سردار افشار: اجازه نخواهیم داد خلیج فارس نا امن شود

سردار افشار: اجازه نخواهیم داد خلیج فارس نا امن شود

به گزارش سراج24؛ سردار علیرضا افشار رئیس دانشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی بیان کرد: دهم اردیبهشت ماه در تقویم کشورمان به نام روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده است. در این روز لشکریان شاه عباس صفوی با رشادت‌های تمام توانستند هرمز را از چنگ پرتغالی‌ها در آورده و نیروهای پرتغالی را از خلیج فارس بیرون برانند. از همین رو  این روز در تاریخ کشور ما به نام روز ملی خلیج فارس نامیده شد.

وی افزود: تامین حقوق ملت ایران در پرتو قدرت ممکن است نه در پشت میز مذاکره، ما اگر قدرتمند باشیم حتی اگر میز مذاکره‌ای هم برگزار شود می‌توانیم از منافع ملت دفاع کنیم.

افشار خاطرنشان کرد: تاریخ گذشته بیانگر این است که هر وقت حاکمیت در ایران رو به زوال رفته طمع استکبار جهانی برای دست درازی به کشور و منابع مختلف آن و بخصوص نفت بیشتر شده است و کشور را دچار گرفتاری‌هایی کرده که در تاریخ نسل‌های بعدی هم تاثیر گذار بوده است.

وی با بیان اینکه دولت‌ها باید در راستای تقویت قدرت دفاعی توجه ویژه‌ای داشته باشند، گفت: متاسفانه برخی از دولتمردان بر این باورند که به جای صرف اعتبارات برای قدرت نظامی اعتبارات برای مسائل اقتصادی مصرف شود.

رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی اضافه کرد: کشور ما در جدول درصد بودجه کشورها که صرف بخش نظامی می‌شود در ردیف‌های پایینی قرار گرفته است این در حالی است که کشور ما در شرایط تهدید قرار دارد. متاسفانه در تخصیص بودجه  کشور ما برای بخش دفاع زیر 6 درصد در نظر گرفته می‌شود. در حالی که برخی کشورها که هیچ تهدیدی هم ندارند، از بودجه 10 الی 12 درصدی برای امور نظامی و دفاعی برخوردار هستند.

وی افزود: متاسفانه تبلیغات و عملیات روانی دشمن برای فریب افکار عمومی و فشار وارد کردن به دولتمردان و‌ جلوگیری از تخصیص اعتبارات مناسب در بخش  دفاعی بسیار گسترده است.

وی با اشاره به اخراج استعمارگران از کشور افزود: دشمن جغرافیای  ما را ترک کرده است ولی با جنگ نرم و تهاجم فرهنگی به دنبال استقرار حکومت دست نشانده و همسو با منافع خودش است.

افشار با بیان اینکه استعمار نو بیشتر سعی دارد منافع خود را بر پایه حکومت‌های وابسته در کشورهای دیگر دنبال کند، افزود: دشمن به این نتیجه رسیده که حرکت نظامی و قشون‌کشی و کشورگشایی هزینه بالایی دارد و نتیجه نمی‌دهد. حرکت احمقانه‌ای که آمریکایی‌ها با حضور نظامی و هزینه بالا در منطقه انجام دادند با شکست مواجه شد و به نتیجه نرسید و خسارات زیادی نیز به دنبال داشت.

وی تصریح کرد: در جنگ نرم  دشمن با ابزارهای مختلف و متنوعی که در دست دارد اعم از سیستم‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی، عرصه هنر مانند هالیوود که به عنوان مرکز تولید فیلم های سینمایی جهان شناخته شده است و عرصه‌های دیگر فرهنگی به دنبال این است که در ذهن و اراده‌ها تاثیر بگذارد و زمینه را برای تسلط بر کشورهای هدف فراهم نماید.
 
وی افزود: گرفتاری‌های امروز ما ناشی از خودباختگی و کم‌توجهی به توان ملی است که بعضی از دولتمردان دارند و بخصوص دلبستگی به غرب که از گذشته در کشور ما بدان دامن زده شده است. دشمن جغرافیای ما را ترک کرده ولی کماکان  به دنبال راه دیگری برای تامین منافع خود است که ما باید با هوشمندی این تهدید نرم را خنثی کرده و با آن مقابله کنیم.

رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی با بیان اینکه متاسفانه یکی از ویژگی‌های جنگ نرم نامحسوس بودن آن است، افزود: در جنگ نرم به دلیل  استفاده از ابزارهای فریبنده و جذاب، مردم و مسئولین جنگ را حس نمی‌کنند و خسارات زیادی به هویت و اقتدار ملی کشورمان وارد می‌شود.

وی افزود: برای خودباوری و ادامه راه پرافتخار شهدا باید تاریخ را پاس داشته و مانع  تحریف تاریخ شویم.

افشار تصریح کرد: متاسفانه دست‌های مزدور و وابسته درصدد تحریف تاریخ معاصر ایران  برآمده‌اند و سعی می‌کنند با دروغ‌پردازی از دوران خفت‌‌بار رژیم ستم‌شاهی پهلوی شرایط دیگری  را به تصویر کشند. آن‌ها سعی در کتمان حقایق دارند که ملت ما هنوز فراموش نکرده‌اند. از ذلت و  وادادگی رژیم پهلوی که باعث جدایی بحرین از کشور شده ولی دشمن  در تبلیغات سعی دارد مردم را از وضعیت موجود ناراضی و به گذشته دلبسته کند.

افشار در مورد اینکه واژه خلیج عربی از کی وارد منطقه شد، گفت: خلیج عربی بعد از روی کار آمدن جمال عبدالناصر و ترویج ناسیونالیسم عربی در کشورهای عربی منطقه رایج شد و نهایتاً با تحریکات آمریکا و رژیم صهیونیستی که در منطقه برای  تغییر نام خلیج فارس تلاش می‌کردند، دنبال شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه با تلاش مسئولین دیپلماسی و صاحبنظران مختلف در عرصه‌های علمی مجامع بین المللی زیر بار تغییر نام نرفته  و هویت خلیج فارس همچنان پابرجا ماند.

رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی با اشاره به اقتدار نیروهای دریایی سپاه و ارتش گفت: با بهره مندی از قدرت و تجهیزات نظامی و با عزت و افتخار  امنیت خلیج فارس به دست کشورهای خود منطقه  تامین می‌شود. ما با قدرت تمام به آمریکا اجازه نخواهیم داد تا  از آن سر دنیا بخواهد خلیج فارس را دچار ناامنی کند.

افشار خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با داشتن بیشترین ساحل در خلیج فارس و اقتدار نیروهای دریایی، ارتش و سپاه کاملا  بر منطقه مسلط هستند و زیر سایه این قدرت  تمامی کشورهای همسایه نیز از امنیت برخوردارند.

وی در خاتمه با اشاره به حوادثی که در تنگه های مختلف جهان صورت گرفته و باعث لطمه به اقتصاد جهانی شده است، گفت: امنیت خلیج فارس با اقتدار نیروهای ایرانی صورت گرفته است و در  سایه‌سار نیروهای ایرانی خلیج‌فارس همیشه از امنیت کامل برخوردار است.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha