تقرب به خدا در بیداری شب قدر است

تقرب به خدا در بیداری شب قدر است

به گزارش سراج24، حجت الاسلام سید احمدرضا شاهرخی در جلسه آموزه‌هایی از قرآن کریم در سخنانی با اشاره به اینکه روزها و شب‌ها بر همه ما سپری شد و خوشا به حال آنهایی که بهره فراوانی از این روزها و شب‌های پر خیر و برکت گرفتند، اظهار داشت: تلاوت یک آیه قرآن در این روزها و شب‌ها برابر با ختم کامل قرآن در روزها و شب‌های ماههای دیگر است.

انسان باید تلاش کند کرامت اکتسابی را به دست آورد

وی، گفت: در این روزها و شب‌ها نفس انسان تسبیح است، خواب انسان عبادت است، خوشا به حال روزه دارانی که بهترین بهره را از این روزها و شب‌ها برده‌اند.

نماینده ولی فقیه در لرستان، بیان داشت: در دعاهایی که برای ماه مبارک رمضان و نمازها قرائت می‌شود با تعابیر «شهر مبارک»، «لیله القدر» مواجه می‌شویم، قرآن در ماه رمضان نازل شده است، این ماه بر ماههای دیگر برتری دارد پس در تمام دعاهایی که می‌خوانیم تعبیر به این است که این ماه، ماهی مبارک است، شب قدر در این ماه قرار داده شده است، با این توصیفات، خداوند در این ماه ضیافت الهی توفیق داد که شب ۱۹ ماه رمضان را درک کنیم.

حجت الاسلام شاهرخی، عنوان کرد: بر اساس آیه ۷۰ سوره اسرارء «وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُمْ مِنَ الطَّیِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَیٰ کَثِیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِیلً»، خداوند انسان را گرامی داشته است، شرافت ذاتی برای انسان قائل است، عظمت انسان را در کسب ثروت، قدرت، مقام و شهرت نمی‌داند، همانطور که خداوند برای انسان شرافت ذاتی را قائل شده است در وجود انسان استعدادی قرار داده که به دنبال کسب شرافت اکتسابی باشد، کرامت اکتسابی را تحصیل کند و به دست آورد.

وی، بیان داشت: انسان باید تلاش کند تا کرامت اکتسابی را به دست آورد، راه کسب کرامت اکتسابی به روی بندگان باز است، کسی که در مسیر کرامت اکتسابی و شرافت اکتسابی است، دنیا در نظرش حقیر و کوچک است، انسان در مسیر کرامت اکتسابی کالاهای دنیوی را تبدیل به کالای پر ارزش خدمت به خدا و خلق خدا می‌کند، انسان در این مسیر به دنبال این بوده که به درگاه الهی تقرب پیدا کند، سعادت دنیا و آخرت را کسب کند، انسان از مال، ثروت و جایگاه خود در این مسیر برای رسیدن به کرامت اکتسابی استفاده می‌کند.

در شب قدر به کمک نیازمندان بشتابیم

نماینده ولی فقیه در لرستان، گفت: در این مسیر انسان به سادگی از مال ثروت می‌گذرد و آن را در راه خدا انفاق می‌کند، بدیهی است که چنین انسانی در نظر خداوند از عظمت برخوردار است، راه و مسیر رسیدن به کرامت اکتسابی بهره گیری از شب‌های قدر است.

حجت الاسلام شاهرخی با تاکید بر اینکه در روایات آمده که قرب به خدا در بیداری شب قدر است، هر کس می‌خواهد مقرب درگاه خداوند باشد شب‌های قدر را به شب زنده داری، تلاوت قرآن، دعا، مناجات و خیرخواهی سپری کند، گفت: در روایات تاکید شده که رحمت خدا در ترحم به مساکین در شب قدر است، در روایات تاکید شده که رمز عبور از صراط صدقه دادن در شب قدر است، مسیر کرامت اکتسابی مسیری است که انسان را به منزلت‌های والا می‌رساند، رسیدن به بهشت وابسته به تسبیح در شب قدر است.

وی، ادامه داد: در روایات تاکید شده که راه نجات از دوزخ استغفار در شب قدر است، رضای خدا در دو رکعت نماز گذاردن در شب قدر است، اگر به دنبال قرب خداوند هستیم، مشمول رحمت خداوند شویم، از صراط به سرعت عبور کنیم، به بهشت نائل شویم و رضای خدا را کسب کنیم در شب قدر به کمک نیازمندان و محرومان بشتابیم، ذکر خدا را بر دل و زبان جاری کنیم.

نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه بهترین کتاب در بهترین شب بر بهترین انسان در شب قدر نازل شده است، گفت: اشرف مخلوقات خدا پس از پیامبر اسلام در بهترین مکان (مسجد)، بهترین زمان (شب لیله القدر)، بهترین حالات (نماز) به وسیله اشق اولید و آخرین ضربت می‌خورد و در شب ۲۱ ماه رمضان سال ۴۰ هجری به شهادت نائل می‌شود.

حجت الاسلام شاهرخی، عنوان کرد: نازل کننده قرآن، گیرنده قرآن و هم زمانی که قرآن نازل شده مبارک است، اشرف مخلوقات در شب ۱۹ رمضان پس از پیامبر اسلام به بهترین زمان و بهترین حالات به وسیله پلیدترین انسان روی زمین ضربت می‌خورد، در این شب‌ها از خدا بخواهیم که دل‌های همه به هم نزدیک تر شود، در حق همدیگر دعا کنیم، به رتبه‌های رفیع قله معنویت نائل شویم.

اخبار مرتبط

بیداری اسلامی یادگار بزرگ و ارزشمند امام خمینی (ره) است

از خداوند به اندازه وسع وجودی اش بخواهید

فرصت باقی مانده لیالی قدر را از دست ندهید

0 نظر

ارسال نظر

capcha