دین و قرآن، نخستین پیش فرض حوزه تمدن ساز است

دین و قرآن، نخستین پیش فرض حوزه تمدن ساز است

به گزارش سراج24، حجت ‌الاسلام حسین کندری در نشست تخصصی «ظرفیت‌های تمدن‌ساز انقلاب اسلامی» که امروز در بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، به تبیین سه پیش‌فرض اساسی حوزه علمیه تمدن‌ساز پرداخت و گفت: توجه به دین به عنوان یک برنامه کامل برای زندگی بشر و قرآن به عنوان کتاب زندگی، نخستین پیش‌فرض حوزه علمیه تمدن‌ساز است.

وی در مورد جایگاه و نقش تفکر و اندیشه در شکل‌گیری تمدن‌ها ابراز کرد: این مقوله به عنوان یک پدیده اجتماعی، محصول تفکر است و در واقع ورای هر تمدنی، اندیشه ای نهفته  که آن را شکل می ‎دهد.

معاون پژوهش حوزه علمیه خراسان در نظر گرفتن حوزه علمیه به عنوان سازمان متکفّل فهم، نشر، ابلاغ و اقامه دین را دومین پیش‌فرض معرفی و در مورد پیش‌فرض سوم اظهار کرد: تمدن، یک شبکه پایدار از ساختارها و سیستم‌های معرفتی است که باید در همه عرصه‌های زندگی بشر، پاسخ‌های لازم نسبت به نیازهای او را فراهم کند.

حجت‌الاسلام کندری افزود: اعتقاد داریم که اسلام، دین کاملی است که برای زندگی بشر در ابعاد مختلف برنامه دارد و بر این اساس باید نظریات آن در جامعه مطرح شود.

وی با بیان اینکه  ائمه هدی(ع) بنیانگذاران تمدن اسلامی هستند که با تربیت شاگردان در علوم مختلف گام در این راه نهاده‌اند، گفت: یکی از مهم‌ترین عوامل در این مسیر، موضوع علم و توسعه دانش است و رهبر معظم انقلاب هم در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و در اولین توصیه خود، به بحث علم و پژوهش اشاره کرده‌اند.

معاون پژوهش حوزه علمیه خراسان تعقل‌گرایی و وحدت را دیگر عوامل موثر در تمدن نوین اسلامی دانست و عنوان کرد: دانش، وسیله عزت و قدرت است و می‌توان گفت که روی دیگر آن، توانایی است.

حجت‌الاسلام کندری در پایان ابراز کرد: حوزه علمیه خراسان در شش عرصه اقدام به راه‌اندازی هیئت‌های اندیشه‌ورز کرده است که یکی از آن‌ها با عنوان هیئت اندیشه‌ورز «حوزه، جامعه و تمدن اسلامی» به مباحث مرتبط با تمدن نوین اسلامی می‌پردازد که گام‎‌های مؤثری در این مسیر برداشته است.

در این نشست تخصصی که به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان و نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، کتاب «تمدن نوین اسلامی در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی» اثر حجت‌الاسلام  روح‌الله سعیدی فاضل معرفی و بررسی شد.

اخبار مرتبط

جوانان با استعداد به سمت هنرهای قرآنی سوق داده شوند

تردد ۲ میلیون و ۷۶۲ هزار زائر اربعین از مرز مهران

تصویب تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی

0 نظر

ارسال نظر

capcha