فاز سوم بالینی واکسن پاستور در هرمزگان انجام می شود

فاز سوم بالینی واکسن پاستور در هرمزگان انجام می شود

به گزارش سراج24، حسین فرشیدی عصر شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه فوتی‌های کرونا در دو هفته اخیر به بالای ۱۰ نفر رسیده که در ۴ ماه گذشته بی سابقه است، بیان داشت: اکنون به جز شهرستان‌های بشاگرد، سیریک و بستک دیگر شهرستان‌های استان در وضعیت قرمز و نارنجی کرونا قرار دارند.

وی از افزایش ۴۰ درصدی بیماران بستری در دو هفته اخیر خبر داد و افزود: ۳۴۵ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اضافه کرد: همه امیدمان به واکسن داخلی است و واکسن پاستور نیز به زودی به بازار می‌آید و فاز سوم بالینی این واکسن در هرمزگان انجام می‌شود.

فرشیدی گفت: برخی از بیماران مبتلا به کرونا در قرنطینه خانگی به دستگاه اکسیژن نیازمندند و از خیران تقاضا داریم به کمک این افراد بشتابند.

واکسیناسیون کادر درمان هرمزگان به ۶۰ درصد نرسیده است

به گفته فرشیدی، بر اساس قانون چنانچه اقدامات فردی به اشاعه ویروس کرونا منجر شود مجرم شناخته شده و با وی برخورد می‌شود.

وی در خصوص واکسیناسیون کرونا در استان گفت: هنوز واکسناسیون کادر درمان هرمزگان به ۶۰ درصد نرسیده و تا پایان فروردین واکسیناسیون آن‌ها کامل می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: با اقدامات صورت گرفته ظرفیت بیمارستان‌های استان در پذیرش بیماران بستری به ۶۰۰ نفر افزایش یافته است و درصورت رعایت نشدن شیوه نامه‌های بهداشتی تا دو سه هفته آینده این ظرفیت پر می‌شود. در صورت رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و محدودیت‌های اعمال شده کرونایی می‌توانیم روند افزایشی بیماران بستری را کنترل کنیم.

ظرفیت بستری بیمارستان های هرمزگان به ۶۰۰ نفر افزایش یافت

وی در خصوص محدودیت‌های کرونایی هم گفت: در شهرستان‌های با وضعیت قرمز تنها مشاغل گروه یک مجاز به فعالیت هستند و ادارات و سازمان‌هایی که ضرورت حضور کارکنان وجود ندارد باید یک سوم کارکنان در سازمان حضور یابند و دو سوم دیگر به صورت دورکاری فعالیت کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: اکنون به دنبال ایجاد فضاهای جدید درمانی برای بیماران نیازمند به بستری هستیم تا اقدامات درمانی آن‌ها در ۴۸ ساعت صورت گیرد.

فرشیدی بر آموزش خانواده‌ها در زمینه مقابله با کرونا تاکید کرد و گفت: نزدیک به ۴ هزار بیمار قرنطینه‌ای در استان وجود دارد و باید با آموزش خانواده‌ها در زمینه استفاده صحیح از رژیم غذایی و داروها به مقابله با کرونا کمک کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود: استان هرمزگان تاکنون در زمینه رعایت شیوه نامه‌ها و مدیریت کووید ۱۹ عملکرد مطلوبی داشته است و تا بهمن پارسال نیز شرایط مساعد و اکثر شهرستان‌ها به رنگ آبی بود.

وی گفت: به دنبال ورود کرونای جهش یافته انگلیسی به کشور در اسفند ماه و شیوع آن در خوزستان نگرانی‌های جدی ایجاد و هشدارهای لازم به مردم داده شد، ولی به علت شرایط مساعد و آبی حاکم بر استان متاسفانه شیوه نامه‌ها در این مدت به خوبی رعایت نشد و اکنون دیگر شهرستان با رنگ آبی در استان وجود ندارد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، تنها در ۱۹ فروردین امسال ۵۵۷ بیمار مبتلا به کرونا در استان شناسایی شد که تاکنون بی سابقه بوده است.

فرشیدی با بیان اینکه اکنون بیشتر افراد مراجعه کننده مبتلا به کرونای انگلیسی هستند، گفت: یک فرد مبتلا به ویروس کرونای چینی یک یا دو نفر را آلوده می‌کرد در حالیکه فرد مبتلا به کرونای انگلیسی روزانه تا ۱۰ نفر را آلوده می‌کند.

وی گفت: اکنون ۴ آزمایشگاه برای انجام آزمایش کرونا همزمان در حال فعالیتند و پریروز ۴ هزار و ۸۰۰ آزمایش در این مراکز انجام شده که بیشترین میزان آزمایش از آغاز همه گیری کروناست.

به گفته دکتر فرشیدی، چنانچه در خانواده‌ای ۴ نفره یک نفر به کرونا مبتلا شود دیگر اعضای خانواده هم مبتلا شده تلقی می‌شوند.

وی افزود: پارسال در هرمزگان شاهد یک پیک کرونا بودیم و این نشان می‌دهد بخش بسیار زیادی از مردم استان تاکنون به کرونا مبتلا نشده اند.

به گفته دکتر فرشیدی درصورتی که حتی یک درصد از جمعیت فعلی به کرونا مبتلا شوند در استان با کمبود تخت مواجه می‌شویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه روزی ۷۰ تا ۸۰ نفر بستری و تنها ۲۰ نفر مرخص می‌شوند، گفت: در ۶ روز اخیر هر روز دو بخش جدید برای کرونا در بیمارستان‌ها ایجاد شده است.

تالارهای عروسی باید تعطیل شود

فرشیدی از باز بودن تالارها و برگزاری مراسم عروسی گلایه کرد و افزود: در وضعیت قرمز همه تالارها باید تعطیل شوند و برگزاری عروسی ممنوع است در حالیکه اکنون در استان این موضوع رعایت نمی‌شود.

وی گفت: متاسفانه در ایام عید مادر و دختر باردارش به علت شرکت در عروسی به کرونا مبتلا شدند و جان باختند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه تاکنون بیش از هزار و ۷۰ نفر بر اثر کرونا در هرمزگان جان باخته اند افزود: متاسفانه آمار جان باختگان بیش از این میزان است چرا که جان باختگانی وجود دارند که به رغم داشتن علائم کرونا، نتیجه تست کرونای آن‌ها منفی می‌شود و در آمار جان باختگان کرونا محاسبه نمی‌شوند.

وی در خصوص اقدامات انجام شده برای مقابله با کرونا افزود: برای مقابله با کرونا بسته به شرایط راهبردهای جدید گرفته می‌شود و اساس تصمیم‌ها و شیوه نامه‌ها مردم هستند و در صورت همکاری نکردن مردم، تصمیم‌ها راه به جایی نمی‌برد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با گلایه از مسافرت‌ها در ایام نوروز گفت: در ایام عید ۱۵ هزار نفر در کشور قرنطینه را شکستند و دیگر تصمیم‌های گرفته شده نیز رعایت نشد.

به گفته دکتر فرشیدی، مقرر بود در ایام نوروز افراد بر اساس هتل روز شده از قبل و ظرفیت تخت‌ها وارد یک شهر شوند و خروج مسافر از شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع باشد که هیچکدام به درستی رعایت نشد.

وی به مردم توصیه کرد اکنون نه برای کارهای ضروری بلکه تنها برای کارهای حیاتی از منزل خارج شوند و شیوه نامه‌های بهداشتی را به درستی رعایت کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: به رغم رعایت بیش از ۸۰ درصدی شیوه نامه‌ها در هرمزگان، عده‌ای همچنان نسبت به این شیوه نامه‌ها بی توجهند که باید با این افرادی برخورد قانونی شود.

اخبار مرتبط

مسجدی که ماهانه یک معتاد را ترک می‌دهد + تصاویر

ویدیو/جدیدترین مستند نادر طالب‌زاده با موضوع کرونا منتشر شد

مردم عراق مشتاق حضور ایرانی‌ها در راهپیمایی اربعین هستند

0 نظر

ارسال نظر

capcha