طرح«شهید سلیمانی» مدل موفق اسلامی و مردمی برای مقابله با کروناست

طرح«شهید سلیمانی» مدل موفق اسلامی و مردمی برای مقابله با کروناست

به گزترش سراج24، طرح شهید حاج قاسم سلیمانی از جمله اقدامات موثر جهادی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در کشور است که به دستور مقام معظم رهبری و با مشارکت ایثارگرانه بسیج با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در استان یزد آغاز و تا امروز دستاوردهای خوبی را داشته است.

طرح سردار سلیمانی نشان دهنده این است که اگر الگو و مکتب شهید سلیمانی در هر حوزه و عرصه‌ای به خوبی به کارگیری شود قطعا موجب برکات و آثار بسیار خوبی خواهیم بود.

طرح شهید سلیمانی با محوریت مساجد با قطع کامل شیوع کرونا ادامه دارد

سردار رضا پورشمسی در گفت و گو با خبرنگار فارس از یزد، با بیان این‌که سپاه الغدیر و بسیج در استان یزد سعی کرده با تمام ظرفیت انسانی و فنی خود برای اجرای هر چه بهتر طرح شهید حاج قاسم سلیمانی پای کار باشد، اظهار کرد: اجرای این طرح سبب شده که میزان بیماران بستری استان یزد در بیمارستان‌ها کاهش قابل توجهی داشته باشد و تمام ادارات مرتبط با طرح هم به صورت ویژه فعالیت خود در این زمینه ادامه ‌دهند.

وی افزود: طرح شهید سلیمانی در استان یزد با محوریت مساجد و معتمدین محلات در دستور کار قرار گرفته و با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی و پایگاه های مقاومت بسیج اجرایی شده است.

فرمانده ارشد سپاه الغدیر استان یزد با بیان این که در این طرح تمام استان یزد بر اساس استانداردهای شبکه بهداشت به ۸۲۰ بلوک تقسیم‌بندی شده است، گفت: از کل این تعداد ۱۲۸ مورد در شهرستان یزد قرار گرفته است.

سردار پورشمسی کنترل مستمر وضعیت محلات از نظر شیوع کرونا، شناسایی ناقلان و بیماران و ارائه خدمات معیشتی به خانواده ها را از جمله اقدامات انجام شده و در دستور کار طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در استان یزد دانست و بیان کرد: یزد از جمله استان های پیشتاز کشور در بحث اجرای طرح شهید سلیمانی بوده و خوشبختانه تاکنون دستاوردهای خوبی هم بدست آورده است.

فرمانده سپاه الغدیر گفت: اجرای طرح شهید سلیمانی در استان یزد، یک مدل اسلامی و مردمی برای مدیریت بحران شیوع کرونا در استان یزد و کشور است که می‌تواند به عنوان یک الگوی درخشان برای سایر نقاط دنیا قابل استفاده و بهره برداری است.

وی خاطرنشان کرد: این طرح با نظارت دانشگاه علوم پزشکی در حال انجام است و بسیجیان به صورت جهادی در حال فعالیت هستند تا بتوان جلوی شیوع بیشتر این بیماری را گرفت.

تشکیل یک خوشه به ازای هر 100 خانوار در طرح شهیدسلیمانی شهرستان یزد

سیدمحمد رستگاری فرماندار یزد با اشاره به اهمیت اجرای طرح شهید سلیمانی و ویژگی های این مهم در بحث مقابله با شیوع کرونا در استان، اظهار کرد: در طرح شهید سلیمانی شهرستان یزد به ازای هر ۱۰۰ خانوار یک خوشه امدادی متشکل از نیروهای مرکز بهداشت و بسیج  تشکیل و نسبت به رصد مستمر جامعه هدف در برابر کرونا اقدام کردند.

وی افزود: طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با محوریت محلات در سراسر استان اجرا و  تا کنون توانسته توفیقات زیادی را در راستای مأموریت محوله کسب کند.

فرماندار یزد در ادامه طرح شهید سلیمانی را یکی از موفق ترین تجارت مقابله با شیوع کرونا در استان و کشور دانست و بیان کرد: این اقدام به عنوان نمونه مشخصی از جلب مشارکت مردم، هماهنگی بین بخشی و برنامه‌ریزی و مدیریت براساس نیاز محلات و با بهره‌گیری از کلیه ظرفیت‌های بخش دولتی و مردمی و محلات و مساجد انجام شده است.

رستگاری با بیان این که طرح شهید سلیمانی از 18 آبان ماه با پیش‌بینی و تقسیم بندی مشخص شهر یزد را به 9 حوزه مقاومت بسیج، ۳۲ قرارگاه محله‌محور و ۱۲۸ پایگاه بسیج تقسیم کرده است، گفت:  عملیات اجرایی این طرح مبتنی بر برنامه «هر خانه یک پایگاه سلامت» در محله‌های مختلف این شهرستان کلید خورده است.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح قرارگاه‌های بسیج با ‌پایگاههای سلامت به لحاظ مرزبندی تطبیق داده شدند و بعد از آن اعضا در سه محور حمایتی، نظارتی، مراقبتی تیم بندی شدند.

فرماندار تصریح کرد: در طرح شهید سلیمانی قبل از انجام بازرسی از صنوف به بازرسان آموزش‌های لازم ارائه شده و به ازای هر ۱۰۰ خانوار یک خوشه تشکیل شده که دو نفر شامل یک مرد و یک زن در راس هر یک از این خوشه‌ها می‌باشند تا نسبت به شناسایی جمعیت ‌تحت پوشش و پیگیری و رصد اعضای خانواده‌ها در مقابله با کرونا اقدامات لازم را انجام دهند.

رستگاری تأکید کرد: پایش تک تک منازل محلات، ردیابی ارتباطات و مراقبت در منزل و انجام تست فوری و ویزیت بیماران توسط تیم‌های مراقبتی، بررسی رعایت الزامات سلامت محیط و پروتکل های بهداشتی، بر حسب ضرورت انجام اقدامات قانونی واخطار و پلمب، آموزش مسائل بهره برداری هر واحد صنفی به کارگران و حمایت‌های مادی و معنوی از مبتلایان از جمله اقداماتی انجام شده و در دستور کار طرح شهید سلیمانی در استان یزد است.

وی بسیج را فرمانده عالی طرح شهید سلیمانی در استان یزد دانست و بیان کرد: در جزء، مسئولیت تیم‌های مراقبتی با حوزه بهداشت، تیم‌های حمایتی با بسیج و تیم‌های نظارتی با بهداشت و همکاری بسیج و شهرداری‌ها انجام شده است.

فرماندار یزد خاطرنشان کرد: اجرای چنین طرحی، یعنی سپردن اجرای طرح به مردم محلات و ایجاد هماهنگی و ارتباط مابین پایگاه سلامت شهرستان یزد و پایگاه بسیج و همکاری سایر دستگاه‌های ذیربط و همچنین استفاده از نفوذ معنوی روحانیون، معتمدین و خیرین یک مجموعه منسجم و موثری را به وجود آورد که توانستیم با همت این عزیزان شرایط را کنترل نماییم و این شرایط کنترل شده‌ باعث شد اکنون شهرستان یزد در وضعیت آبی و کم خطر قرار بگیرد.

رستگاری گفت: از اول دی تا ۲۰ دی در قالب تیم‌های محله محور و نظارتی ۲۲۱ تیم شامل ۳۲۷ نفر در محله‌ها حضور فعال داشتند که ۷۵ نفر از مجموع ۳۲۷ نفر از کارشناسان و متخصصان مرکز بهداشت شهرستان و ۲۵۲ نفر نیز از داوطلبین و بسیجیان محلات بوده‌اند که در مجموع ۴۷۸۲ مورد بازرسی توسط این عزیزان انجام شده است که از مجموع این بازرسی‌ها ۱۴۳۳ تخلف شناسایی شده، ۲۰۵۲ مورد اخطار صادر شده است و ۱۴۹ مورد پلمب گردیده است.همچنین در این مدت ۴۱ تیم مراقبت در منزل و تیم سلامت شامل ۱۰۸ نفر فعال بوده‌اند.

طرح شهید سلیمانی موتور محرکی برای مقابله همه جانبه علیه کروناست

دکتر محمدرضا وفائی نسب، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) یزد نیز در خصوص اجرای طرح شهید سلیمانی در استان یزد، اظهار کرد: ما نیز مانند سایر کشورها در ابتدا از کرونا عقب افتادیم اما در حال حاضر بر اساس شاخص‌ها و آمارها، ایران در وضعیت مناسبی قرار دارد و نظام سلامت توانست به خوبی این کاستی‌ها را جبران کند.

وی با اشاره به این‌که ایران نسبت به بسیاری از کشورها زودتر دچار این بحران شد، افزود: برخی افراد در ابتدا به دنبال بهانه تراشی در ارتباط با کرونا بودند و گمان می‌کردند چون این بیماری کوتاه مدت است نباید کاری انجام داد ولی خیلی زود همه متوجه شدند که این موضوع یک بلای خانمان سوز است و اگر دست به دست هم ندهیم ریشه انسان را می‌سوزاند.

معاون علوم پزشکی یزد گفت: با دستورات و حمایت‌های مقام معظم رهبری در این زمینه، خوشبختانه ما در موج اول خیلی موفق بودیم و اگر تنها یک مقدار بیشتر اقداماتمان را تداوم می‌دادیم، امکان داشت که موج‌های بعدی را اصلاً تجربه نکنیم ولی متأسفانه یک مقدار آن زمان کوتاه آمدیم و دچار موج‌های دوم و سوم شدیم.

دکتر وفایی نسب در ادامه با بیان این‌که باید تجربه‌های کسب شده مطرح و به اشتراک گذاشته شوند تا در برنامه‌ریزی‌ها برای مدیریت بحران‌های آتی مورد توجه قرار گیرند، تصریح کرد: تدوین برنامه تقسیم کار و مشارکت‌های بین بخشی مقابله با بیماری کرونا، سازماندهی مناسب ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا، قرنطینه‌سازی هوشمند شهری طبق برنامه از جمله اقدامات بسیار خوبی بود که در این حوزه انجام شد.

وی اجرای قوی طرح شهید سلیمانی را از جمله اقدامات حائز اهمیت و موثر در راستای مقابله با شیوع کرونا دانست و بیان کرد: بسیج یک نهاد برخواسته از دل مردم است و طبیعتاً با حضور این عزیزان خیلی زود می‌توانیم ویروس کرونا را شکست دهیم و به زودی این امر محقق می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی یزد خاطرنشان کرد: همه ارگان‌ها کمک کردند تا مباحث آموزش به خوبی پیش برود و به صورت گسترده، تمام پرسنل بیمارستانی به ویژه سوپروایزرها برای مقابله با کرونا آموزش دیدند و حتی برای مدارس هم دستورالعمل‌ها تدوین شد

وی در پایان گفت: تقریباً تمام دنیا از مشارکت‌های بین بخشی در مقابله با کرونا بهره گرفتند ولی در ایران این کمک و مشارکت بین بخشی به نحو بسیار ویژه‌ای توانست خودنمایی کند.

اخبار مرتبط

کرونا ۱۸ البرزی دیگر را به کام مرگ کشید

پرستار کرمانشاهی با ابتلا به کرونا درگذشت

اردوهای راهیان نور در استان‌های زرد و آبی ممکن شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha