از انجام اعمال اعتکاف به صورت فردی و در منزل غفلت نشود

از انجام اعمال اعتکاف به صورت فردی و در منزل غفلت نشود

به گزارش سراج24، حجت الاسلام ناصر رفیعی پیرامون انجام اعمال ایام البیض گفت: دو سالی است که به خاطر شرایط کرونایی در کشور اعتکاف سراسری و آن اعمالی که همیشه در جمع برگزار می‌شد، برگزار نمی‌شود.

استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه عبادات در اسلام به دو صورت فردی و جمعی برگزار می‌شود، عنوان کرد: برای مثال نماز جماعت به صورت جمعی و نماز یومیه به حالت فردی اقامه می‌شود، بسیاری از فیوضات و اعمالی که در ایام اعتکاف از تاریخ ۱۳ تا ۱۵ ماه رجب انجام می‌شود اختصاص به حضور در جمع ندارد بلکه انسان می‌تواند بسیاری از آن اعمال را مانند گرفتن روزه، قرائت سوره‌های قرآن و ادعیه‌ای که ذکر شده را در منزل انجام دهند.

وی ادامه داد: همواره در طول تاریخ چنین موقعیت‌هایی وجود داشته حتی در دوران حیات اهل بیت (ع) گاهی اوقات شرایط به گونه‌ای رقم می‌خورد که آن بزرگواران اجازه حضور در اجتماع را نداشتند برای مثال امام موسی کاظم (ع) سالیان سال عمر مبارکشان در زندان گذشت و با مردم در ارتباط نبودند اما قطعاً در این ایام روزه و اعمال اعتکاف را انجام دادند.

حجت الاسلام رفیعی افزود: در ۳۴ سالی که امام سجاد (ع) بعد از شهادت اباعبدالله الحسین (ع) امامت جامعه اسلامی را بر عهده داشتند حق برگزاری عزاداری و یا برپایی کرسی درس به صورت عمومی را نداشتند برای همین غالباً برنامه‌های ایشان به صورت فردی برگزار می‌شد.

استاد حوزه علمیه حفظ سلامت را بر همه امور مقدم دانست و عنوان کرد: خداوند متعال در قرآن کریم تکلیف جهاد را از بیماران برداشته است بنابراین اگر انسان احتمال بیماری دهد باید احتیاط کند اما نباید از ثواب اعمال ماه رجب غافل شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مردم نباید تصور کنند که اعمال اعتکاف تنها در جمع انجام می‌شود بلکه اعمال وارده را می‌توان به صورت فردی نیز انجام داد؛ خداوند به نیت هر عملی ثواب آن را به انسان می‌دهد کسانی که قصد داشتند در مراسم اعتکاف شرکت کنند اما نشد و نتوانستند ان شاءالله در ثواب آن شریک خواهند بود.

اخبار مرتبط

ارتباط میان حوزه علمیه قم و الازهر مصر نتایج مفیدی به دنبال دارد

خدمت به مردم سبب نورانی شدن آخرت می‌شود

خداوند انسان را به چیزی که در طاقت او نمی باشد تکلیف نکرده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha