برای نخستین بار مشاهده کنید؛

ویدئو/ شکست مفتضحانه "پنجه عقاب" در طبس / شن‌ها مأمور خدا بودند

ویدئو/ شکست مفتضحانه "پنجه عقاب" در طبس / شن‌ها مأمور خدا بودند

به گزارش سراج24؛ امروز 5 اردیبهشت ماه سالروز شکست حمله نظامی آمریکا در صحرای طبس است.
به همین مناسبت، تلویزیون اینترنتی معیار با اشاره به جمله تاریخی امام خمینی (ره) بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران: "شن‌ها مأمور خدا بودند" برای نخستین بار ویدئو متفاوتی از این واقعه تاریخی منتشر کرد.

براساس اسناد موجود ۶ فروند هواپیمای نظامی سی - ۱۳۰ و هشت فروند بالگرد نظامی مجهز آمریکا در عملیات موسوم به «پنجه عقاب» شب پنجم اردیبهشت ۱۳۵۹ (۲۵ آوریل ۱۹۸۰ میلادی) از نقاط کور راداری وارد ایران شدند اما همان ابتدا یکی از بالگردها در ۱۲۰ کیلومتری شهر راور کرمان دچار نقص فنی و مجبور به فرود شد. سرنشینان آن به بالگرد دیگری منتقل شدند و پس از طی مسافتی و با توجه به وقوع توفان شن، دستگاه هیدرولیک این بالگرد نیز از کار افتاد اما توانست خود را به ناو هواپیمابر نیمیتز برساند.

۶ فروند هواپیمای سی - ۱۳۰ و ۶ فروند بالگرد در محل مورد نظر واقع در صحرای طبس در تاریکی شب فرود آمدند تا از این مکان بیابانی عملیات خود را آغاز کنند اما در حال سوخت‌گیری بالگردها برای اجرای مرحله بعدی عملیات، یکی دیگر از آنها دچار نقص فنی شد و با از کار افتادن آن، همه برنامه‌های آمریکایی‌ها به هم ریخت زیرا با محاسباتی که انجام داده بودند، برای انجام مرحله بعدی عملیات حداقل به ۶ بالگرد نیاز داشتند.
هشت تن از آمریکایی‌ها در این حادثه کشته شدند و بقیه نیروها با هواپیماهای باقیمانده در اوج پریشانی از خاک ایران فرار کردند؛
واقعه بزرگ پنجم اردیبهشت ۱۳۵۹ که از آن به عنوان امداد الهی یاد می‌شود، آن قدر مهم و سرنوشت‌ساز بود که حتی مشهورترین چهره‌های سیاسی را در آمریکا وادار به پذیرفتن شکست کرد.

اخبار مرتبط

آیت الله خامنه ای: به برخی از افرادی که صلاحیتشان برای ریاست جمهوری احراز نشد جفا شد/راه‌حل مشکلات، انتخاب درست است

ویدئو/ اداره امور کشورها به دست اینهاست

روح بلند رهبر آزادگان جهان به ملکوت اعلی پیوست/ ثبت بزرگترین تشییع جنازه تاریخ در کتاب گینس

0 نظر

ارسال نظر

capcha