فطری، دائمی و جهانی بودن از جمله امتیازهای انقلاب اسلامی است

فطری، دائمی و جهانی بودن از جمله امتیازهای انقلاب اسلامی است

به گزارش سراج24، حجت الاسلام و المسلمین محسن قمی در افتتاحیه همایش «جهان اسلام و بیانیه گام دوم» که به همت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، با تشکر از برگزارکنندگان همایش و تمام فضلای شرکت کننده و ارائه دهندگان مقالات این همایش، گفت: در اولین سالگرد صدور بیانیه گام دوم، همایش موفقی برگزار شد و امسال نیز این همایش و آثار علمی و کتب چاپ شده، همه از همت بالای برگزار کنندگان و رصد پژواک بین‌المللی این بیانیه خبر می‌دهد. بر خلاف تصور بعضی که بیانیه را داخلی می‌دانند اما این همایش اشاره به این دارد که این بیانیه، خطاب به قاطبه بشر و تحولی در علوم انسانی است و جا دارد که این مسیر ادامه پیدا کند.

معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری افزود: ویژگی دوم این همایش آن است که فعالیت‌ها، مقالات و مصاحبه‌ها بر نگاه به بیانیه محصور نیست بلکه به جای تمرکز بر متن بیانیه، نگاهی به افق‌های دوردست دارد.

سخنران این همایش با توضیح اینکه این بیانیه، قسمت مهم حرکت در آینده و منشور منصفانه انقلاب اسلامی است، افزود: این بیانیه با شرایط ملی منطقه‌ای و تاریخی، آن مسیر هدایتگری را ترسیم نموده است. فکر ما باید به افق‌های دوردست با اقتضای متن بیانیه و مؤلف آن و اقتضای شرایط منطقه‌ای و جهانی، معطوف شود. انقلاب اسلامی قطعاً بازتاب دوردستی در منطقه دارد که با تعبیرهای مختلف مانند صدور انقلاب از آن یاد می‌شود. تأثیرات طبیعی انقلاب در فرامرزهای خود، یک امر بدیهی است.

وی افزود: ما در نگاه به صدور انقلاب امام و رهبری، نگاه سخت‌افزاری نداریم بلکه صدور انقلاب با تبیین گفتمان انقلاب و ارزشهای آن، حمایت از جوامع دیگر به صورت سیاسی فرهنگی و امنیتی طبق قوانین و اصول منشور بین‌الملل، صورت می‌گیرد.

معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری با تقاضای اقدام برای توجه و حل مشکلات بین‌المللی گفت: برای ترویج معارف دین و گفتمان انقلاب اسلامی باید سه مرحله تولید فکر و واژه سازی، گفتمان سازی و تبدیل آن فکر به مطالبه عمومی و مرحله سوم نهادسازی و تهیه و ساخت ابزارهای مورد نیاز برای تحقق آن فکر در ساحت عمل و اجرا را طی کنیم.

وی افزود: بیانیه را باید از نگاه تمدن نوین اسلامی ببینیم لذا احتیاج به تبیین لایه‌های بنیادین داریم و باید نگاه به هستی و انسان مشخص شود. مسئله تبیین دیدگاه انقلاب نسبت به گفتمان‌های رایج قرون ۲۰ و ۲۱ وظیفه ما می‌باشد. مسائلی مانند عدالت که پرچم اردوگاه سوسیالیسم بود، در حالی مطرح شد که عدالت از حضرت آدم (ع) تا خاتم (ص) و از امام علی (ع) تا امام مهدی (ع) تجلی پیدا کرده است. ما وظیفه داریم بیانیه تمدن ساز را به زبان امروزی که قابل فهم همگان باشد، تبیین کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین قمی با بیان اینکه گفتمان قرآنی ما کرامت انسانی است، افزود: خداوند به پیامبر می‌فرماید «إقرأ و ربُک الأکرم»، جبرئیل را رسول کریم می‌داند و بشر را با جمله «لقد کرّمنا بنی آدم» مورد خطاب قرار داده است. همه این موارد، نشان از وفور گفتمان کرامت در فقه، اخلاق و سایر جایگاه‌های اسلام است.

وی افزود: گفتمان عدالت و آزادی در گفتمان کرامت به همراه عقلانیت وجود دارد. البته گفتمان کرامت، باید با عقلانیت قدسی در برابر عقلانیت خود بنیادِ غربی، تبیین شود. نظریه مدیریت فرهنگی ما در عرصه بین‌الملل و نظریه ما در علوم انسانی که مجرای تجلی انقلاب است را باید تبیین کنیم.

معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری با اشاره ضرورت تبیین فلسفه اسلامی و صدرایی به عنوان زبان گویای انقلاب گفت: باید به سوالاتی مانند فلسفه محیط زیست، فلسفه رسانه، فلسفه فضای مجازی و سایر فلسفه‌های مضاف، پاسخگویی مناسب صورت بگیرد و با همت محققان، تمام این مسائل در راستای تحقق تمدن اسلامی، جامه عمل بپوشد.

وی افزود: در گفتمان سازی و تبدیل شدن این فکر به مطالبه عمومی در عرصه بین‌الملل می‌توانیم از زبان هنر، تکنولوژی، نهادهای بین‌المللی، گردشگری و رسانه‌ها استفاده کنیم. حضور در نهادهای بین‌المللی باید پررنگ و جدی باشد. در راستای گفتمان سازی تمدن اسلامی، بهره‌گیری از اجتماعاتی که اشتراکاتی با ما دارند مانند گروه‌های طرفدار امنیت، گروه‌های طرفدار خانواده، گروه‌های ضد صهیونیستی، جز وظایف ما است.

حجت الاسلام و المسلمین محسن قمی با اشاره به ضرورت مطالعات عمیق در تفاوت و تاکتیک زبان درون مرزی و زبان برون مرزی افزود: مطالعه عمیق در فرهنگ‌های دیگر بسیار مهم است. ایجاد و امکان مفاهمه و ایجاد تفاهم در عرصه بین‌الملل احتیاج به تجربه‌های زیادی دارد که تجربه ما هنوز کم است و برای قرار دادن بشریت در مدار انسانی و توحیدی، هنوز راه طولانی در پیش داریم.

وی با اشاره به فطری بودن انقلاب اسلامی، آن‌را امتیازی در عرصه بین‌الملل دانست و افزود: ارزش‌های انقلاب اسلامی، جهانی است و انسان‌ها همه در آن شریک هستند؛ انقلاب اسلامی ما دائمی است و تاریخ مصرف ندارد و الگوهای دیگر را در عرصه بین‌الملل به هم ریخته است و حرف تازه ای برای ارائه الگویی جدید داشته است.

در حاشیه این همایش از سه جلد کتاب این همایش که به همت نویسندگان و ارائه کنندگان مقالات مختلف و نشست‌های پربار در طول یکسال برگزار شده بود، رونمایی شد.

اخبار مرتبط

هنر پس از انقلاب اسلامی در جامعه تجلی یافت

۳۰۰روستای استان سمنان طرح هادی دارند

آغاز فعالیت های هفته هنر انقلاب اسلامی در سیستان وبلوچستان

0 نظر

ارسال نظر

capcha