یادداشت|

زدی ضربتی، ضربتی نوش کن

زدی ضربتی، ضربتی نوش کن

به گزارش سراج24، امید فعال*؛ بامداد پنجشنبه ۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، صدای انفجاری مهیبی در سراسر مناطق الخلیل، اورشلیم (قدس اشغالی) و رام‌الله شنیده شد و منابع محلی در فلسطین اشغالی از به صدا درآمدن آژیرهای هشدار حمله موشکی در اطراف تأسیسات هسته‌ای دیمونا خبر دادند.

خبرگزاری «رویترز» نوشت در نزدیکی تأسیسات اتمی دیمونا نیز صدای انفجار به گوش رسیده است.

ارتش رژیم صهیونیستی، لحظاتی بعد، ضمن تأیید گزارش‌های منتشرشده، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «به دنبال گزارش فعال‌شدن هشدار، یک فروند موشک هوا به زمین از خاک سوریه به داخل اسرائیل شلیک شد که در منطقه نقب سقوط کرد. در پاسخ به آن، چند دقیقه پیش، ارتش اسرائیل سکوی پرتاب موشک زمین به هوا را در منطقه سوریه مورد حمله قرار داد.»

این اتفاق در حالی رخداد که پیش‌تر خبرنگار شبکه «صدای آمریکا» اعلام کرده بود که اسرائیل به‌تازگی سامانه‌های پدافند هوایی در اطراف راکتور اتمی دیمونا و بندر ایلات را به دلیل نگرانی از حملات موشکی یا پهپادی، تقویت کرده است.

برخورد موشک شلیک‌شده به چند کیلومتری راکتور اتمی دیمونا، بهت‌زدگی مقامات اسرائیلی را به همراه داشت و این اتفاق، خبر از یک ضعف بزرگ امنیتی در مناطق تحت اشغال این رژیم جعلی می‌داد.

رژیم صهیونیستی در حالی به‌طور رسمی به ناکامی خود در ره‌گیری موشک شلیک‌شده از خاک سوریه اذعان می‌کند که این رژیم ادعا می‌کند از پیشرفته‌ترین سامانه‌های دفاعی ساخت آمریکا موسوم به گنبد آهنین برخوردار است.

«جای بیخور» تحلیلگر امنیتی و سیاسی صهیونیست، این حوادث را بیانگر بحرانی شدن خطرناک اوضاع رژیم اسرائیل توصیف کرد و در پایگاه اطلاع‌رسانی خود نوشت: «در حالی سخنگوی ارتش اسرائیل از منفجرشدن یک موشک ضد هوایی سخن می‌گوید که تمام روزنامه‌نگاران و خبرنگاران سرتاسر جهان تأکید دارند مقصد این موشک نیروگاه هسته‌ای دیمونا بوده است. تصاویر منتشرشده از این موشک نشان می‌دهد که موشک مذکور نیمی از اسرائیل (فلسطین اشغالی) را تقریباً پیموده است.»

این شکست امنیتی برای مقامات اسرائیل آن‌قدر مفتضحانه بود که وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی و رهبر حزب «اسرائیل بیتنا» را به واکنش وادار کرد؛ آویگدور لیبرمن گفت: «شرایطی که در آن موشکی با کلاهک ۲۰۰ کیلوگرمی به‌سوی اسرائیل شلیک می‌شود، می‌توانست به شکل دیگری رقم بخورد. نتانیاهو می‌خوابد تا تنها برای انجام امور شخصی خود آماده شود.»

علی عبدی کارشناس مسائل نظامی اسرائیل معتقد است که هدف از شلیک به اسرائیل، تخریب دیمونا نبود و این موشک صرفاً یک پیام اخطار بود برای طرف مقابل که این توانمندی برای حمله به مناطق هسته‌ای رژیم اشغالگر وجود دارد و بلوفی در کار نیست.

اما این تنها رویداد تلخ برای اسرائیل در روز گذشته‌های نبود؛ بعدازظهر روز ۳۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ فیلمی مبهم از انفجار و آتش‌سوزی در منطقه گوش دان در سرزمین‌های اشغالی منتشر شد که خبر از وقوع یک انفجار مهیب در یک کارخانه صنایع IAI اسرائیل می‌داد.

علیرغم سانسور و اعمال محدودیت‌های شدید از سوی صهیونیست‌ها برای عدم درز خبر این انفجار، مقامات اسرائیلی وقوع انفجار را تأیید می‌کنند و بروز خطا در هنگام آزمایش یکی از موشک‌های ماهواره‌بر را عامل انفجار معرفی کردند.

پس از شکست‌های مفتضحانه پی‌درپی رژیم صهیونیستی در روز‌های گذشته، بازوهای رسانه‌ای این رژیم مسئول شدند که بر روی به ضعف این رژیم سرپوش بگذارند؛ بی.بی.سی فارسی با کلیدواژه «موشک سرگردان» به استقبال اخبار انفجار راکتور اتمی دیمونا می‌رود و صدای آمریکا نیز کلیدواژه «انفجار کنترل‌شده» را برای انفجار کارخانه اسرائیلی انتخاب می‌کند.

پس از هدف قرار گرفتن کشتی تجاری رژیم صهیونیستی، حمله به یک مرکز اطلاعاتی و عملیاتی سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) در اربیل عراق، انفجار در مهم‌ترین کارخانه موشکی این رژیم، رخداد حمله به دیمونا چهارمین تحول مهم در رویارویی محور مقاومت و رژیم صهیونیستی است.

«عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم»، در توئیتی به شلیک بامدادی موشک به سمت تأسیسات اتمی رژیم صهیونیستی در جنوب فلسطین اشغالی پرداخت.

سردبیر رأی الیوم نوشت: «موشک دیمونا شاید نوید آغاز یک تغییر در قواعد درگیری باشد. [این موشک] از فروپاشی تمام معادله‌های قدیمی رونمایی کرد.»

عبدالباری عطوان افزود: «به نظر می‌رسد که صبر راهبردی به پایان رسیده است و گنبدهای آهنینی که برخی از عرب‌ها بر روی آن حساب بازکرده بودند، ثابت شد که دروغین هستند. کسانی که فرار توأم با وحشت شهرک‌نشینان به پناهگاه‌ها را دیدند، آنچه می‌گوییم را می‌فهمند؛ مقاومت پاسخ می‌‌دهد و زمان عزت در پیش است.»

*فعال رسانه‌ای

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست

آقای فروشنده

نیش زهرآلود «عنکبوت مقدس» بر قلب اسلام و ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha