روایت سلحشور از ماجرای حمله ساواک به نمایش‌مذهبی

روایت سلحشور از ماجرای حمله ساواک به نمایش‌مذهبی

به گزارش سراج24، کانال تلگرامی مرکز اسناد انقلاب ماجرای حمله ساواک به نمایش‌مذهبی در سال ۵۶ به روایت فرج‌الله سلحشور را منتشر کرد.

فرج الله سلحشور کارگران و هنرمند انقلابی در ۸ اسفند ۹۴ چهره در خاک کشید. او از معدود مبارزانی بود که در سال های انقلاب در عرصه های فرهنگی و هنری فعالیت می کرد.

مرحوم سلحشور درباره ممانعت رژیم پهلوی از اجرای نمایش های مذهبی در سال ۵۶ می‌گوید: یک بار نمایش "حجربن عدی" را بچه های هنرمند یزد در مسجد اجرا کردند که تأثیر آن روی مردم خیلی مثبت بود. بعد از آن به فکر افتادیم که چرا خودمان از این ابزار استفان نکنیم؟ 

می توانیم در همین مسجد تئاتر های مذهبی بگذاریم و در کنار فعالیت هایی که در مسجد مثل قصه گویی، روخوانی قرآن، دکلمه و ... هست یک کاری می نمایش هم انجام دهیم.

همین بود که اواخر سال ۵۶ اولین نمایش را به نام حربن یزید ریاحی اجرا کریم ولی در حین اجراساواکی ها ریختند و برنامه را به هم زدند. آن  زمان دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف همه برای دیدن نمایش به مسجد آمده بودند. وقتی نمایش نیمه کاره به هم خورد و یک دفعه مامورین ریختند، جوان ها بیشتر به هیجان آمدند و عصبانی شدند. اوضاع به هم ریخت و مردم با نیروهای رژیم پهلوی درگیر شدند.

اخبار مرتبط

به‌ زودی بسته حمایتی برای جبران خسارت‌های ناشی از کرونا آماده می‌شود

کتاب خاطرات عاشورایی آزادگان یزد در دوران اسارت منتشر می‌شود

تلاوت در مجلس عزای سید‌الشهدا (ع) گامی برای خروج قرآن از مهجوریت است

0 نظر

ارسال نظر

capcha