نسخه جدید نرم‌افزار «حدیث ولایت» رونمایی می‌شود

نسخه جدید نرم‌افزار «حدیث ولایت» رونمایی می‌شود

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام محمدحسین بهرامی در نشست خبری که در سالن جلسات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور برگزار شد اظهار کرد: مرکز تحقیقاتی نور بیش از سه دهه است که در راستای دیجیتالی کردن منابع اسلامی و به کارگیری فناوری اطلاعات در راستای توسعه علوم اسلامی فعالیت دارد.

وی گردآوری و نشر آثار مفاخر دینی و فرهنگی را از جمله فعالیت‌های جانبی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور دانست که در کنار تولید محصولات در حوزه علوم اسلامی صورت می‌گیرد و افزود: مرکز تحقیقاتی نور در این زمینه خدمت چشمگیری را به حوزه علوم اسلامی و انسانی عرضه داشته است.

رییس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور اذعان کرد: تا کنون بیش از 200 نرم‌افزار پیرامون موضوعات مختلف و در راستای نشر آثار مؤسسات و مراکز گوناگون اسلامی گردآوری و ارائه شده است که از این تعداد بیش از 150 نرم افزار شخصیت‌محور است یعنی پیرامون شخصیت‌های بزرگ دینی و فرهنگی تنظیم شده است.

بهرامی ادامه داد: بیش از سه هزار کتاب در مجموع این آثار گردآوری و در قالب واحد تجمیع شده است که در پایگاه‌های نور لاین و کتابخانه همراه نور در دسترس محققان قرار دارد.

وی تهیه نرم‌افزار «حدیث ولایت» با محوریت نظرات و دیدگاه‌های مقام معظم رهبری را جدیدترین تولیدی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور دانست و تشریح کرد: این نرم افزار شامل مجموعه بیانات و پیام‌های رهبر انقلاب تا مورخ بهمن ماه 1399 و آثار انتشارات انقلاب اسلامی به زبان عربی و فارسی است.

رییس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور بیان کرد: اثری که با همکاری مؤسسه انقلاب اسلامی از بیانات و نظرات رهبر انقلاب تهیه شده است شامل موضوعات مختلفی از جمله سیره اهل بیت، مسائل انقلاب اسلامی، فقه و احکام، اقتصاد مقاومتی و اقتصاد اسلامی، شعر و ادبیات، اخلاق و سبک زندگی، زن و خانواده، جهان اسلام، حوزه و دانشگاه و ... را در بر گرفته است.

بهرامی با بیان اینکه مطرح کرد: امید است نرم افزار حدیث ولایت در راستای ترویج گفتمان اسلام ناب که پرچمدار آن رهبر معظم انقلاب است مؤثر واقع شود.

وی تصریح کرد: بیاناتی که رهبر انقلاب در دروس خارج ایراد فرموده‌اند در این نسخه نرم‌افزار ارائه نشده و امکان  دارد به نسخه‌های بعدی این نرم افزار اضافه شود.

رییس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور اضافه کرد: آیین رونمایی از نسخه جدید این نرم افزار به صورت مجازی در روز شنبه 23 اسفند ماه با سخنرانی حجت‌الاسلام محمدیان معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری برگزار خواهد شد.

بهرامی عنوان کرد: برای تهیه این نرم افزار نیاز به مراجعه حضوری نیست و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به صفحه نورسافت درباره این نرم افزار و راه‌های دسترسی غیرحضوری به آن، اطلاعات لازم را کسب کنند.

وی اضافه کرد: از روز شنبه 23 اسفند نسخه جدید نرم افزار ولایت قابل دسترسی برای متقاضیان خواهد بود.

رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر میزان پاسخگو بودن این نرم افزار به ابهاماتی که در خصوص سخنان رهبری در فضای مجازی مطرح می شود گفت: این آثار که مختصر هستند نمی‌توانند پاسخگوی جامع ابهامات مربوط به این زمینه در فضای مجازی باشند ولی می‌توانند دستمایه فعالیت محققان در راستای یافتن و ارائه پاسخ جامع و کامل باشند.

بهرامی بیان کرد: برای نیمه شعبان که در پیش است بسته‌های مناسبتی در نظر گرفته شده که به صورت دوره‌ای به روزرسانی می‌شود.

وی مطرح کرد: تلاش بر این است که رونمایی از دو اثر قرآنی تفسیر صافی و تفسیر طبری نیز همزمان با ماه رمضان صورت گیرد.

اخبار مرتبط

سه اثر تولیدی حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد رونمایی شد

رونمایی از ۲۱ عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس

رونمایی از دو مجموعه شعر و رمان دفاع مقدس در دزفول

0 نظر

ارسال نظر

capcha