تاکید رئیس مجلس بر گشایش بازارچه‌های مرزی ایران و پاکستان

تاکید رئیس مجلس بر گشایش بازارچه‌های مرزی ایران و پاکستان

به گزارش سراج24 و به نقل از خانه ملت، شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان ظهر امروز با حضور در مجلس شورای اسلامی با آقای قالیباف دیدار و گفتگو کرد.

رئیس مجلس در ابتدای این دیدار ضمن ابراز رضایت از ارتباط خوب و صمیمی میان ایران و پاکستان، گفت: سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران، همکاری نزدیک با کشور‌های همسایه است.

وی تصریح کرد: زمانی که می‌بینیم دشمنان ما با دخالت‌های خود، به دنبال از بین بردن ارتباطات عمیق و قلبی ما هستند، برای تقویت روابط مصمم‌تر می‌شویم.
اقای قالیباف در ادامه با ابراز خرسندی از اینکه ایران و پاکستان توانسته اند روابط خوبی بین خود برقرار کنند، اظهار داشت: پیش از این در ملاقات با سفیر پاکستان در تهران بر توسعه همکاری‌های مرزی، تجارت و افتتاح بازارچه‌های مرزی تاکید کردم. اکنون از امضای یادداشت تفاهم بازارچه‌های مرزی و گشایش پایانه مرزی «پیشین-مند» خرسندیم.
وی همچنین با اشاره به سطح مطلوب همکاری‌های سیاسی و امنیتی فیمابین اضافه کرد: سطح ارتباطات اقتصادی نسبت به ظرفیت‌های دو کشور دچار خلاء‌هایی است که با در نظر داشتن مشکلات تحریم و شیوع کرونا باید از ظرفیت‌های بالای دو کشور بیش از پیش استفاده کرد.
رئیس مجلس همچنین با تشکر از مواضع پاکستان برای مبارزه با اسلام هراسی تصریح کرد: دولت، پارلمان و ملت جمهوری اسلامی ایران با هرگونه صدای تفرقه افکنانه میان امت اسلامی مخالف بوده و به دور از اختلافات قومی و مذهبی زندگی در سایه وحدت امت اسلامی زندگی میکنند.
اقای قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اخیراً وبینار روسای مجالس کشور‌های همسایه افغانستان برگزار شد. ایده‌های مهمی برای همکاری اقتصادی و مبارزه با تروریسم مطرح و ارتقای صلح و امنیت افغانستان و منطقه مورد تاکید قرار گرفت.
وی افزود: با طرح خروج آمریکا از افغانستان نقش همسایگان در کمک به این کشور اهمیت بیشتری یافته است از این رو جمهوری اسلامی ایران همکاری با پاکستان را برای پیشبرد سازنده امور در افغانستان، کلیدی می‌داند.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: سیاست ما در قبال کشمیر همواره مشخص بوده و حقوق مردم این منطقه مورد توجه جدید ماست.

وزیر خارجه پاکستان: افتتاح سومین گذرگاه مرزی میان پاکستان و ایران باعث تقویت تجارت می‌شود
شاه محمود قریشی نیز در این دیدار با بیان اینکه در ماه رمضان، ماه مغفرت می‌توانیم به درون خود بنگریم، گفت: تبادلات پارلمانی باعث هماهنگی و نزدیک شدن برای درک بهتر مفاهیم شده و پارلمان‌ها می‌توانند ملت‌ها را به هم نزدیک‌تر کنند.
وی با اشاره به افتتاح پایانه مرزی پیشن-مند عنوان کرد: امروز یادداشت تفاهمی برای افتتاح بازارچه‌های مرزی به امضا می‌رسد که باعث تقویت تجارت و باز شدن بازارچه‌های مرزی جدید می‌شود.
وزیر خارجه پاکستان همچنین از مواضع ایران در قبال کشمیر که در قالب بیانیه‌ای منتشر شد، تشکر و تصریح کرد: در حق مردم این منطقه نقض حقوق بشر صورت می‌گیرد و در شرایطی که هم اکنون با شیوع کرونا در قرنطینه مضاعف هستند، بیانیه رهبر انقلاب و مسئولان ایرانی برای ما دلگرم کننده بود و این موضوع از سنگ بنا‌های سیاست خارجی ما محسوب می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به روند اتفاقات افغانستان گفت: هیچ یک نمی‌خواهیم داعش و تروریسم گسترش یابد و هر دو کشور خواستار صلح و آبادانی هستیم که این موضوع قطعا باعث تقویت روابط می‌شود.
وزیر خارجه پاکستان در پایان پیام اسد قیصر رئیس مجلس پاکستان مبنی بر دعوت از رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان برای سفر به این کشور را به اقای قالیباف ارائه کرد.
در این دیدار احمد امیرآبادی فراهانی، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان و سارا فلاحی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس و مسئولین ذیربط مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند.

اخبار مرتبط

ریزش حصارهای اطلاعاتی+ویدئو

توان پهپادی ایران اسرائیلی‌ها را وحشت‌زده کرده است

وعده های روحانی فقط در حد شعار بود/خروج ورزشکاران از کشور به امید کسب درآمد یک فاجعه است

0 نظر

ارسال نظر

capcha