نشست خبری «چهره سال هنر انقلاب اسلامی»

نشست خبری «چهره سال هنر انقلاب اسلامی»

به گزارش سراج24؛ نشست رسانه‌ای هفته هنر انقلاب اسلامی با حضور مجدالدین معلمی دبیر هفته هنر و معاون هنری حوزه هنری و سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنر‌های تجسمی حوزه هنری، صبح امروز (دوشنبه ۱۶ فروردین) در سالن مهر حوزه هنری برگزار شد.

هفته هنر انقلاب اسلامی هر سال همزمان با سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم از سوی حوزه هنری با برپایی مجموعه برنامه‌هایی گرامی‌داشته می‌شود، در سال ۱۴۰۰ نیز کار خود را از ۱۸ فروردین‌ماه آغاز می‌کند.

مجدالدین معلمی در تشریح برنامه «هفته هنر انقلاب» اسلامی گفت: حوزه هنری ششمین سال است اقدام به معرفی چهره سال هنر انقلاب می‌کند؛ آکادمی‌ای از بزرگان عرصه هنر داریم که از افرادی که در فعالیت‌هایشان، فعالیت‌های مقبول هنری و یا فعالیتی که بتواند گستره مخاطب عمومی را در بر گیرد و بر آموزش تاکید داشته باشد، نظرخواهی صورت می‌گیرد. سال قبل به لحاظ تولیدات هنری کم‌نظیر بود و چندین مناسبت بزرگ را داشتیم که تولیدات بسیاری را در بر می‌گرفت. بنابراین تجربه سال ۹۹ تجربه خوبی بود که با توجه به میزان حضور، مخاطبان جدیدی را نیز میسر کرد.

وی افزود: در هر حال برای اهالی هنر سال سختی به حساب می‌آمد اما تجربه متفاوتی را برای ما ایجاد کرد که بتوانیم دامنه مخاطبان خودمان را گسترش دهیم.

معاون هنری حوزه هنری بیان کرد: در سال ۹۸ به دلیل شیوع ویروس کرونا و نداشتن تجربه برای برگزاری مراسم در شرایط قرنطینه و محدودیت‌ها، چهره سال هنر معرفی نشد لذا امسال چهره سال هنر در سال ۹۸ و ۹۹ همزمان معرفی می‌شوند.

وی درباره معیار انتخاب چهره‌ها توضیح داد: از نظر ما انقلاب همچنان ادامه دارد و مختص به سال ۵۷ نیست بنابراین هر هنرمندی که دغدغه مردمی دارد از نظر ما هنرمند انقلابی است. همچنین در انتخاب‌ها به کسوت توجه می‌کنیم اما البته اگر شرایط تولید اثر نداشته باشند از دور خارج می‌شوند لذا تولید اثر در یک سال مطرح است. نکته مهم این است که جوانان نیز مورد اقبال قرار گرفتند و از منظر داوران دور نماندند.

معلمی به انتخاب علی حدادی اصل اشاره و تاکید کرد: از همین منظر به علی حدادی اصل عکاس جوان که در سال کرونایی فعال بود و اتفاقاً عکسش در جشنواره خارجی جایزه گرفت توجه کردیم.

دبیر «هفته هنر انقلاب اسلامی» در ادامه نشست خبری این رویداد ۵ نامزد نهایی چهره انقلابی را اعلام کرد و گفت: محمدرضا دوست‌محمدی طراح گرافیک و تصویرساز، افشین علا شاعر و پژوهشگر ادبی، جلیل سامان فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و کارگردان، علی‌محمد مؤدب شاعر و منتقد ادبی و مؤسس شهرستان ادب و وحید یامین‌پور پژوهشگر و نویسنده، ۵ نامزد نهایی چهره هنر انقلابی هستند که یکی از آنها طی مراسم اختتامیه که ۲۵ فروردین برگزار می‌شود، معرفی و تقدیر خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر این ۵ چهره، میکائیل براتی طراح گرافیک و تصویرساز، علی حدادی عکاس، محمدرضا حسابی و حسین صفارزادگان کارگردان انیمیشن، خانم کلر ژوبرت نویسنده مسلمان فرانسوی مقیم ایران، محمدرضا سرشار نویسنده، مدرس و منتقد ادبی، سیاوش سرمدی کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس، محمدرضا شفاه تهیه کننده و مؤسس باشگاه فیلم سوره، زینب عرفانیان نویسنده و عبدالحمید قدیریان نقاش و طراح صحنه، ۱۴ نامزد مرحله اول چهره سال هنر انقلاب در سال ۱۳۹۹ بودند.

معاون هنری حوزه هنری همچنین از افتتاح هفته هنر انقلاب در جوار مزار شهید سیدمرتضی آوینی خبر داد و گفت: به دلیل محدودیت‌های موجود، مراسم افتتاحیه «هفته هنر انقلاب» در بهشت زهرا (س) و جوار مزار شهید آوینی برگزار می‌شود و از خانواده درگذشتگان هنری در سال کرونایی تقدیر خواهد شد که خانواده استاد محمدعلی راغب و کریم اکبری مبارکه به صورت نمادین تقدیر می‌شوند.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر مسابقه کارتون و کاریکاتور «فلسطین تنها نیست» با اشاره به فراخوان این رویداد، توضیحاتی درباره مسابقه ارائه کرد و درباره تیم داوری گفت: داوری آثار توسط تیم داوری داخلی و خارجی طی چند مرحله داوری را حضوری نتایج مشخص شد. قرار بود سال پیش اختتامیه را برگزار کنیم اما تصمیم گرفتیم در پایان هفته هنر انقلاب اسلامی و در روز جهانی قدس برگزیدگان را در مراسمی معرفی کنیم.

دبیر مسابقه کارتون و کاریکاتور «فلسطین تنها نیست» در پایان گفت: ۶۹۰ هنرمند از ۶۶ کشور جهان، بیش از ۳ هزار اثر ارسال کردند. اگر شرایط مهیا باشد مراسم اختتامیه به صورت فیزیکی و آنلاین در ۱۷ اردیبهشت همزمان با روز قدس برگزار خواهد شد. تندیس این مسابقه نیز توسط طاهر شیخ‌الحکمایی تهیه شده است که به برگزیدگان اهدا خواهد شد.

سیدمرتضی دارابی دبیر اجرایی کارگروه هنرواره روایت جهاد گفت: بنای کار هنرواره از صحبتی بود که حضرت آقا با بخشی از کادر درمان در اردیبهشت‌ماه داشتند و این اتفاق بر اساس صحبت‌های ایشان رقم خورد و نهادها در قالب ستاد مشترک مردمی تشکیل شد و یکی از کارهایی که داشتیم برگزاری روایت ملی جهاد بود. اتفاقاتی که درباره مجاهدت‌های مردمی صورت گرفته بود.

وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، فراخوان را در ۵ بخش و همزمان با سالگرد حاج‌قاسم منتشر کردیم و آثار قابل اعتنایی برای ما ارسال شد.

دارابی، آماری از آثار رسیده ارائه و بیان کرد: مجموعه آثاری که دریافت کردیم ۵ هزار و ۵۴۰ اثر بود و بعد از دریافت آثار، با وزارت آموزش و پرورش نیز توافق داشتیم که آثاری در بخش دانش‌آموزی برای ما ارسال شد که آن نیز ۵۸۸۸ اثر بود که مجموعاً ۱۱۴۲۸ اثر مورد داوری قرار گرفت.

وی توضیح داد: آثار ارسال شده به تفکیک، ۴۹۷ اثر در حوزه ادبیات، ۳۶۵۹ اثر در حوزه هنرهای تجسمی، ۱۹۹ اثر در رسانه، ۱۰۶ اثر در حوزه موسیقی و ۴۲۱ اثر در حوزه هنرهای تصویری بودند. بعد از پایان بهمن داوری انجام شد و قرار شد همزمان با سالروز شهادت شهید آوینی، اختتامیه و اعلام برگزیدگان را روز ۲۱ فروردین ماه داشته باشیم.

عکس: مهرداد اصفهانی


 

اخبار مرتبط

اولین دوره جشنواره تولید محتوای دانش‌آموزی در خراسان شمالی برگزار شد

حوزه هنری خراسان شمالی هنر را در اختیار فرهنگ و معارف قرار دهد

گزارش اشعار خوانده‌شده در شب شعر دیدار ماه

0 نظر

ارسال نظر

capcha