رونمایی از کتاب «جنبشی که به انقلاب تبدیل شد» در سالگرد شهادت «میرزا کوچک‌خان»

رونمایی از کتاب «جنبشی که به انقلاب تبدیل شد» در سالگرد شهادت «میرزا کوچک‌خان»

به گزارش سراج24، «محمد پرحلم» معاون فرهنگی هنری حوزه هنری گیلان، به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم «سیدمرتضی آوینی» و هفته هنر اسلامی، در نشست خبریبا خبرنگاران از رونمایی 20 عنوان کتاب چاپ‌شده توسط حوزه هنری خبر داد و اظهار داشت: کتاب «جمعه سیاه لاهیجان» مربوط به خاطرات شاهد عینی بمباران هوایی لاهیجان توسط قوای شوروی به چاپ رسیده و در هفته هنر انقلاب رونمایی می‌شود.

معاون فرهنگی هنری حوزه هنری گیلان تصریح کرد: در هفته هنر اسلامی هفت نفر از خوشنویسان در حوزه هنری حضور یافته و ۲۱ اثر را با موضوع اشعار انقلاب اسلامی از شاعران استان خوشنویسی خواهند کرد.

وی با بیان اینکه سه‌عنوان کتاب با موضوع انقلاب توسط حوزه هنری منتشر می‌شود، خاطرنشان کرد: خاطرات «حمید کامران‌زاده» با عنوان «به همین سادگی» از جمله این کتاب‌ها محسوب می‌شود که بخشی از شناسنامه گیلان از سال 57 است که رخدادهای ثبت شده در آن در کمتر جایی دیده می‌شود و از معدود آثاری است که به انقلاب در گیلان و اتفاقاتی که پس از انقلاب در آن به وقوع پیوست، اشاره دارد.

پرحلم افزود: «تکاور ویژه» روایت‌گر خاطرات «محمد ویژه‌نواز» یکی از تکاوران حاضر در مقاومت 34 روزه خرمشهر، دیگر کتابی است که به زودی توسط حوزه هنری گیلان رونمایی می‌شود.

وی با بیان این که کتاب «جمعه سیاه لاهیجان» سومین کتابی است که در هفته هنر انقلاب رونمایی می‌شود، متذکر شد: «جمعه سیاه لاهیجان» مربوط به خاطرات افرادی است که در تاریخ 7 شهریور 1320 شاهد عینی بمباران هوایی لاهیجان توسط قوای شوروی بوده‌اند و طبق پژوهش‌های انجام شده 19 نفر در آن حادثه شهید شدند.

معاون فرهنگی هنری حوزه هنری گیلان با اشاره به برگزاری مراسم «صبح خاطره» در گلزار شهدا، اظهار داشت: در این برنامه سعی داریم پژوهشگران بخش تاریخ شفاهی را به مزار شهدا ببریم تا علاوه بر عطرافشانی مزار شهدا، خاطرات شفاهی رزمندگان در طول عملیات‌های مختلف بازگو شود.

وی با اشاره به انتشار کتاب «جنبشی که به انقلاب تبدیل شد» به همت حوزه هنری گیلان همزمان با یکصدمین سال از قیام «میرزا کوچک‌خان جنگلی»، تاکید کرد: خواندن این کتاب برای آشنایی بیشتر با قیام «میرزا کوچک‌خان جنگلی» مفید است.

پرحلم تاریخ شفاهی را یکی از شاخصه‌های انقلاب اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: در این زمینه کارهای ارزشمندی در استان گیلان صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه هنر و ادبیات انقلاب اسلامی با بسیاری از هنرهای دیگر تفاوت دارد، متذکر شد: هنر انقلاب اسلامی به دیگرخواهی اعتقاد دارد که نمود آن را در ایثار و شهادت شاهد هستیم.

اخبار مرتبط

کتاب«غدیر فقط عید شیعیان نیست» منتشر شد

مسابقه کتاب‌خوانی غدیر برگزار می‌شود

هم‌استانی‌های امام خمینی (ره) چگونه به قیام پیوستند؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha