پیام نماینده رهبر انقلاب در دانشگاه‌ها به‌مناسب روز معلم

پیام نماینده رهبر انقلاب در دانشگاه‌ها به‌مناسب روز معلم

به گزارش سراج24؛ حجت الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در گفت‌وگویی تصویری ضمن تبریک روز معلم و گرامیداشت سالروز شهادت شهیدمطهری گفت: روز معلم و استاد را به همه اساتید و معلمان و همه عزیزان خدمتگزاران عرصه علم و تعلیم و تربیت تبریک عرض می کنم و همچنین سالروز شهادت استاد شهید مطهری را، شهیدی که روز شهادتش حُسن انتخاب نام گذاری برای روز معلم بود، شهیدی که مثل یک شمع روشن کننده محیط، جامعه و اطرافیان به سمت نور بود که این انتخاب ارزش، جایگاه و اهمیت مقام معلم را یادآوری می کند.

 رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ادامه داد: شهید مطهری محصول و دست پرورده استادانی همچون علامه طباطبایی و امام راحل بود و ضمن اینکه استادان و معلمان خوبی داشت، خود استاد و معلم یک نسل از انسان‌های فرهیخته، پرتلاش و هدایتگر و مجموعه‌ای از نسل جوانی بود که بعداً طلایه‌دار حرکت های علمی، اخلاقی و فرهنگی در جامعه ما در مراکز دانشگاهی و حوزوی شدند.

وی افزود: یک واقعیت این است که بزرگان، اساتید و سنت حسنه آموزشی ما، معلمی را فقط معنای انتقال داده و اطلاعات علمی از آموزگار به فراگیر نمی داند بلکه معلمی علاوه بر آموزش دادن ارتقاء شخصیت، رشد نفوس و تربیت انسانها را هم شامل می شده است. بنابراین ما شاهد یک جریان تربیتی و تعلیمی در فضای استادی و معلمی در سنت خودمان هستیم.

رستمی گفت: آن چیزی که امروزه استادان و معلمان جامعه ما به عنوان یک مسئولیت جدی در این راستا با خودشان همراه می‌بینند این است که نسل جوان که شاگردان مکتب تعلیم و تربیت امروزه مراکز آموزشی ما هستند متوجه و واقف هم سرنوشت جامعه خودشان و هم نسبت به مشکلات محرومین باشند.

وی تاکید کرد: موضوع انتقال امید به نسل جوان و باورمند کردن و دادن نگاه روشن و امیدوارانه به این جوانان عزیز برای برای حرکت به سمت آینده، موضوع راهنمایی برای کسب فضیلت های اخلاقی و توجه به ابعاد درونی برای رشد، علاوه بر حوزه های مهارتی و علمی که باید رخ دهد و موضوع اهمیت دادن به پژوهش و تحقیق از جمله موضوعاتی است که در کنار آموزش در مکتب و در درس شما عزیزان معلم و استاد دارد اتفاق می‌افتد و اتفاق خواهد افتاد.

نماینده رهبر انقلاب در دانشگاه ها تاکید کرد: امروزه بواسطه شرایط کرونایی ما از فضاهای حضوری و فضاهایی که دانشجو و فراگیر در محضر اساتید حاضر می‌شد، محروم شدیم و طبیعتاً سبک خاصی از آموزش که آموزش مجازی است در فضاهای دانشگاهی ما حاکم شده اما این ایجاب می کند استادان و معلمان ما در این فضا موضوع تربیت را جدی تر بگیرند.

وی تاکید کرد: واقعیت این است در فضای مجازی بسیاری از امکانات تعلیم و تربیت محدودیت پیدا می کند، هرچند ابزارهایی به کمک می آید و فرصت‌های ایجاد می شود اما این نیاز دانشجو و دانش‌آموز و فراگیری که در منزل خودش نشسته و در محیط آموزشی پیرامون قرار نگرفته و از طریق فضای مجازی با اساتید ارتباط دارد مسئولیت اساتید و معلمان عزیزان را دو چندان می کند.

وی با اشاره به مشارکت و نقش جوانان و دانشجویان در فعالیت‌های جهادی، خیرخواهانه و بحث کمک های مومنانه، گفت: ما در شرایط کرونایی اتفاق بزرگی را داشتیم، اساتید و دانشجویان زیادی برای رفع مشکلات مردم نقش زیادی را داشتند، باید در این فضاها همراه تر و جدی تر باشیم.

رستمی در ادامه با گرامیداشت یاد شهدای عرصه سلامت و همه اساتید دانشگاه هایی که در ایام کرونا جان خود را از دست دادند، اظهار داشت: امیدواریم که کار مجاهدانه اساتید و معلمان بدون وقفه ادامه پیدا کند. هر کدام از عزیزان این الگویی برای زندگی مجاهدانه و سعادتمندانه برای ماه هستند.

اخبار مرتبط

انتظار نماینده رهبر انقلاب از دانشگاه‌ها و مراکز علمی برای معرفی مکتب سردار سلیمانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha