اعمال شب و روز اول ماه رمضان

اعمال شب و روز اول ماه رمضان

به گزارش سراج24، امشب سه‌شنبه ۲۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۹ برابر است با شب اول ماه رمضان و مؤمنان از فردا ماه خدا را روزه می‌گیرند.

برای شب و روز اول ماه رمضان اعمالی وارد شده که انجام این اعمال سبب بهره‌بردن بیشتر از ماه میهمانی خدا می‌شود.

اعمال شب اول ماه رمضان

قرائت دعای چهل و سوم صحیفه سجادیه و دعای امام صادق (ع) هنگام رؤیت هلال ماه

روایت است امام صادق (ع) هنگامی که هلال ماه رمضان را می‌دید، رو به قبله دستان خود را سوی آسمان بلند می‌کرد و می‌فرمود: «رَبّی وَرَبُّک اللّهُ رَبُّ الْعالَمینَ اَللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ اَلْإِیمَانِ وَ اَلسَّلاَمَةِ وَ اَلْإِسْلاَمِ وَ اَلْمُسَارَعَةِ إِلَى مَا تُحِبُّ وَ تَرْضَى اَللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِی شَهْرِنَا هَذَا وَ اُرْزُقْنَا خَیْرَهُ وَ عَوْنَهُ وَ اِصْرِفْ عَنَّا ضُرَّهُ وَ شَرَّهُ وَ بَلاَءَهُ وَ فِتْنَتَهُ» ای ماه، پروردگار من و تو، خدا پروردگار جهانیان است. خدایا ماه را بر ما نو کن به ایمنی و ایمان و تندرستی و اسلام و شتافتن به‌سوی آنچه دوست داری و خشنود می‌شوی. خدایا در این ماه به ما برکت بخش و خیر و کمکش را روزی ما کن و زیان و گزند و بلا و فتنه‌اش را از ما بگردان.

غسل

در نهر جاری غسل کند و ۳۰ کف آب بر سر بریزد تا تا ماه رمضان آینده با طهارت معنوی بماند

خواندن دعای چهل و چهارم صحیفه سجادیه

زیارت امام حسین (ع)

از اعمال سفارش شده شب اول ماه رمضان زیارت امام حسین (ع) و روایت است با این کار فرد گناهانش ریخته و ثواب حاجیان و اهل‌عمره آن سال را دریافت می‌کند.

دو رکعت نماز

در این شب دو رکعت نماز به‌جا آورد، در هر رکعت سوره حمد و سوره انعام را بخواند و از خدا درخواست کند که او را کفایت و از آنچه از دردها می‌ترسد حفظ کند.

اعمال روز اول ماه رمضان

غسل کردن و صدقه دادن

دو رکعت نماز بخواند که در رکعت اوّل حمد و اِنّا فَتَحْنا و در رکعت دوّم حَمْد و هر سوره که بخواهد، خوانده شود.

بعد از طلوع فجر این دعای دیگر از امام صادق (ع) هنگام ورود به ماه رمضان را بخواند: «اَللّهُمَّ قَدْ حَضَرَ شَهْرُ رَمَضانَ وَ قَدِ افْتَرَضْتَ عَلَینا صِیامَهُ وَاَنْزَلْتَ فیهِ الْقُرآنَ هُدی لِلنّاسِ وَبَیناتٍ مِنَ الْهُدی وَالْفُرْقانِ اَللّهُمَّ اَعِنّا عَلی صِیامِهِ وَتَقَبَّلْهُ مِنّا وَتَسَلَّمْهُ مِنّا وَسَلِّمْهُ لَنا فی یسْرٍ مِنَک وَعافِیةٍ اِنَّک عَلی کلِّشَیءٍ قَدیرٌ». خدایا ماه رمضان آمد و تو واجب کرده‌ای بر ما روزه این ماه را و فرو فرستادی در آن قرآن را که راهنمای مردم است و حجت‌هایی از هدایت و تمیز حق و باطل است خدایا کمک بده ما را بر روزه آن و آن را از ما بپذیر و سالم بدار ما را در این ماه و از این ماه و آن را نیز برای ما سالم گردان در آسانی و تندرستی که براستی تو بر هر چیز قادری ای بخشاینده مهربان.

 

اخبار مرتبط

نماز عید قربان با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار می شود

خیریه‌ای که ۱۱۵۰ پرس غذای گرم در گرمخانه‌ها توزیع کرد

فروش ۳ میلیارد تومانی نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم

0 نظر

ارسال نظر

capcha