بهترین فرصت توسعه فرهنگ قرآنی در ماه مبارک رمضان است

بهترین فرصت توسعه فرهنگ قرآنی در ماه مبارک رمضان است

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در سی‌و دومین نشست رؤسای ادارات امور قرآنی ادارات کل تبلیغات اسلامی سراسر کشور ضمن قدردانی از زحماتی که در حوزه قرآن انجام شده است، گفت: این قدردانی را در سطوح مختلف از همه مدیران قرآنی و همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین اخوان صباغ دارم که می‌توانم شهادت بدهم ایشان زحمت‌های دیگری را هم ناگزیر و توأمان برعهده دارند و ما از فعالیت‌های ایشان راضی هستیم، چرا که توانسته‌اند موفق، مؤثر و قدرتمند این مسیر را پیش ببرند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه جهت‌گیری، سمت‌وسو و خط اصلی فعالیت‌های قرآنی درست است و عمق و توجه مضاعف به فرمایشات مقام معظم رهبری کار بسیار خوبی است که دوستان ما در شورای عالی توسعه فعالیت‌های قرآنی انجام داده‌اند، گفت: مسئله اصلی اهتمام بیشتر به تفسیر و تدبر در مضامین و مفاهیم قرآن کریم است. البته معنی آن بی‌اعتنایی به ظاهر قرآن، روخوانی و روان‌خوانی و قرائت خوب و حفظ و کتابت نیست.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه قرآن را در خانه‌های مردم بردن خط درستی است که این سوگیری باید با قوت انجام شود، افزود: نکته دیگر این است که باید این فعالیت‌ها تقویت شوند؛ لذا جامعه قرآنی باید تقویت شود و تقویت آن در گرو توسعه آن است. این موضوع مانند کوهی است که اگر قله آن درخشان است، به دلیل دامنه وسیع آن است.

حجت‌الاسلام قمی با اشاره به افکارسنجی که اخیراً در جامعه دانشگاهی انجام شده است، اظهار کرد: طی این افکارسنجی، بالغ بر ۹۷% اعتقاد قاطع به خدای متعال دارند و بالای ۹۰ درصد قرآن را با کلماتش از سوی خداوند متعال می‌دانند. این باور با همه ملاحظات افکارسنجی انجام شده است و نشان‌دهنده این است که این باور به خدا وجود دارد، اما مؤانست، ارتباط و بهره‌مندی نیست و ما جرعه‌ای از معارف قرآنی را به عنوان جامع ایرانی نمی‌نوشیم. این خسارت بزرگ و جبران‌ناپذیری است که باید آن را تمام کنیم.

وی در ادامه گفت: ما باید گفتمان قرآنی را متناسب با نیازهای جامعه و اولویت‌های انقلاب اسلامی ترویج دهیم. توسعه فرهنگ قرآنی و گفتمان قرآنی متناسب با فرهنگ و اولویت‌های امروز جامعه برگردن ما است و بهترین فرصت این کار در ماه مبارک رمضان است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: ما به بهره‌مندی‌های افزون‌تر از حقایق آسمانی در جامعه‌ای که ذاتش و باطنش مکتبی است، نیاز داریم. جامعه عمیقاً مکتبی امروز ما جهادش امید است. محوریت قرآن در ماه مبارک رمضان نه تنها باید گفته شود، بلکه باید به مفاهمه گذاشته شود. هرچند دشواری‌های افزون‌تری پیش روی جامعه قرار داده شده است که نیازمند اهتمام مضاعف و اجتماع مومنانه است. در گام دوم انقلاب که کارها دشوارتر شده است و سرعت حوادث افزون‌تر و تقریباً گسترده‌تر شده است، قطعاً فتوحات هم گسترده‌تر خواهد شد؛ لذا طلیعه این فعالیت‌ها ماه مبارک رمضان خواهد بود و عملیات گسترده تبلیغی در ماه مبارک رمضان در مدار قرآن باید پیش گرفته شود.

اخبار مرتبط

ویدئو/ ویژه برنامه سراج هدایت در ماه رمضان

برگزاری مراسم وداع با ماه رمضان در بوستان پلیس تهرانپارس

راه نجات از وسوسه های نفسانی چیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha