یادداشت|

کرونای فرهنگی در شبکه‌های اجتماعی

کرونای فرهنگی در شبکه‌های اجتماعی

به گزارش سراج24؛ خواننده ای که سالی یک اثر از او منتشر می‌شود اما با یک تیم کاملا حرفه‌ای، اتاق فکری قوی و کاری بسیار حساب شده، سبب اثرگذاریِ عمیق و ماندگاری می‌شوند که ضربه مهلکی بر بدنه فرهنگ جامعه ما وارد می‌نمایند. 
در یادداشت لیلا وصالی ، پژوهشگر و مدرس سواد رسانه‌ای این چنین می خوانیم :

در دو سه روز اخیر، بحث موزیک ویدیوی خواننده‌ای که سال گذشته هم بسیار پربحث شد، مجدد در صدر گفتگوهای رسانه‌ای قرار گرفته که ایجاد همین گفتگوها و نقدهای گسترده در فضای عمومی شبکه‌های اجتماعی، خودش یکی از شگردهای این تیم موسیقیایی برای جذب مخاطبان بیشتر و گستردهتر محسوب می‌شود. به نحوی که با افتخار، روزنامه‌هایی که او و این رویداد را تیتر کرده‌اند، در استوری خویش قرار داده و نشانه برتری خود قلمداد کرده است!

البته اینبار موزیک ویدیوی ساسی مانکن با تابوشکنی‌های بیش‌تر، مدعیان فرهنگی کشور را در «هفته تربیت» مجددا به چالش کشیده است.

خوانندهای که سالی یک اثر از او منتشر می‌شود اما با یک تیم کاملا حرفه‌ای، اتاق فکری قوی و کاری بسیار حساب شده، سبب اثرگذاریِ عمیق و ماندگاری می‌شوند که ضربه مهلکی بر بدنه فرهنگ جامعه ما وارد می‌نمایند. البته در این راستا سهم سلبریتی‌های پرطرفدار داخلی هم متأسفانه کم نیست!

ساسی مانکن، موزیک ویدیوی جدید خود را در حالی منتشر کرد که یک پورن استار زن در این موزیک ویدیو او را همراهی می کرد! زنی که بسیار تلاش شده است تا دانستن نام او در جامعه ایرانی، طبیعی جلوه داده شده و او به عنوان یک شخصیت پرطرفدار بین جوانان و مردان ایرانی مطرح و معرفی گردد.

نکته مشترک موزیک ویدیوهای اخیر این فرد، داشتن حجاب نسبی اولیه زنان و دخترانِ کاراکتر اصلی و سپس برداشتن حجاب و نیمه عریان شدن و رقصیدن همراه با این ویدیو کلیپهاست.

در کلیپ سال گذشته، با نمایش حجاب مانتو و شلوار و مقنعه مدرسه، مشخص شد مخاطب اصلی آن موزیک ویدئو دختران دبیرستانی هستند که البته دامنه مخاطبان آن ویدیو کلیپ بسیار وسیع‌تر در نظر گرفته شده بود و پخش همزمان آن در برخی مدارس و دبستان‌های کشور، زنگ خطر را برای بعضی از متصدیان فرهنگی جامعه به صدا درآورد.

این درحالی‌ست که امسال نیز همچنان شاهد حضور کودکان و نوجوانان بسیاری در فراخوانِ دابِسمَش این موزیک ویدئو در کشور هستیم که متاسفانه برخی حتی با همراهی مادرانشان این دابسمش را تهیه کرده‌اند.

نکته مهم ماجرا اینجاست که داعیه‌دار کشف حجاب در سال‌های اخیر، جریان قوی رسانه‌ای در امریکا توسط مسیح علینژاد و راهکارهای آن‌ها مثل چهارشنبه‌های سفید و کشف حجاب با روسری سفید، در این ویدیو کلیپ به خوبی قابل مشاهده‌ است. مسئله‌ای که غالب خانواده‌های ایرانی روی آن توافق دارند، بحث لزوم حفظ حرمت خانواده‌ می‌باشد؛ زنگ خطری که از مدت‌ها پیش به صدا درآمده اما امروز محسوس‌تر از همیشه خودنمایی می‌کند!

اگر امروز در جامعه ما قانون رابطه جنسی با محارم که در فرانسه به شکل رسمی به تصویب رسید، تا این اندازه شنیع و غیرقابل باور و غیرقابل قبول تصور می‌شود، صرفا به دلیل انگاره‌های ذهنی قوی در خانواده ایرانی درباره لزوم حفظ حرمت اعضای خانواده توسط هم و توسط جامعه‌ است. مسئله‌ای که در این موزیک ویدیو به عمد مورد هجمه قرار گرفته و نقض شده است.

با استفاده از عبارت معروف «نرو سمیه» از گفتگوی ماندگار فیلم سینمایی «ابد و یک روز» که مدتی به عنوان سکانسی عاطفی و تأثیرگذار در کشور به شدت پرطرفدار شد و دابسمش‌های زیادی از این صحنه از فیلم ساخته شد. فضای این گفتگوی دونفره بین این خواهر و برادر، حتی با استفاده از صدای هنرپیشه اصلی، برای مخاطب در این ویدیو کلیپ بازسازی شده است. اما اینبار به جای گفتگوی عاطفی بین یک خواهر و برادر، دیالوگ جنسی بین این دو کاراکتر خواهر و برادر برقرار می‌شود!

همزمان که این موزیک ویدئو در صفحات متعددی در فضای اینستاگرام و تلگرام منتشر می‌شود، صفحه اصلی و حامی آن، یعنی رادیو جوان، شنیدن اصل این موزیک ویدئو را منوط به نصب اپلیکیشن یا نرم افزار خود می‌کند که قاعدتا به نصب بسیار زیاد نیز خواهد انجامید و مقارن با این رویداد، آقای بهرنگ علوی در صفحه اینستاگرام خود مطلبی قرار می‌دهد که این خواننده‌ رپ با تیک آبی، زیر این پست استیکر خنده می‌گذارد و این یک پل مستقیم بین مخاطبینِ از همه جا بی‌خبر و تازه کنجکاو شده در صفحه این هنرپیشه ملی، با صفحه اصلی این خواننده آن‌سوی آبی می‌شود که وی نیز مراتب قدردانی خود را با استوری کردن صحنه رقص بهرنگ علوی در فیلم سینمایی «دشمن زن» ابراز می‌کند. البته بهرنگ علوی روز بعد پست مذکور را حذف می‌کند که به نظر می‌رسد به خاطر توجه به تذکر مخاطبان مبنی بر امکان ایجاد مشکل در کار بازیگری‌اش بوده باشد.

ساسی مانکن فیلم تبلیغاتی کوتاهِ موزیک ویدئوی خود با بازسازی مکان صحنه‌ «نرو سمیه» از فیلم «ابد و یک روز» را در صفحه خود به عنوان پیش درآمد و تبلیغ اصلی این موزیک ویدئو قرار می‌دهد و از دنبال‌کنندگان و همه مخاطبان خود می‌خواهد که دابسمش‌های خود با این موزیک ویدیو را برایش ارسال کنند و به مدت کوتاهی، استوری صفحه اینستاگرام وی با حجم زیادی از دابسمش‌های ساخته شده مخاطبان مملو می‌شود!

اولین دابسمشی که ساسی مانکن در استوری خود منتشر می‌کند، فیلم یک ماشین پلیس در شب است که درِ آن باز بوده و صدای این موزیک ویدیو از آن به گوش می رسد! بعد از آن، دابسمش‌های بسیار زیادی از دختران نیمه عریان ایرانی که عمدتا نوجوان و جوان هستند را به اشتراک می‌گذارد. این درحالی است که تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان هم بین آن‌ها قابل مشاهده هستند.

اگر خانواده‌های ایرانی، فارغ از وظایف متولیان فرهنگی، نمی‌خواهند در سال‌هایی نه چندان دور، وقتی از حرمت رابطه خواهر و برادر یا حفظ شأن و جایگاه خانواده برای فرزندشان حرف زدند، مورد تمسخر قرار نگیرند و متحجر خطاب نشوند، امروز باید فکری اساسی برای این روند تهاجم فرهنگی، نه تنها به کشور، بلکه به ساحت خانواده‌ها داشته و تصمیمی اساسی بگیرند.

اولین اتفاقی که با یک کنجکاوی ساده برای این کودکان و نوجوانان، با شنیدن نام پورن استاری که در این موزیک ویدیو بازی کرده و در همان صفحه نیز تگ شده است می‌افتد، این است که سری به صفحه او بزنند و بخواهند فیلمی از او دانلود کنند. چیزی که به لطف فیلترشکنهای امروزی اصلا کار دشواری نیست.

وضعیت فرهنگی امروز جامعه ما، در شرایطی فاجعه‌بارتر از کرونا قرار گرفته است و چون در قتل‌عام عمومیِ روح و فکر کودکان، نوجوانان و جوانان کشور، جنازه‌ای را نمی‌بینیم، متوجه میزان دردناکی این خسارت بزرگ هم نیستیم!

 

پانوشت:

استوری: داستان؛ پست‌های ۱۵ ثانیهای هستند که به مدت یک روز روی تصویر اصلی صفحه‌ فرد در شبکه اجتماعی اینستاگرام باقی می‌مانند و بعد از آن خودبخود از بین می‌روند؛ مگر آن که فرد بخواهد آن را حفظ کند. دراین صورت از گزینه «برگزیده» استفاده می‌کند تا درصفحه‌ او، جدای از پست‌های اصلی، در قسمت بالای صفحه قرار بگیرد. به این پست‌های کوتاه ۱۵ ثانیه‌ای، در واتساپ، استاتوس گفته می‌شوند.

سلبریتی ها: افراد مشهور در عرصه‌های بازیگری و هنر، سیاسی، ورزشی و..

تگ شدن: آدرس صفحه‌ یک فرد را روی تصویر پست (دراینجا، موزیک ویدئو) نشان‌گذاری و درج کنند.

پورن استار: هنرپیشه فیلم های غیراخلاقی و فساد انگیز

دابسمش: فیلم گرفتن از خود در حال لب زدن (خواندن بدون صدا) و یا خواندن همراه با یک موسیقی یا صدای یک فرد، که معمولا با رقص یا رفتارهای نمایشی همراه است.

تیزر: یه یک فیلم تبلیعاتی کوتاه از یک اثر بلندتر از یک موزیک ویدئو (موسیقی تصویری) یا فیلم سینمایی گفته می شود.

 

سکانس: یک «صحنه» از یک فیلم.

دیالوگ: گفتگوی بین دونفر در یک فیلم.

اخبار مرتبط

شکل گیری افکار عمومی در انتخابات ۱۴۰۰ در کدام شبکه اجتماعی اتفاق می افتد؟

سه گانه‌ی شکست رسانه‌ای ۹۸

یادداشت | «هشتگ محوری» نسخه‌ی جدیدِ «آلکسا محوری»

0 نظر

ارسال نظر

capcha