تبدیل گزارش غمگنانه زندگی امام سجاد(ع) به مفهومی حماسه ساز

تبدیل گزارش غمگنانه زندگی امام سجاد(ع) به مفهومی حماسه ساز

به گزارش سراج24 حجت الاسلام حاج علی اکبری در آیین رونمایی از کتاب«حماسه امام سجاد(ع)» گفت: گزارش غمگنانه و تراژدی زندگی امام سجاد(ع) بعد از عاشورا، توسط حضرت آیت الله العظمی خامنه ای به مفهومی حماسه ساز تبدیل شد.

در مراسم معرفی و رونمایی از کتاب «حماسه امام سجاد(ع)» مشتمل بر گفتارهایی از حضرت آیت ا... خامنه ای(مدظله العالی) درباره ی مبارزات سیاسی فرهنگی امام سجاد(ع) که صبح امروز با حضور تولیت آستان قدس رضوی، استاندار خراسان رضوی، امام جمعه موقت مشهد، مدیر حوزه علمیه خراسان در محل دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد،

حجت الاسلام حاج علی اکبری امام جمعه موقت تهران و رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور به بیان نگاه متفاوت مقام معظم رهبری به زندگی ائمه هدی به ویژه حضرت سید الساجدین علی بن الحسین(ع) پرداخت.

وی در جمع علما، پژوهشگران و شاگردان قدیمی رهبر معظم انقلاب گفت: در طراحی این اثر نورانی ابتکاری انجام شده است و از اصل نظریه انسان 250 ساله به عنوان مقدمه کتاب استفاده شده و ما باید نسبت به این نظریه فاخر بسیار تلاش کنیم چرا که این نظریه بدیع و جذاب و به تعبیر من افاضه رضویه است چون ایشان نشاط اولیه را هم در نظر و هم در عمل داشتند که برکات آن را امروز و پس از پیروزی انقلاب اسلامی دریافت می کنیم.

وی با بیان اینکه در نظریه انسان 250 ساله نگاه گزارشی در تاریخ و سیره اهل بیت(ع)) به نگاهی پژوهشگرانه و نظریه پردازی تبدیل شده است، گفت: در این نظریه به جای تمرکز بر یک بخش از سیره با یک نگاه پژوهشگرانه بازه بلندمدتی - یعنی تمام دوره امامت تا عصر غیبت کبری - مورد بررسی قرار می گیرد و در این نگاه کل گرایانه سعی می شود قواعد و اصول این حرکت استخراج شود . در این نگاه بسیاری از تناقضات ظاهری در مورد شیوه متفاوت رفتاری اهل بیت(ع) مورد بررسی قرار می گیرد و فلسفه این تفاوت ها کشف می شود.

وی افزود: بر اساس این نظریه گزاره تاریخی به اندیشه اجتماعی تبدیل می شود یعنی رفتارهای ائمه معنادار، الهام بخش و قابل تعمیم می شود و یک شیرازه متحدی را با یک هدف یکپارچه مشاهده می کنید و عینیتی از رسالت امامت در جامعه دیده می شود.

وی تبدیل مفاهیم خنثی به مفاهیم  پویا را از دیگر ویژگی های این اثر عنوان کرد و بر اساس این نظریه تمام حرکات و حتی سکوت امام سجاد علیه السلام معنادار می شود و در این نگاه غربت و مظلومیت بستری برای تاریخ سازی و تحولات اساسی در جریان تاریخ می شود.

وی ادامه داد: امامان ما با حفظ حیات اجتماعی صحنه را مدیریت می کنند و اگر چه ممکن است نتایج در کوتاه مدت مشاهده نشود اما اثرات آن را در راستای هدف بلند مدت که همان غدیر است می توان دید. شیوه ای که آقا ابداع کردند شیوه استنطاق از متون تاریخی است . ایشان گاهی از یک نماد و یک اشاره هم نمی گذرند و آن ها را هم به حرف می آورند.

وی با اشاره به دو حماسه سه ماهه و سی ساله حضرت سجاد(ع) گفت: امام از همه روش ها، سیاست ها و تاکتیک ها در این 30 سال استفاده کردند که می توان به موعظه، اشک، تربیت انسان های بزرگ و... اشاره کرد.

در پایان این مراسم  با حضور رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، تولیت آستان قدس رضوی، استاندار خراسان رضوی، مدیر حوزه های علمیه خراسان از این اثر فاخر رونمایی شد.

لازم به ذکر است در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام صابری مدیر تولید محتوای انتشارات انقلاب اسلامی به بیان چکیده محتوای این کتاب و حجت الاسلام هاشمی گنابادی از شاگردان مقام معظم رهبری به بیان خاطرات خود از جلسات تفسیر قرآن و سیره اهل بیت(ع) در مسجد کرامت با حضور حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در دهه 50 پرداختند.

گفتنی است،کتاب حماسه امام سجاد(ع) به همت انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای و در سه بخش تنظیم و منتشر شده است که بخش اصلی این کتاب شامل سخنرانی رهبر معظم انقلاب در سال 52 در جمع نمازگزاران و جوانان انقلابی در مسجد کرامت مشهد درباره شخصیت و مبارزات سیاسی و فرهنگی امام سجاد(ع) است.

علاقه مندان می توانند از طریق پایگاه الکترونیکی انتشارات انقلاب اسلامی به نشانیbook-khamenei.ir  و کتابفروشی های سراسر کشور این اثر 300 صفحه ای را دریافت نمایند.

اخبار مرتبط

پویش کتابخوانی کتاب و زندگی به «مهاجر سرزمین آفتاب» رسید

بررسی و تطبیق رفتار و مواضع رهبر انقلاب و امام راحل در «موبه‌مو»

آشنایی با ادیان جهان از دریچه انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب

0 نظر

ارسال نظر

capcha