در بیانیه نخبگان و فعالان «حوزه مبارزه با فساد استان هرمزگان» در خصوص انتخابات شورای شهر مطرح شد؛

معاندین نظام به دنبال نهی مردم از حضور در انتخابات هستند

معاندین نظام به دنبال نهی مردم از حضور در انتخابات هستند

به گزارش سراج24؛ بیانیه جمعی از نخبگان، فعالان اجتماعی و رسانه ای و مطالبه گران حوزه شفافیت و مبارزه با فساد هرمزگان درخصوص انتخابات شورای شهر منتشر شد که بدین شرح است:

«نام خدا

احتراماً، همانگونه که مستحضرند، مفسده ها و دستگیری های گسترده اعضای شورای پنجم در اکثر استانهای کشور بهانه ای برای معاندین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گردیده است تا با بسیج همه امکانات خود مردم را از حضور در پای صندوق های رای نهی نمایند.

متاسفانه دولت تدبیر و امید که آخرین روزهای عمر خود را سپری می نماید، به بهانه مشارکت مردم در پای صندوق های رای، به جای سامان دادن به اوضاع اقتصادی و افزایش سطح رضایتمندی مردم، راحت ترین راه ممکن که تعدد کاندیداهای شورای شهر است را انتخاب نموده و علی رغم نظر منفی مراجع چهارگانه و سایر نهادهای امنیتی در خصوص صلاحیت برخی افراد خاص، با تائید صلاحیت های چشم بسته بسیاری افراد برچسب دار، قصد دارد تجربه تلخ شوراهای دوره پنجم را تکرار نماید. از طرفی به بهانه اختیارات قانونی هیئت نظارت در رد یا تائید صلاحیت افراد، از زیر بار مسئولیت قانونی و شرعی خود شانه خالی کرده و قصد دارد تا هزینه های اجتماعی این مهم را بر هیئت نظارت استانها تحمیل نمایند.

البته تجربه انتخاباتهای گذشته نشان داده، بهای این راحت طلبی ها را مردم شهرهایی پرداخت خواهند نمود که اعضای شورای شهرشان با مصلحت اندیشی و نادیده گرفتن سوابق افراد وارد عرصه انتخابات شده و یا از طریق لابی و رایزنی با هیئت نظارت بر انتخابات کشور موفق به اخذ تائیدیه صلاحیت می گردند و الباقی ماجرا . . .

امسال نیز در حالی که گمانه زنی های اولیه حاکی از عدم احراز صلاحیت تعدادی از اعضای شورای شهر فعلی بود. در مرحله اول تائید صلاحیت ها، هیئت اجرایی انتخابات با زدن مهر تائید بر صلاحیت بسیاری از افرادی که عدم صلاحیتشان نه تنها برای دستگاههای نظارتی، که برای مردم عادی کوچه و بازار نیز محرز است، خیال خود را راحت نمود تا هر گونه عواقب ناشی از عدم تایید صلاحیت افراد وابسته و حاشیه دار، بر عهده هیئت نظارت استان قرار گیرد.

از طرفی تجربه تلخ انتخابات سالهای اخیر خصوصا در بندرعباس نشان داده است که حواشی انتخابات را نه تنها در تائید صلاحیت ها که باید در روز رای گیری در اطراف صندوق های رای و توزیع پول و امکانات و ..... جستجو نمود. که اتفاقا بارها مشاهده شده است که شاخص ترین تخلفات در فرآیند برگزاری انتخابات توسط طرفداران همین دسته از کاندیداهای پرحاشیه صورت می پذیرد.

قطعاً،مطالبه شفافیت و نیز اعمال حساسیت و نظارت سختگیرانه تر در راستای حذف رویه های فسادزا نه تنها موجبات تقویت اعتماد عمومی را به سمت انتخاباتی سالم و بی حاشیه افزایش خواهد داد بلکه تضمین کننده شورایی سالم، مستقل و به دور از زد و بندهای سیاسی پشت پرده است.

بر همین اساس، اینجانبان، امضا کنندگان این بیانیه ضمن تشکر از مراجع چهارگانه استعلام وضعیت افراد و سازمان اطلاعات سپاه، حمایت خود را از موضوع گیری اخیر رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای استان هرمزگان مبنی بر جدیت در بررسی دقیق پرونده ها و پرهیز از مماشات با افراد فاقد صلاحیت اعلام نموده و از مجمع نمایندگان استان هرمزگان نیز درخواست داریم در راستای وظیفه شرعی و قانونی خود نسبت به مردم شریف هرمزگان در بررسی صلاحیت کاندیداها، خصوصا شورای شهر بندرعباس، از هرگونه اغماض و چشم پوشی، خودداری نمایند.

امضا کنندگان:
عابد قاسمی(خبرنگار و فعال اجتماعی) – فاطمه رستخیز (خبرنگار و فعال اجتماعی)– امیر بردبار ( سردبیر پایگاه خبری هرمزگان امروز) - موسی محتشمی راد( دبیر دیده بان شفافیت و عدالت هرمزگان) – کامران آتین (فعال اجتماعی و رسانه ای) - سید محمد رضا طباطبایی (فعال سیاسی و اجتماعی)-ارینب زارعی (سردبیر نشریه گابریک)- حمیدرضا مرادی( (فعال اجتماعی و رسانه ای ) - فرشاد محمدی (رئیس انجمن روزنامه نگاران مسلمان استان هرمزگان ) - سید ابراهیم کوخردی (مدیرمسئول هفته نامه بستکیه) -فروغ مسلم زاده (فعال رسانه ای) -یوسف ملایی)پژوهشگر و فعال فرهنگی و رسانه ای(- پدرام مجیدی (سردبیر هفته نامه دلفین و خبرگزاری موج)-عبدالله محترم پناه –(کارشناس و فعال حوزه شهرسازی)-    -زهرا شاکرمی (مدیرمسئول هفته نامه دلفین و مدیر خبرگزاری موج در هرمزگان)-محمدرضا وجدان حقیقی (بیر قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی هرمزگان) - علی بهاری (خبرنگار و فعال اجتماعی) – احسان رئیسی(فعال اجتماعی) - علی ستاری ( خبرنگار و فعال اجتماعی) - عباس جهانشاهی( فعال اجتماعی)- فرید محبی ( فعال اجتماعی و رسانه ای ) - داریوش حسن زاده ( فعال اجتماعی و رسانه ای ) – سید محمد زارعی( فعال اجتماعی و رسانه ای) –مریم پاسالار (مدیر پایگاه خبری تابناک در هرمزگان)- محمد انتظاری (فعال اجتماعی و رسانه ای) - غلامرضا آرامی(فعال اجتماعی و رسانه ای) - مهدی درخشان( کارآفرین و فعال اجتماعی) - عباس رنجبرزاده ( فعال فرهنگی -هنری)- ( محسن اخترنگاه ( فعال اجتماعی)–جاسم خواجه ای( فعال اجتماعی) - سجاد امیریان( فعال اجتماعی و رسانه ای) –امیر قنبری( فعال اجتماعی) –حسین میرزایی(فعال اجتماعی و رسانه ای) - امیر خاکسارپور (فعال اجتماعی و رسانه ای) –امیر حیدری(فعال اجتماعی و رسانه ای – محمدباقر حاجی زاده (فعال اجتماعی و رسانه ای )»

اخبار مرتبط

ویدئو/ نامزد انتخابات 1400 شورای شهر تهران: امیدواریم بتوانیم در مدیریت شهری موثر واقع شویم

شورا باید توانایی انتخاب شهردار قدرتمند را داشته باشد/ باید مدیرانی انتخاب شوند که راه گشای مشکلات مردم باشند

اعلام لیست کاندیدای گروه اسوه برای انتخابات شورای شهر تهران / شورای شهر فعلی تهران را به شهری خسته تبدیل کردند

0 نظر

ارسال نظر

capcha