هر دم از این باغ، بَری می رسد!/ پاسخ احسان محمدحسنی، به بیانیه بنیاد روایت فتح درمورد مستند «آقامرتضی»

هر دم از این باغ، بَری می رسد!/ پاسخ احسان محمدحسنی، به بیانیه بنیاد روایت فتح درمورد مستند «آقامرتضی»

به گزارش سراج24 و به نقل از روابط عمومی سازمان هنری رسانه ای اوج، متن احسان محمدحسنی مسئول سازمان اوج به شرح ذیل است:

عزیزان، دوستان، برادران! بنا نداشتم در این هوای غبارآلود و وانفسای کرونا زده و در این سرمای استخوان‌سوزِ وضعیت سیاسی، اقتصادی و روانی کشور و خندق بلای دولت ساخته، وارد حاشیه تکراری و قابل پیش‌بینیِ عده ای از خواص، برای مجموعه‌مستند ماندگار، تأثیرگذار و ارزشمند «آقامرتضی» شوم؛ امّا انتشار بیانیه شتابزده و از سر ذوق و هیجانِ برخی همسنگرانم در بنیاد روایت، علاوه بر غصه و حیرت، ناگزیرم کرد چند خطی را قلمی کرده و در اختیار اصحاب محترم رسانه قرار دهم. اوّلاً؛ اگر انتشار این جنس بیانیه‌های عجولانه و سراسر افترا و ادعا باعثِ دیده شدن و مطرح شدن دوستانم در رسانه‌ها می‌شود و عطشِ بر سر زبان افتادن‌شان را سیراب کرده و برای پوشاندن بی‌عملی‌ها و انفعال و بی‌برنامگی برادرانم در برگزاری هر چه باشکوه‌تر سالگرد سید شهیدان اهل قلم و سالار هنرمندان انقلاب و ناتوانی در نشر عقاید و روایت سرگذشت زندگی سراسر امیدِ آن بزرگمرد، لباسی دوخته می‌شود، پس الخیر فی ما وقع، بسم الله. بیشتر بنویسید و بتازید.

ثانیاً؛ مجموعه‌ای که از آن به عنوان «آرشیو روایت فتح» یاد می‌شود، درسنوات ماضی و در برخی دوره‌ها مورد دستبردهای شخصی و سوء استفاده‌های منفعت‌طلبانه و پنهانی قرار گرفته است و یا للعجب که صدا از دیوار در آمد امّا از همسنگران و مدعیانِ جدید، خبری نبود. هرگونه پیگیری‌های حقوقی! قضایی! نیز پیشکش! عقل سلیم حکم می‌کرد این آثار که در حالِ نابودی، فرسایش و بهره‌برداری‌های شخصی قرار گرفته بود و بیم آن می‌رفت در اثر آتش‌سوزی، حوادث غیرمترقبه در مرکز شهر و یا هر بحران دیگری مورد تهدید واقع شود، در چند نقطه نگهداری و بازسازی شود. در دوره‌ای که این حقیر به پیشنهاد فرمانده محترم وقت سپاه پاسداران و با حکم رییس محترم وقت سازمان بسیج مستضعفین، با حفظ سمت مأمورِ به هم‌افزاییِ شبه‌ادغام و نزدیک کردن دو مجموعه مهم هنری و رسانه‌ای سپاه و بسیج شدم، سلسله اقدامات و تصمیمات مطالعه شده و جامعی را در همه سطوح و عرصه‌ها برنامه‌ریزی و پیگیری کرده‌ام؛ از طرح توسعه شهرک سینمایی دفاع مقدس، تا طراحی ساخت پردیس بزرگ فرهنگی، هنری و سینمایی و نمایشی در میدان فردوسی تهران، تا ساخت و بهره‌برداری از سالن تئاتر مقاومت (تماشاخانه سرو)، و همچنین بازکردن درب‌های قفل شدۀ آرشیو روایت فتح به روی پژوهشگران و مستندسازان که منجر به جهش کمی و کیفی تولید آثار با مضامین مقاومت شد و نیز بازتعریف و احیای انتشارات روایت فتح و ... شد. این تنها بخش‌های کوچکی از عمرِ کوتاهِ مسئولیت این کمترین سرباز با همراهی و مساعدت یاران و همسنگرانم در آن مجموعه عزیز بوده است.

خداوندا مرا به خاطر بر زبان آوردن و شمردن این قلیل اقداماتِ ناچیز که وظیفه‌ام بوده ببخش که اگر کم‌عقلیِ برخی همسنگرانم نبود، لال می‌شدم و این چند جمله را هم پیش از محاسبه در یوم‌الحساب، نمی‌سوزاندم!


ثالثاً؛ سرورانِ عزیزم این برادرشان را تهدید به پیگیری حقوقی و قضایی در دستگاه‌های ذیربط نظامی نموده‌اند! بسیار خوب، اگر چنین قصدی هم داشتند نیاز به بیانیه سرگشاده و دعوا در ملاء عام نبود، باید ظرف این دو سال گذشته که از ریاست‌شان گذشته، به جای سکوت و تملّق، اقدام می‌فرمودند. حالا هم دیر نشده. ما را از چه می‌ترسانند؟! گردن‌مان از مو باریک تر و ارائه اسناد و پاسخگویی حقوقی در دستگاه قضایی را به مراتب آسان‌تر و گواراتر از پاسخگویی در محضر حضرت کرام‌الکاتبین می‌دانیم.


رابعاً؛ حسن‌ختام این یادداشت را بهانه‌ای قرار می‌دهم برای فراخوان عمومی به همه پژوهشگرانِ کاربلد و مستندسازان پر تلاشِ حاضر در منظومه فرهنگی انقلاب اسلامی برای مراجعه و بهره‌برداریِ به جا و با برنامه از آرشیو سازمان هنری رسانه‌ای اوج که متعلق به این سرزمین و آب و خاک مقدس است؛ جهت تولید آثار فاخر و ارزشمند با موضوع تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و عاشورایی ملت سلحشور این کهن بوم و بَر. همچنین با افتخار یک نسخه کامل از کلیه آثار، تولیدات و آرشیو سازمان هنری رسانه‌ای اوج، برای صیانت و امنیت بیشتر و نگهداری در گنجینه ارزشمند سپاه پاسداران، به مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس سپاه تقدیم می‌گردد.

و آخر اینکه؛ در این باب گفتنی‌ها بسیار است، امّا فعلاً به همین مقدار بسنده کردم...

بماند بقیه‌اش!

والسلام

اگر ناخدا جامه بر تن دَرَد

خدا کشتی آنجا که خواهد بَرَد

برقرار باشید

کوچکترین سرباز جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی | احسان محمّدحسنی

اخبار مرتبط

زندگینامه داستانی آیت‌الله بروجردی منتشر شد

«سعید اوحدی» مشاور رئیس رسانه ملی شد

برگزاری نشست «دلالت‌های رسانه‌ای بیانیه گام دوم و نقش رسانه‌ها در گام دوم»

0 نظر

ارسال نظر

capcha