ایرانیان درایام کرونا چقدرکتاب می‌خوانند؟

ایرانیان درایام کرونا چقدرکتاب می‌خوانند؟

به گزارش سراج24، آخرین نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با عنوان «اوقات فراغت در دوران کرونا» نشان می‌دهد ۲۰.۳ درصد پاسخگویان نسبت به قبل از شیوع کرونا بیشتر کتاب مطالعه می­‌کنند.

نظرسنجی «اوقات فراغت در دوران کرونا» همچنین نشان می‌دهد ۲۰.۱ درصد افراد نیز به‌مانند دوران پیش از کرونا برای مطالعه کتاب وقت می‌گذارند. در حالی که ۴.۴ درصد افراد پاسخگو در ایام کرونا کمتر از قبل به مطالعه کتاب می‌­پردازند. ۵۴.۹ درصد پاسخگویان در این دوران کتاب نمی‌خوانند. در گروه­ های مختلف اجتماعی (سنی و جنسی و ... ) تفاوت معناداری در این زمینه وجود ندارد.

۷۹ درصد پاسخگویانی که اعلام کرده­‌اند برای گذراندن اوقات فراغت در ایام کرونا مطالعه می‌­کنند (۳۵.۳ درصد کل نمونه)، کتاب­های چاپی می­‌خوانند. ۱۷.۳ درصد این دسته از پاسخگویان (۷.۷ درصد کل نمونه) از کتاب الکترونیک و تنها ۳.۱ درصد (۱.۴ درصد کل نمونه) نیز از کتاب گویا استفاده می­‌کنند.

خواندن روزنامه یا مجله

براساس یافته‌­های این نظرسنجی، ۴.۴ درصد پاسخگویان در روزهای کرونایی نسبت به قبل بیشتر روزنامه یا مجله می‌­خوانند. ۸ درصد افراد پاسخگو نیز بیان کرده‌­اند مانند گذشته زمان برای مطالعه مطبوعات اختصاص داده‌­اند و ۲.۶ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌­اند در مقایسه با دوران قبل از کرونا کمتر روزنامه یا مجله خوانده‌­اند. همچنین ۸۴.۹ درصد افراد در این روزها روزنامه یا مجله مطالعه نکرده‌­اند.

۷۴.۳ درصد پاسخگویانی که برای گذراندن اوقات فراغت در دوران کرونا روزنامه یا مجله خوانده‌­اند (۱۱.۲ درصد کل نمونه) از نسخه چاپی استفاده کرده‌اند. ۲۲.۷ درصد این گروه از پاسخگویان (۳.۴ درصد کل نمونه) از طریق نسخه الکترونیکی روزنامه یا مجله مدنظرشان را مطالعه کرده‌­اند. تنها ۳ درصد این دسته از افراد پاسخگو (۰.۱ درصد کل نمونه) با مراجعه به شبکه‌­های اجتماعی روزنامه یا مجله مدنظرشان را مطالعه کرده‌­اند.

نظرسنجی «اوقات فراغت در دوران کرونا» از مجموعه نظرسنجی‌­های انجام شده توسط گروه افکارسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات است که در بهمن  ۱۳۹۹ انجام شده است. جامعه آماری این نظرسنجی را شهروندان ۱۸ سال و بالاتر ساکن در شهر و روستاهای کشور تشکیل داده است. تعداد نمونه این نظرسنجی نیز ۲۱۰۳ نفر بوده که به صورت تصادفی انتخاب شده‌­اند. این نظرسنجی به صورت تلفنی انجام شده است.

پیگیری اخبار از طریق تلویزیون

همچنین بخش دیگر نظرسنجی «اوقات فراغت در دوران کرونا» نشان می‌دهد ایرانیان در دوران کرونا اخبار کشور را بیشتر از تلویزیون پیگیری می‌کنند. این نظرسنجی از مجموعه نظرسنجی‌­های انجام‌شده توسط گروه افکارسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات است که در بهمن ۱۳۹۹ و به صورت تلفنی انجام شده است. به استناد این نظرسنجی، ۲۹.۱ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اندکه در ایام کرونا نسبت به قبل، بیشتر فیلم سینمایی نگاه می‌کنند. ۲۱.۷ درصد پاسخگویان نیز به میزان قبل به تماشای فیلم‌های سینمایی پرداخته‌اند. ۳.۷ درصد پاسخگویان نیز گفته‌اند در ایام کرونا، کمتر فیلم سینمایی تماشا می‌کنند. ۴۵.۳ درصد پاسخگویان نیز بیان کرده‌اند که در ایام کرونا فیلم سینمایی تماشا نمی‌کنند.

جوانان نسبت به سایر  گروه­های سنی اعلام کرده‌اند که تماشای فیلم در زمان شیوع کرونا بیشتر از قبل شده  است. در سایر گروه­های جنسی، تحصیلی و شهری و روستایی تفاوت معناداری در این زمینه  وجود ندارد. 

این نظرسنجی نشان می‌دهد در بین پاسخگویانی که اعلام کرده­اند برای گذراندن اوقات فراغت در ایام کرونایی فیلم سینمایی می­بینند؛ ۲۸ درصد از طریق دانلود از اینترنت (۱۴.۹ درصد کل نمونه)، ۱۲.۳ درصد به وسیله سایت­­هایی نظیر فیلیمو (۶.۵ درصد کل نمونه)، ۱۰.۴ درصد از ماهواره (۵.۶ درصد کل نمونه)، ۸.۸ درصد با خرید فیلم از فروشگاه (۴.۷ درصد کل نمونه) و ۱.۹ درصد از طریق دانلود از کانال­های تلگرامی (۱ درصد کل نمونه)؛ فیلم­های سینمایی مدنظر خود را تهیه می­کنند.

استفاده از ماهواره

براساس نظرسنجی «اوقات فراغت در دوران کرونا»، ۱۰.۴ درصد افراد پاسخگو در دوران کرونا بیشتر مخاطب برنامه­‌های ماهواره­ای بوده­‌اند. این در حالی است که میزان تماشای برنامه‌­های ماهواره‌­ای ۱۴.۱ درصد پاسخگویان در این ایام، نسبت به قبل تغییری نکرده است. ۲.۱ درصد افراد نیز اعلام کرده‌­اند نسبت به قبل از شیوع کرونا کمتر برنامه‌­های ماهواره‌­ای را می­‌بینند. همچنین ۷۱.۹ درصد پاسخگویان این نظرسنجی بیان کرده‌­اند از ماهواره استفاده نمی­‌کنند.

۵۱.۳  درصد پاسخگویانی که برای سپری‌کردن اوقات فراغت خود، برنامه‌­های ماهواره­ای را می­بینند (۱۳.۷ درصد کل نمونه)، از این رسانه برای تماشای فیلم و سریال استفاده می­کنند. ۲۹.۴ درصد این دسته از پاسخگویان نیز (۷.۸ درصد کل نمونه)، برای کسب خبر از شبکه‌­های ماهواره­ استفاده می­کنند. مستند، شوهای موسیقی و برنامه­های مُد از دیگر برنامه‌­های ماهواره­ای مورد استفاده این پاسخگویان است.

زنان نسبت به مردان بیشتر مخاطب فیلم و سریال­های پخش‌شده از شبکه­‌های ماهواره­ای هستند. در بین گروه‌های سنی نیز، جوانان در قیاس با سایر گروه­های سنی، بیشتر از این رسانه فیلم و سریال تماشا کرده ­اند. از سوی دیگر مردها نسبت به زنان بیشتر برنامه‌­های خبری ماهواره­ای را تماشا کرده­‌اند. همچنین افراد بالای ۴۵ سال در مقایسه با دیگر گروه­های سنی بیشتر از برنامه­‌های خبری شبکه‌­های ماهواره­ای برای سپری‌کردن اوقات فراغت خود در این ایام استفاده کرده­‌ند.

تماشای تلویزیون

به استناد نظرسنجی «اوقات فراغت در دوران کرونا»، ۳۷.۹ درصد افراد پاسخگو گفته‌­اند در قیاس با دوران پیش از کرونا، بیشتر برنامه‌های تلویزیونی را مشاهده می‌کنند. میزان تماشای برنامه­‌های تلویزیونی ۲۸.۸ درصد پاسخگویان نسبت به پیش  ازکرونا تفاوتی نداشته است. ۶.۷ درصد افراد نیز در این ایام کمتر برنامه‌های تلویزیون را تماشا کرده­‌اند. همچنین ۲۶.۲ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌­اند برنامه‌­های تلویزیونی را نمی­بینند.

افراد بدون تحصیلات دانشگاهی نسبت به پاسخگویانی که تحصیلات دانشگاهی دارند بیشتر اعلام کرده‌­اند میزان تماشای برنامه­های تلویزیون برای آنان در قیاس با قبل از شیوع کرونا افزایش یافته است. ساکنان روستاها نیز در قیاس با شهرنشینان بیشتر برنامه‌­های تلویزیون ایران نسبت به قبل از شیوع کرونا می­بینند.

۴۸.۱ درصد پاسخگویانی که از طریق برنامه‌­های تلویزیون اوقات فراغت خود را در دوران کرونا گذرانده‌­اند (۳۵.۴ درصد کل نمونه) مخاطب فیلم و سریال این رسانه بوده‌­اند. ۳۹.۷ درصد این دسته از پاسخگویان (۲۹.۲ درصد کل نمونه) نیز پیگیر اخبار کشور از طریق تلویزیون بوده‌­اند. دیگر برنامه­‌هایی که این دسته از پاسخگویان مخاطب آن برای سپری‌کردن اوقات فراغتشان در دوران کرونا بودند به‌ترتیب عبارت است از: مستند، برنامه‌­های علمی، برنامه­های مذهبی، آموزشی و میزگرد و مصاحبه شخصیت­ها.

زنان نسبت به مردان بیشتر مخاطب فیلم و سریال­های تلویزیون در دوران کرونا بوده‌­اند. جوانان نیز در قیاس با سایر گروه­های سنی بیشتر فیلم­ وسریال­های تلویزیون را برای پر کردن اوقات فراغت دیده‌­اند. پاسخگویانی که تحصیلات دانشگاهی دارند با اختلاف اندکی نسبت به افراد بدون تحصیلات دانشگاهی برای گذراندن روزهای کرونایی بیشتر فیلم و سریال­های صداوسیما را تماشا کرده‌­اند.

از سوی دیگر مردان نسبت به زنان بیشتر مخاطب اخبار تلویزیون در روزهای کرونایی بوده‌­اند. در بین گروه‌های سنی نیز افراد بالای ۴۵ سال بیشتر اعلام کرده­‌اند در این ایام اخبار تلویزیون را برای پرکردن اوقات فراغت دنبال کرده‌­اند. همچنین پاسخگویان بدون تحصیلات دانشگاهی نسبت به افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند بیشتر گفته‌­اند در دوران کرونا به تماشای اخبار صداوسیما پرداخته‌­اند.

گزارش نظرسنجی «اوقات فراغت در دوران کرونا» منتشر شد.  جامعه آماری این نظرسنجی را شهروندان ۱۸ سال و بالاتر ساکن در شهر و روستاهای کشور تشکیل داده است. تعداد نمونه این نظرسنجی نیز ۲۱۰۳ نفر بوده که به صورت تصادفی انتخاب شده ­اند. در این نظرسنجی، فعالیت‌هایی نظیر فیلم‌دیدن، مطالعه کتاب، استفاده از ماهواره، میهمانی رفتن، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، سفر رفتن، تماشای تلویزیون، خریدن روزنامه یا مجله، گوش دادن به موسیقی و ورزش‌کردن مورد پرسش قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

«یاسر احمدوند» معاون فرهنگی وزیر ارشاد شد

خواهرانه‌ای از عشق و ایثار "کتاب" شد/ ادبیات پایداری بدون زینب‌های زمان یک پایش می‌لنگد

کتابخانه اربعین

0 نظر

ارسال نظر

capcha