لزوم الگوبرداری ازشیوه تعامل امیرالمومنین با دشمنان برای حل مشکلات

لزوم الگوبرداری ازشیوه تعامل امیرالمومنین با دشمنان برای حل مشکلات

به گزارش سراج24، آیت الله محسن فقیهی با اشاره به شخصیت استثنایی و والای امیرالمومنین (ع) در تمام ادوار زندگی حضرت از ولادت تا شهادت، ایشان را در تمام تاریخ اسلام بی نظیر دانست و افزود: ولادت امیرالمومنین (ع) در کعبه و شهادتشان در محراب بوده و دوران حیات پربرکتشان نیز در راه هدایت، ارشاد، مبارزه با ظلم و بی‌عدالتی، حمایت از محرومان، ایستادگی در برابر ظالمان و جهاد در راه خدا صرف شده است.

وی افزود: شخصیت جامع و کامل امیرالمومنین (ع)، از ایشان الگویی برای تمامی اعصار در پاسخ به بحران‌های اجتماعی، سیاسی، اخلاقی، عبادی، تربیتی ساخته که می‌توان با تأمل و تدبّر در سیره آن بزرگوار، راهکارهای مناسبی را برای برون‌رفت از مشکلات امروز بشریّت و نیز جهان اسلام ارائه داد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه آثار پیشرفت تکنولوژی و رشد روزافزون علم، رفاه و آسایش بیشتری را فراهم آورده اما شبهات، پرسش‌ها و تردیدها نیز بیش از پیش جوامع بشری را در نوردیده است، گفت: تمسّک به معیار و میزانی برای عبور از پل شک و تردید، نیازی ضروری برای بشر امروزی است. پیامبر اکرم (ص)، امیرالمومنین (ع) را میزان حق معرفی کرده و فرمودند: «علی مع الحق و الحق مع علی یدور حیثما دار».

وی در ادامه تصریح کرد: این معیار به وضوح نشان می‌دهد که سیره، روش، منش، گفتار، کردار و رفتار امیرالمومنین علی (ع) معیاری برای حق است. در نتیجه، مادامی که انسان‌ها، امیرالمومنین علی (ع) را الگوی خود قرار دهند و الگوهای رفتاری و کرداری خود را از آن بزرگوار دریافت کنند، از سیلاب شبهات و تردیدها به سلامت عبور کرده و به ساحل امن سعادت خواهند رسید.

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم با تاکید بر آموزه‌های مهم زندگی امیرالمومنین (ع) در راستای بصیرت‌افزایی و آگاهی‌بخشی به مردم و استفاده از هر فرصت و موقعیتی برای افزایش سطح آگاهی و بصیرت عمومی گفت: در جنگ صفین که دشمنان شکست را دیدند، با نیرنگ و خدعه، قرآن را بر سرنیزه کرده و در اردوگاه یاران حضرت، اختلاف افکندند. در آن فضای غبارآلود نیز حضرت از تلاش برای هدایت و بصیرت بخشی به توده‌ها، غافل نشدند.

آیت الله محسن فقیهی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی، دشمنان دنیای اسلام، دشمنان وحدت و اتحاد مسلمانان هستند تصریح کرد: دشمنان با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ها اعم از دین، اخلاق، سیاست، اقتصاد و… با جعل عناوین مردم فریب دموکراسی، حقوق بشر، آزادی و برابری، رفاه و حق برخورداری از زندگی بهتر، برای گمراهی و ایجاد اشتباه محاسباتی درون مراکز تصمیم‌گیری امت اسلامی سو استفاده می‌کنند؛ در تمام این زمینه‌ها نیز رفتار و سیره امیرالمومنین علی (ع)، راهگشای همگان است.

وی با بیان اینکه حضرت علی (ع) در فضای غبارآلودی که دشمنان با استفاده از ابزارهای جنگ نرم و رسانه‌های آن روزگار ایجاد کردند، به یاران خود نهیب می‌زند که «امضوا علی حقّکم و صدقکم» یعنی بر همان مسیری که هستید، پافشاری کرده و دچار تردید افکنی‌های دشمنان نشوید گفت: امروز نیز امت اسلام نبایست فریب تبلیغات دشمنان اسلام را بخورند بلکه باید وحدت کلمه را حفظ کرده و یک صدا در برابر استکبار جهانی قیام کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به سیره راهگشای امیرالمومنین علی (ع) در عرصه سیاسی برای مسؤولان و فضای سیاسی این روزهای کشور که سخن از مذاکره و بازگشت آمریکا به برجام است، تاکید کرد: در مسأله برجام، رهبر معظم انقلاب مبتنی بر آموزه‌های وحیانی، به صراحت تاکید کردند که «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برگردد، آمریکا باید همه تعهدات را لغو کند و ما راستی آزمایی کنیم».

وی افزود: دشمنان خارجی و غرب‌گرایان داخلی با تفسیر غلط از تاریخ و با استناد به تعهد پیامبر با مشرکان، سعی در ایجاد دودستگی در میان مسؤولان و مردم دارند. در این خصوص نیز کلام گهربار امیرالمومنین (ع) راهگشاست. امیرالمومنین (ع) می‌فرماید «الوفاء لأهلِ الْغَدْرِ غَدْرٌ عِنْدَ اللّهِ، وَالْغَدْرُ بِأَهْلِ الْغَدْرِ وَفَاءٌ عِنْدَاللّهِ» یعنی وفاداری در برابر پیمان‌شکنان، پیمان‌شکنی در پیشگاه خداست و پیمان‌شکنی با آنان، وفاداری نزد خداوند است. این کلام نورانی و گهربار امام علی (ع) یکی از پشتوانه‌های سخن مقام معظم رهبری است. مبتنی بر فرمایش نورانی امیرالمومنین، وفای به عهد و پیمان در برابر پیمان‌شکنان، خود پیمان شکنی در پیشگاه خداست.

استاد برجسته حوزه علمیه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران با آنکه تمام تعهدات خود را در برجام انجام داد اما این آمریکا و اروپایی‌ها بودند که نقض عهد و پیمان کردند و مسؤولان دولتی نیز با در پیش گرفتن استراتژی صبر، گمان می‌کردند که می‌توانند حقوق ملت ایران را استیفا کنند گفت: اما اکنون بر همگان آشکار شد که وفای به عهد در برابر دشمنان عهد شکن، خود پیمان شکنی در پیشگاه خداست.

وی افزود: بنابراین مسؤولان بایست با نصب العین قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری و با الگوبرداری از شیوه تعامل امیرالمومنین (ع) در برابر دشمنان جبّار و ظالم، در فرصت باقیمانده تا پایان دولت، به جای چشم دوختن به بیرون از مرزها، همّ و غم خود را برای حل مشکلات مردم به کار گیرند.

اخبار مرتبط

الهام از تجارب دفاع مقدس، نقشه‌های دشمنان را به شکست مبدل خواهد کرد

حضور در مساجد خنثی‌کننده توطئه‌های دشمنان می‌شود

ولایت امیرالمومنین علی (ع) دژ مستحکم شیعیان است

0 نظر

ارسال نظر

capcha