شهادت «حاج‌قاسم» انگیزه‌ام را دوچندان کرد

شهادت «حاج‌قاسم» انگیزه‌ام را دوچندان کرد

به گزارش سراج24، «اسفندیار باقری» نویسنده کتاب «ابعاد حقوقی‌دفاع مقدس» اظهار داشت: ایران از معدود کشور‌های شناخته‌شده در جهان است که داری تاریخ چند هزار ساله بوده و حدود مرزهایش از روزگار استقرار آریایی‌ها و تشکیل دولت ماد و به‌دنبال آن تاسیس و توسعه امپراطوری بزرگ هخامنشی، اشکانی و ساسانی، در کتاب‌های معتبر جغرافیایی و تاریخی ثبت و ضبط شده است.

وی افزود: با مطالعه تاریخ کهن ایران‌زمین، در می‌یابیم که مرز‌های ایران پیوسته متغیر بوده است با بررسی و مطالعه اسناد و منابع تاریخی ایران نیز در می‌یابیم که این تغییرات رابطه مستقیمی با نفوذ حاکمیت ملی داشته است.

این نویسنده با بیان این‌که در دوران هشت سال دفاع مقدس، به یاری خداوند متعال، حفظ وحدت و رهبری پیامبرگونه امام خمینی (ره) یک وجب از خاک پاک جمهوری اسلامی ایران در اختیار دشمن متجاوز باقی نماند، بیان داشت: اگرچه به ظاهر موضوع اختلافات مرزی به‌عنوان دلیل اصلی تجاوز عراق به خاک ایران محسوب می‌شد؛ اما در واقع تجاوز عراق نتیجه نارضایتی آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی از انقلاب اسلامی ایران و نگرانی از گسترش آن به منطقه و حمایت از منافع دولت‌های محافظه کار عربی نیز بود.

این رزمنده دوران دفاع مقدس با اشاره به اهمیت موضوع ابعاد حقوقی دفاع مقدس و پرداختن به آن توسط افراد صاحب نظر، خاطرنشان کرد: ما نسبت به جنگ هشت‌ساله عراق علیه ایران غرامات زیادی طلب داریم و مسئولان دیپلماسی ایرانی بایستی در مذاکرات خود، به این موضوع هم توجه داشته باشند.

باقری در خصوص انگیزه خود برای نوشتن کتاب «ابعاد حقوقی دفاع مقدس»، گفت: قبلا به نوشتن کتابی با موضوع دفاع مقدس و ابعاد حقوقی آن فکر کرده بودم؛ ولی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، انگیزه من را برای نوشتن این کتاب دو چندان کرد.

وی ادامه داد: درست چند روز پس از شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، قهرمان مردمی و فرامنطقه‌ای مقاومت، این پژوهش آغاز شد و چند روز قبل از اولین سالروز شهادت آن سردار عزیز و همراهانش تحقیق و نگارش کتاب «ابعاد حقوقی دفاع مقدس» به پایان رسید.

این نویسنده ضمن تشکر از اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان لرستان به‌دلیل حمایت از چاپ کتاب «ابعاد حقوقی دفاع مقدس»، خاطرنشان کرد: این کتاب را که در ۹ فصل و ۲۴۵ صفحه نوشته شده، توسط انتشارات «ستارگان آسمان» در سال ۱۳۹۹ چاپ و منتشر شده است که همزمان با ایام الله دهه فجر، در اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان آئین رونمایی از آن برگزار شد.

اخبار مرتبط

«شوتی ها» عامل شهادت مامور انتظامی امیدیه

لزوم تربیت روایتگرجوان دفاع مقدس/روایتگری نوک پیکان جهادتبیین است

حمله تروریستی به خودروی ‌فرمانده تیپ سلمان فارسی/ فرزند جانشین فرمانده سپاه سیستان و بلوچستان ‌‌به شهادت رسید/ اشرار مسلح بازداشت شدند +عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha