و همچنین رشد و تعالی فردی، خانوادگی و اجتماعی با کارکردهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و … است که در دل منازل شکل می‌گیرد و در جهت حل مسائل بانوان در محلات و کنشگری فعال بانوان ادامه پیدا می‌کند.

مهم‌ترین ارکان شکل‌گیری و سرفصل‌های محافل خانگی

وی با اشاره به اینکه طبق سخنان رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) ما در هر جایی که به خدا تکیه کردیم، با نام خدا شروع کردیم، به نیروی مردم تکیه نمودیم و حاضر به حرکت جهادی شدیم پیروز شدیم، تاکید کرد: با این نگاه، بانوان پای کار خودشان آمده‌اند تا برای شکل‌گیری محافل خانگی موفق، در این حرکت مردمی دخیل باشند تا به تعالی برسند. محافل خانگی، بستر کنشگری اجتماعی بانوان است که فراتر از حوزه زندگی خودشان فکر و نگاه می‌کنند.

احمدی با تاکید بر مردمی بودن و استقلال جلسات خانگی به عنوان مهم‌ترین رکن شکل‌گیری این محافل، گفت: در فرآیند شکل‌گیری طرح محافل خانگی، تمام مراحل مردم پایه می‌باشد. از مهمترین فعالیت‌های در دست اقدام، شناسایی محافل خانگی موجود بین مردم از طریق ظرفیت‌های مردمی مانند صاحبان محافل، مبلِّغین یا مبلّغات، مادحین و مربیان قرآن کریم است. در مرحله دوم، گفتمان سازی و الگوسازی رخ می‌دهد به صورتی که صاحبان محافل توانمند، شناسایی می‌شوند تا الگوی ایجاد، ارتقا و بالندگی محافل خانگی نیز به دست آید.

وی در ادامه با اشاره به سومین مرحله از این طرح با عنوان «شبکه سازی»، تصریح کرد: با نگاه مردم پایه‌ای که در کارکردهای محافل خانگی وجود دارد، در ابعاد کارآفرینی، مواسات، ازدواج و … توسط سر شبکه‌ها و هسته‌های تخصصی محافل به خدمات گیرندگان آن محافل، خدمات ویژه ارائه می‌شود.

کارشناس امور بانوان اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم با اشاره به پیگیری آموزش و توانمندسازی ارکان محافل خانگی که از موضوعات مهم می‌باشد، گفت: در مرحله بقا محافل خانگی، به دنبال تربیت امام عشیره هستیم که فردی توانمند از طلاب و فعالان فرهنگی خانواده صاحب محفل، رشد پیدا کند و بتواند در بین اقوام و خویشاوندان خود به عنوان امام عشیره حضور داشته باشد تا بقا محافل خانگی تضمین بیشتری پیدا کند.

وی با اشاره به دغدغه‌های طرح محافل خانگی، گفت: مهمترین دغدغه این محافل آن است که به نحوی جوشش مسئولانه در مردم ایجاد شود که برگزاری مراسم روضه امام حسین (علیه السلام) جز برنامه‌های اصلی خانواده‌ها قرار گیرد، تا اگر نهادهای مربوطه توانایی اعزام مبلغ را به هر دلیلی نداشتند، این شبکه به صورت مردمی، خدمات دهی و پشتیبانی گردد.

احمدی با تبیین سرفصل‌های طرح محافل خانگی گفت: بحث اصلاح سبک زندگی خانواده به عنوان مهمترین سرفصل این محافل در سه گام «تشکیل، تحکیم و تعالی خانواده» در کنار موضوعات قرآنی، معرفتی و تربیتی در حال پیگیری می‌باشد.

وی افزود: حتی در سیاستگذاری قرآنی، محافلی که در آن ترجمه و تفسیر قرآنی وجود دارد نیز با رویکرد اصلاح سبک زندگی خانواده به عنوان سلول جامعه پردازی، برنامه‌ریزی صورت گرفته است.

اولین اقدامات طرح محافل خانگی در ماه رمضان ۱۴۰۰

احمدی در توضیح اقدامات صورت گرفته در طرح محافل خانگی در ماه مبارک رمضان ۱۴۰۰، گفت: در اولین مرحله پس از شناسایی محافل خانگی، گفتمان سازی در محافل خانوادگی شروع شده تا مردم و شبکه‌های مرتبط با سازمان تبلیغات اسلامی، در فضای گفتمان قرار گیرند. پس از اقدامات اولیه و شناسایی سر شبکه‌ها از میان مبلّغات و صاحبان محافل طرح، در بیست منطقه از شهر مقدس قم، برای آگاه سازی مردم نسبت به وجود چنین طرحی و شرح گفتمان، حضور میدانی در دستور کار قرار گرفته است.

وی در پایان افزود: بعد از گفتمان سازی، الگو سازی، شبکه سازی، آموزش و توانمند سازی برای مبلّغات و صاحبان محافل صورت می‌پذیرد تا بتوانیم ظرفیت محافل را رشد داده و محافل تخصصی کودک و نوجوان را ایجاد و الگوسازی نمائیم.

 
 

اخبار مرتبط

اجرای طرح «سلام همسایه» در ۱۵ محله استان قزوین

بانوان برای افزایش مشارکت در انتخابات پای کار بیایند

همایش بزرگ بانوان فرهنگی و انقلابی استان زنجان برگزار می شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha