مسجدی زیبا در قم که به دستور پدر امام عصر(عج) ساخته شده است

مسجدی زیبا در قم که به دستور پدر امام عصر(عج) ساخته شده است

به گزارش سراج24، الهام نداف با تبریک میلاد حضرت حجت (عج) درباره معرفی مسجد امام حسن عسگری (ع) گفت: این مسجد دارای سابقه زیادی بوده و بعد از ورود حضرت معصومه (س) به قم و پس از وفات ایشان در نزدیکی حرم مطهر ایشان شناخته می‌شود.

کارشناس حوزه تاریخ و فرهنگ با بیان اینکه این مسجد خاصی است که به دستور امام معصوم (ع) ساخته شده است، افزود: این مسجد در مطابق احادیث و روایات، به دستور امام حسن عسگری (ع) در قرن سوم هجری قمری و توسط احمدبن اسحاق اشعری قمی وکیل آن حضرت ساخته شده است.

وی افزود: در سال ۱۱۲۹ این مسجد به دستور مهدعلیا همسر شاه سلیمان صفوی مرمت شد، ولی در زمان فتحعلی شاه قاجار براثر سیل خسارات زیادی دید و سپس توسط حاج حسین کدخدا مرمت و باز سازی شد.

نداف با بیان اینکه در طول سالیان گذشته تغییرات زیادی در بنای این مسجد ایجاد شده گفت: بعد از پیروزی انقلاب با خرید املاک اطراف مسجد توسط علما و مراجع شیعه مانند آیت الله محمد رضا گلپایگانی و آیت الله صافی گلپایگانی زمینه توسعه بنای آن فراهم گردید.

وی گفت: مسجد امام حسن عسگری (ع) در نزدیکی پل علیخانی واقع شده است. بنای آن مشتمل بر جلو خان، سردرب ورودی، صحن، ایوان جنوبی، شبستان، زیرزمین و چهار شبستان در اضلاع مختلف صحن می‌باشد و گنبدی با ۳۵ متر ارتفاع و گلدسته‌هایی با بلندای ۵۹ متر مربع دارد و تمامی قرآن بر دیوارهای آن کاشی کاری شده است.

این پژوهشگر حوزه تاریخ و فرهنگ با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های این مسجد نگارش تمام آیات قرآن در طول ۹ هزار متر بر کاشی‌های مسجد است افزود: زیر گنبد مسجد بنام ۱۴ معصوم (ع) ۱۴ مقرنس ساخته شده است.

وی افزود: اطراف ایوان اصلی غرفه‌های متعددی قرار دارد که سقف محرابی آن‌ها با کاشی کاری، مقرنس کاری، گچ‌بری و کتیبه‌های قرآنی تزئین شده است.

وی با بیان اینکه این مسجد در بعداز انقلاب از پایگاه‌های مهم فرهنگی بوده است، افزود: در برهه‌ای مسجد امام حسن عسگری محل اقامه نماز جمعه قم بوده و محل تدریس دروس حوزوی آیت الله محمد تقی خوانساری، امام خمینی و آیت الله اراکی بوده است.

اخبار مرتبط

کار رسانه‌ای با محور امر به معروف و جلب رضای خدا، زمینه‌ساز موفقیت است

احداث مسجد دارالسلام در بهشت معصومه(س) قم

اتمام عملیات مرمت گنبد مسجد امام اصفهان تا پایان سال

0 نظر

ارسال نظر

capcha