جنس فعالیت های فرهنگی در عرصه مجازی باید بین‌المللی باشد

جنس فعالیت های فرهنگی در عرصه مجازی باید بین‌المللی باشد

به گزارش سراج24، حجت الاسلام دکتر سعید رضا عاملی، امروز در سومین روز از همایش ملی «هوای نو» که هم اکنون در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما در حال برگزاری است، اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی وظیفه اجرایی ندارد بلکه سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت بر حسن اجرا از وظایف این شورا است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی یک سند مرجع و جامعی در حوزه فرهنگ دارد که سه هزار نخبه و کارشناس حوزه فرهنگی درباره این سند فرهنگی نظر دادند و بر روی آن کار کرده‌اند و رهبر معظم انقلاب سال‌ها به اجرایی ساختن مفاد آن تأکید داشتند.

وی درباره گام دوم انقلاب عنوان کرد: سه اقدام در شورا در خصوص اجرا کردن مفاد گام دوم انقلاب صورت گرفته است که نخست دخالت دادن گام دوم در برنامه‌های پنج ساله کشور است. بیانیه گام دوم انقلاب برنامه‌ای چهل ساله است و این امر در تاریخ برنامه‌ریزی کشور سابقه نداشته که ما به سوی برنامه‌های بیش از ۲۰ سال حرکت کنیم. هدف‌هایی که رهبر انقلاب در این برنامه ۴۰ ساله در نظر گرفته‌اند از اهداف بسیار دشوار، سخت و کیفی است که به سادگی نمی‌توان به آن دست یافت.

حجت الاسلام عاملی ادامه داد: دومین اقدامی که صورت گرفته، تعیین شاخص‌های گام دوم است و سومین اقدام تدوین برنامه‌ای برای به روز رسانی و روزآمد سازی اسناد شورای انقلاب فرهنگی در پرتو سند راهبردی و محوری گام دوم است. نگاهی که رهبر معظم انقلاب در گام دوم دارند، نگاهی تلخ و تمرکز بر ضعف‌ها و عقب ماندگی‌های ۴۰ ساله نیست بلکه نگاهشان به برکات انقلاب است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم برای ۴۰ سال دوم هفت راهبرد پیشنهاد می‌کنند، تصریح کرد: تمام این راهبردها جنبه فعال و پویا بودن دارد. بنابراین نگاه برنامه‌ریزی رهبر انقلاب در گام دوم انقلاب مطلوب گرا است. ایشان در بیانیه گام دوم به مسائل مهم توجه می‌کنند و تأکید دارند که به آن مسائل توجه شود.

وی در خصوص مسئله تمدن نوین اسلامی، خاطرنشان کرد: مقصود از تمدن نوین اسلامی بازگشت به اسلام ناب است. حضرت آیت الله خامنه‌ای فضایی را در گام دوم انقلاب باز می‌کنند که ما بتوانیم به آن اسلام ناب برگردیم و شاخص‌های اسلام ناب ناظر بر تمدن نوین اسلامی است.

حجت الاسلام عاملی با اشاره به اینکه یکی از اهداف در گام دوم انقلاب، جامعه پردازی است، اظهار داشت: رهبر انقلاب در بیانیه بیش از ۵۰ بار نام جوان را می‌آورند و این نشان از نوع توجهی است که باید به جوان داشت.

وی ادامه داد: نسل جوان امروز توسط فضای مجازی فرهنگی شده است و این فضا اولین کاری که انجام داد، در حوزه فرهنگ بود. اگر از این فضا به درستی استفاده شود به نفع ما خواهد بود. اینکه رهبر انقلاب می‌فرمایند ما وارد دوره تمدنی جدیدی شدیم. مقصود دوره اینترنت است. این فضا، فضای مدیریت جهانی است و باید از مزیت‌های آن استفاده کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه فعالیت‌های فرهنگی در عرصه مجازی باید جهانی باشد، افزود: قرار گرفتن فعالیت‌های فرهنگی در قالب بلک بردها بسیار مهم است و نباید متمرکز به یک نقطه و محدوده جغرافیایی خاصی باشد.

حجت الاسلام عاملی در پایان با اشاره به اینکه هدف میانی در بیانیه گام دوم خودسازی است، تأکید کرد: با توجه به فتنه‌هایی که امروز وجود دارد تنها با پناه بردن به معارف الهی می‌توان از خطرات آن دور شد و این امر نیازمند خودسازی است.

اخبار مرتبط

لزوم انسجام خواهران طلبه در تقویت فعالیت‌های فرهنگی

0 نظر

ارسال نظر

capcha